بالاترین و عینک دودی برای حفاظت از چشم اسفندیار

پیام میرحسین موسوی در مورد ۱۶ آذر از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است که مورد بررسی قرار گرفته است و خواهد گرفت، من فقط می‌خواهم به یک جمله از یک بند آن بپردازم:

آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان است

کاش می‌شد این جمله را روی پرچم «جنبش سبز» نوشت و هرکس به آن وفادر نیست از «جنبش سبز» ندانست. به‌راستی که «آگاهی» تنها دشمن «خودکامگی» و «دیکتاتوری» است. دیکتاتوری برقرار و بردوام نمی‌ماند مگر با «جهل». نادانی و ناآگاهی برای «دیکتاتوری» حکم «آب» را دارد برای ماهی. یعنی فقط در فضا و ظرفی که انباشته شده است از «ناآگهی» و «جهل» می‌تواند به حیات خودش ادامه دهد برای همین است که با تمام قوا سعی می‌کند هر منفذی را بپوشاند. این تنگ بلوری به تلنگ آگاهی فرومی‌پاشد و این پادشاه عریان به کلوخ کودکی رسوا می‌شود. اما آگاهی چیست و دشمنانش چه کسانی هستند؟
آگاهی یعنی خبر، اطلاع… همین! چیز عجیب و پیچیده‌یی نیست اما روش‌های جلوگیری از آگاهی چیست و چگونه بر آن‌ها می‌شود فایق آمد؟ روش‌های آشکارش را همه می‌دانیم. فیلترینگ٬ باتوم، شکنجه، زندان، اعدام… اما این‌ها آشکارترین روش‌ها هستند روش‌های کارآمدتری وجود دارد تا بتوان بدون توسل به زور جلوی رشد آگاهی را گرفت. این روش‌ها جلوی چشم کار گذاشته نمی‌شود درون مغز کاشته می‌شوند تا ببینی و آگاه نشوی، بشنوی و نفهمی، لمس کنی و برایت ملموس نشود… دو ابزار نیرومندی که برای بیمه کردن و حفاظت بدون زور از «جهل» مورد استفاده قرار می‌گیرد در بعد سیاسی «مصلحت» است و در بعد ایدئولوژیک و مذهبی «تقدس».
مصحلت
مصلحت همیشه سلاح سیاسی است برای کتمان حقیقت و توجیه وسیله است به بهانه‌ی رسیدن به هدف. «مصلحت» موجب می‌شود حقیقت را بدانید اما «بیان» نکنید، حتا «باور» نکنید.
مصحلت‌اندیشی، خودسانسوری می‌آورد و دیگران را به سانسور و کتمان حقیقت می‌خواند و طرفه این که این را برای مبارزه با دیکتاتوری لازم می‌داند. «جهل» چه‌گونه می‌تواند ابزاری برای «آگاهی» باشد. قاتل ندا آقاسلطان نباید معرفی و مجازات بشود چون به «مصلحت» نیست. تجاوز در زندان‌ها باید کتمان شود چون به «مصلحت» نیست. فقیه و مرجع تقلید نبودن خامنه‌ای باید کتمان شود چون به مصلحت اسلام و مسلمین نیست. اساسا شاید «جمهوری اسلامی» تنها حکومتی باشد که «شورای مصلحت نظام» دارد. معمولا حکومت‌ها دادگاه قانون اساسی دارند که اگر کسی از قانون اساسی تخطی کرد محاکمه کنند این‌ها «نهادی» دارد که تخلف از قانون اساسی را قانونی می‌کند! تکلیف حکومت که مشخص است دیکتاتور است و دیکتاتوری حیات و مماتش به «آگاهی» بسته است و «مصلحت» ابزاری برای جلوگیری از نشر آگاهی است اما ما چه؟ «ما» که خود را دشمن «استبداد» می‌دانیم چه «مصلحت‌»هایی موجب می‌شود که «حقیقت» را «کتمان» یا «تحریف» کنیم یا با «سکوت» جلوی نشر آن را بگیریم.
اعدام‌های خونین دهه‌ی شصت یک حقیقت است حقیقتی تلخ که با مصلحت‌اندیشی در مورد آن سکوت می‌شود. «خاوران» یک حقیقت است که کتمان می‌شود.
تایید دیکتاتوری خمینی و رای دادن به «قانون اساسی» ولایت فقیه اشتباهی است که رفع و رجوع می‌شود. تمام کسانی که به آن قانون اساسی از چپ‌ها تا لیبرآل‌ها رای دادند امروز باید بیایند و بدون هیچ مصلحتی خود را نقد کنند.
مشروطه‌طلب‌ها باید دیکتاتوری شاه را نقد کنند و در موردش حرف بزنند و مصلحت این که «آخوندها» سواستفاده می‌کنند را کنار بگذارند.
کمونیست‌های هوادار چین و شوروی و کوبا و ونزوئلا… باید سیاست‌های آنان را نقد کنند.
هواداران موسوی، اصلاح‌طلب‌ها، کمونیست‌ها، سوسیالیست‌ها، مجاهدین خلق، سطنت‌طلب‌ها، توده‌یی‌ها، ملی‌گراها، جدایی‌طلب‌ها، ملی‌-مذهبی‌ها، سبزها، سرخ‌ها همه‌ی رنگ‌ها همه‌ی ما به عنوان انسان باید یاد بگیریم که «مصلحت» را کنار بگذاریم و هرگز «حقیقت» را پای هیچ «مصلحتی» قربانی نکنیم.
تقدس
تقدس چون حجابی درونی مانع و سد آگاهی می‌شود. امری که «مقدس» شد دیگر قابل انتقاد نیست. هر چیز را برای آن که واکسینه کنند، و مصون، مقدسش می‌کنند وقتی چیزی در ذهن کسی یا کسانی «مقدس» شد دیگر قابل نقد نیست آن «چیز» می‌خواهد «دین» باشد یا «بی‌دینی»، «خدا» باشد یا «شیطان»، «وطن» باشد یا «دشمن»… هروقت چیزی برایتان مقدس شد بدانید آن چیز را نمی‌شناسید، چون شناخت ضدتقدس است. «تقدس» عشق است و عشق ناآگاه و کور است. می‌گویند لیلی در چشم مجنون زیباست. عشق حجابی جلوی چشم «عاشق» می‌کشد تا فقط زیبایی در «معشوق» را ببیند و البته این دل‌نشین‌ترین قسمت عشق است اما «عشق» به کار «سیاست» نمی‌آید. همین عشق و تقدس بود که خمینی را تا ماه بالا برد و کور کرد چشم بسیاری را تا نبینند ضعف‌ها و خصلت‌های دیکتاتورمنشانه‌ی او را، و «مصلحت» است که اجازه نمی‌دهد حتا امروز هم او نقد شود و «حلبی» بودن دوران «طلایی‌اش» نشان داده شود.
پس برای رسیدن به آگاهی باید «تقدس» شکنی کنیم. شما اگر بتوانید «مسلمان» باشید بدون این که «اسلام» برای‌تان «مقدس» باشد آن‌وقت می‌توانید بگوید من آگاهانه «اسلام» را برگزیده‌ام. اگر بتوانید «ملی‌گرا» باشید اما «ایران» برای‌تان مقدس نباشد و ضعف‌های تاریخی‌اش را ببینید و بشناسید آن‌وقت می‌توانید بگوید «آگاهانه»، «ملی‌گرا» هستم. در مورد هر باور دیگری این‌ها صدق می‌کند. اگر «مارکس» برای‌تان مقدس نیست «مارکسیست» هستید چطور می‌توان پیرو «مارکس» باشید و آن‌وقت «مارکس براتان مقدس باشد» مگر آن که بپذیرید «مارکس خودشیفته بوده است و خودش برای خودش مقدس بوده است».
اما چگونه می‌توان «تقدس» شکنی کرد. با «نقد»؟ نه! با «نقد» تقدس شکسته نمی‌شود. به دو دلیل اول این که: شکل‌دیگری از «مصلحت» به نام «توجیه» از راه می‌رسد و هر نقدی که به خواهد «تقدس» شکنی کند را توجیه می‌کند اما نکته‌ی دوم از آن مهم‌تر است. نقد با آگاهی و خود‌آگاهی سروکار دارد اما «تقدس» با «ناخودآگاه» با «عشق»! با «آگاهی» نمی‌شود به جنگ «تقدس» رفت. پس با چه می‌شود؟ با «هنر» یا «طنز» با «هزل» و با «توهین هزل‌گونه»(۱) این‌ها ابزارهای مبارزه با «تقدس» است.
برای همین است که دیکتاتورها از همه بیشتر از «طنز» وحشت دارند. برای همین است که حکم قتل برای رمان‌نویس‌ها و کاریکاتوریست‌ها صادر می‌شود.
«دانش» ضد «جهل» است و «دانش» ضد «تقدس» است و بیاید روز دانشجو عهد کنیم نگذاریم هیچ مصلحتی و هیچ تقدسی مانع رسیدن ما به حقیقت شود مطمئن باشید عشق به حقیقت از هر عشق بالاتر است و «باوری» که در حجاب‌های تو درتوی «مصلحت» و «توجیه» و «تقدس» تنیده نشده باشد نیاز به هیچ محافظ و واکسینه‌یی ندارد. آزاده باشیم و آزادی‌خواه و عاشق جامعه‌یی آزاد و «آزادی بیان» بدون هیچ حد و مرز.

پانویس
۱- این عبارت را از بیانیه‌ی سایت بالاترین برای محدود کردن آزمایشی «آزادی بیان» انتخاب کرده‌ام. این جمله کلا مهمل است که در نوشته‌های پیشین توضیح دادم.
مطالب مرتبط
* من یک بالاترینی شرمنده هستم
* بالاترین و حساب ویژه برای ادیان

Advertisements

20 دیدگاه »

 1. shariar said

  آگاهی تیری است به چشم اسفندیار این رژیم جهل و خرافات .

 2. بلوا جان ببین مصلحت، تقدس و کیش شحصیت زیر لینک من چه میکند.

  نقل قول از خمینی دیکتاتور در سالگرد اعتراضات دانشجویی به دیکتاتوری، توهین به شعور هر ازادی خواه است.
  http://balatarin.com/permlink/2010/11/20/2263172

  • balva said

   پوینده‌ی عزیز٬
   ما بیشماریم و این لینک هم علی‌رغم تمام «منفی»های عقیدتی به‌زودی داغ می‌شود.

 3. ARIAII said

  اگر یک دزد راهزن آدمکش تروریست زبان نفهم مثل بن لادن بریزد توی خانه شما و آنرا اشغال کند و فرزند و همسر شما را به گروگان بگیرد، شما به او چه میگوئید؟
  آیا با هر وسیله ای که به دستتان بیاید از خودتان دفاع نمی کنید؟
  آیا هر دشنامی که میتوانید به او نمی دهید؟
  یا با احترام تمام به او میگوئید بیا با هم بحث کنیم که تو بر حق هستی یا من؟
  مسلمانان تروریست آدمکش مثل بن لادن کشور من را اشغال کردند و من به هر وسیله ای و با استفاده از هر دشنامی کشورم را نجات میدهم. و مقدسات آنها برای من کثیفترین چیز است.
  کشور و هموطنان و خانواده ام برای من مقدس تر از خرافات اسلامی تروریستی هستند.

 4. saman said

  به عنوان انسان باید یاد بگیریم که «مصلحت» را کنار بگذاریم و هرگز «حقیقت» را پای هیچ «مصلحتی» قربانی نکنیم++++++++++++++++

  Defiantly I am agree with you. 100%

 5. hamed said

  به به به با سلام خدمت بلوای عزیز یک سال شد نیومدم وبت نمیدونم برای من که یکسال گذشت چه نواور شده اینجا با کلاس شده میل دار شده هورررا هورررا
  و اما در مورد این پست باید بگم مهمترین ابزار برای اگاهی را فراموش کردی آن هم کتاب خواندن و به دنبال کتاب خوب گشتن است نه اینایی که توش دست برده و تحریف می شود.
  و به نظر من اصولآ ریشه ی بیشتر مقدسات در خرافات و عادت های بشری است که باعث میشه دوستان عزیزمان (رجال سیاسی و مذهبیون) از ملت شریف ایران سواستفاده کرده و الان وضع مملکت این باشه..قبول دارم فضا بستست فیلتر و … اما در این مورد یعنی نا آگاهی )مردم بیشتر مقصر هستند.و در حسن خطاب بد نیست بگم که:بلوا (اسمتو که نمیدونم)در نزد من عزیز است اما حقیقت در نزد من عزیز تر است!

  • balva said

   حامد عزیز٬
   کتاب خواندن که بدیهی است اما این که مردم مقصرند که کتاب نمی‌خوانند به‌نظر وارونه کردن حقیقت است. این حکومت‌های دیکتاتوری هستند که جلوی آگاهی و کتاب خواندن مردم را می‌گیرند و البته فراموش نکن شرط مهم در کتاب خواندن بهرمند از رفاه نسبی است. اکثریت مردمی که باید چند کار داشته باشند دنبال یک لقمه نان شب و روز بدوند دیگر کی فرصت می‌کنند به کتاب برسند با تمام این‌ها تلاش مردم ایران برای دانستن حقیقت بسیار ستودنی است. بحث برسر این نیست که مردم ایران بسیار پیشرفته و کتاب‌خوان هستند نکته این است که حکومت فعلی از عقب‌مانده‌ترین اقشار جامعه کنونی ایران هم عقب‌مانده‌تر است. این پوسته جا را تنگ کرده است برای این بدنه.
   خیلی خوش‌حال شدم که بعد از سالی سری به ما زدی.

 6. ل said

  ب

 7. haleh said

  دوست عزیز
  نوشته شما عالیست. خصوصا این که خنثی بدون سوگیری و احساسات نوشته شده. متاسفانه من کاربر بالاترین نیستم و نمی توانم شخصا مطلبی بگذارم. ایکاش شما مکررا سوالات اختصاصی و اما کوتاه بپرسید و دوستان تقدسگرا را مکرر به فکر فرو ببرید. وقتی متن طولانی باشد دنبال کردن آن ساده نیست اما سوالات و عبارات کوتاه حتی ضمن نگاه گذری تلنگری به ذهن به خواب رفته وارد می کند.

  • balva said

   هاله‌ی عزیز٬
   سپاسگزارم. اگر مایل هستید عضو بالاترین بشوید لطفا برایم ایمیل بفرستید.

 8. مسافرت محرمانه و خصوصی رئیس جمهور محبوب به قم
  شب گذشته ۳۰ ابان۸۹ رئیس جمهور محبوب بدون محافظین خود به اتفاق اقا یان الهام، دانشجو و مشایی ساعت یازده شب وارد شهر قم شدند و از انجا به طرف مسجد جمکران حرکت نمودند . رئیس جمهور محبوب ساعت ۲:۳۰بامداد به تنهایی به سمت چاه جمکران حرکت کردند و لحظاتی را در خلوتی عاشقانه به راز و نیاز پرداختند و سپس به جمع دوستان خود پیوستند و با چشمانی اشک بار و بغضی در گلو گفتند : حضرت ولی عصر به کشورمان نظر خاصی دارد . اقا حتی در کار های کوچک راه نمای ماست . اقا حتی قیمت بنزین را نیز اعلام کرده و انچه حضرت ولی عصر در رابطه با بنزین فرموده اند اجرا خواهد شد . در این لحظه فضای عطرا گینی به وجود می اید و همه شروع می کنند به گریه کردن .

 9. مسافرت محرمانه و خصوصی رئیس جمهور محبوب به قم
  شب گذشته 29ابان۸۹ رئیس جمهور محبوب بدون محافظین خود به اتفاق اقا یان الهام، دانشجو و مشایی ساعت یازده شب وارد شهر قم شدند و از انجا به طرف مسجد جمکران حرکت نمودند . رئیس جمهور محبوب ساعت ۲:۳۰بامداد به تنهایی به سمت چاه جمکران حرکت کردند و لحظاتی را در خلوتی عاشقانه به راز و نیاز پرداختند و سپس به جمع دوستان خود پیوستند و با چشمانی اشک بار و بغضی در گلو گفتند : حضرت ولی عصر به کشورمان نظر خاصی دارد . اقا حتی در کار های کوچک راه نمای ماست . اقا حتی قیمت بنزین را نیز اعلام کرده و انچه حضرت ولی عصر در رابطه با بنزین فرموده اند اجرا خواهد شد . در این لحظه فضای عطرا گینی به وجود می اید و همه شروع می کنند به گریه کردن .

  • balva said

   قلم خوبی دارید و طنزپرداز قوی هستید. ممنون از کامنت خوبتان.

 10. hamed said

  با تمام این‌ها تلاش مردم ایران برای دانستن حقیقت بسیار ستودنی است.کدام مردم؟
  چطور همین مردمی که به قول شما باید دنبال یک لقمه نان شب و روز بدوند(البته با این موافقم) وقت پیدا میکنند سی دی زهرا ….ببینن برای این پول دارند وقت دارند سوِِژه میشه سرش رقابت هست ولی نمیتونند مثلآ یه برنامه مستند حالا در هر موضوعی بخرند و یک چیزه تازه بدرد بخور یاد بگیرند؟(ببینند نخونند)! ما هنوز تو این برهه زمانی باید بیفتیم به جون هم که مثلا سایت بالا ترین فلان نظر سنجی را گذاشته فلان.(این حکومت‌های دیکتاتوری هستند که جلوی آگاهی و کتاب خواندن مردم را می‌گیرند)قبول خب حالا بین این همه فشار سانسور فیلتر سرکوب 2 تا کتاب که رمان نباشه که پیدا میشه ما باید پرفروشترین کتابمون «راز» باشه ؟تو همین ایران خودمون کتاب بر ضدو انکار خدا هم انتشار یافته (البته این یکی را از دستشون در رفته لابد نمیدونم داریم کجا زندگی میکنیم ولی هرچی میکشیم از جمود فکری و بهانه این که وقت ندارم کتاب بخونیم هستش..!..

 11. hamed said

  به هر حال اگر این جمله هم رو پرچمشون مینوشتند بازم شرایط فرقی نمیکرد بازم نداها سهرابها کشته میشدن شاید با این تفاوت که روی بعضی از این جنازه ها یکه از این پرچمها هم افتاده بود. ولی بهتره اینقدرم بد بین نباشم به قول شاهین:سال بدی بود اما من و تو بد نبودیم این یه امتحان بود برامون رد نشدیم یاد گرفتیم که جواب مشت همیشه مشت نیست زدنو ما باتوم خوردیم و اونا ساندیس!

  • balva said

   یعنی این دوتا حامد یکی هستند؟ به هر حال با نظر حامد اول موافق نیستم بسیار بد بین است و فقط نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بیند و حاصل حرفش انفعال و بی‌عملی می‌آورد اما با نظر حامد دوم موافق هستم واقع‌بین است.

 12. […] بالاترین توهین به هر باوری نیاز به «ولی» داشتن آن است * بالاترین و عینک دودی برای حفاظت از چشم اسفندیار * من یک بالاترینی شرمنده هستم * بالاترین و حساب ویژه […]

 13. hamed said

  سلام والا الان من دچاره بحران هویت شدم کدام من هستم(who am I)؟
  خب فقط میتوانم بگویم «من می اندیشم پس هستم»
  اتفاقآ نظر نخست انتقادیست تا شاید به گوش ناشنوایان رسد
  و نظر دوم مبارزه است برای آزادی حال با هر مشکل و موانعی که بر سر راه است!
  خب نظر شما قابل احترام است برای من ولی این واقعیت است حال میپذیری حال کهریزکی میشوی نه شوخی میکنم به هر حال ازش می گذری.
  در کل فکر کنم هر 2 حامد یک نفر باشند.

  • balva said

   حامد عزیز٬
   هر چند حامد باشی عزیز و محترمی به قول مولانا:
   زین دو هزار من و ما ای عجبا من چه منم
   گوش بده عربده را دست منه بر دهنم.

 14. hamed said

  «misere no abis»

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: