تحریم جهانی فرصتی که می‌تواند از دست برود

این‌روزها خبرهای پشت‌سر همی در باره‌ی تحریم اقتصادی «جمهوری اسلامی» شنیده می‌شود. اصل خبر از این جهت که جمهوری اسلامی در فشار قرار می‌گیرد خوش‌حال کننده است اما نگرانی در مورد ضربه‌یی که به مردم ایران و زیرساخت‌های اقتصادی آن می‌خورد هم نگرانی کمی نیست. از سویی نمی‌توان موافق «تحریم» نبود زیرا وقتی رژیم حیثیت بین‌المللی ندارد و به جنایت و سرکوب مردم ادامه می‌دهد باید از هر راهی آن را در تنگنا قرار داد تا در مقابل خواست مردمش سرفرودآورد. از سوی دیگر معمولا این تحریم‌ها در نهایت باری می‌شود بر دوش مردمی که رژیمی حجیم را بر دوش خود سوار دارند و انصاف نیست باری بر این بار گران افزوده شود. اما مسئله‌ی اصلی این نیست زیرا مردم ایران نشان داده‌اند برای رسیدن به آزادی و رها شدن از دست این رژیم جانی و بی‌کفایت حاضر به هر گونه تحمل رنجی هستند. وقتی عزیزترین فرزندان آنان جان خود را فدا کرده‌اند وقتی گوهرهای ناب و دوردانه‌ی‌شان در زندان‌ها زیر شکنجه هستند و با این حال دست به اعتصاب غذا نیز می‌زنند و بر رنج خود می‌افزایند کمترین همراهی با آنان و کمترین هزینه تحمل همین مشکلات ناشی از تحریم است. اما مسئله چیز دیگری است. مسئله برمی‌گردد به جنبش مردم ایران. اگر مردم در صحنه‌ی سیاسی باشند این تحریم‌ها در نهایت به سرنگونی جمهوری اسلامی منجر می‌شود همان‌گونه که در مورد رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی موثر افتاد اما اگر جنبش مردم پراکنده و بدون رهبری باقی بماند و همین روند مضمحل کننده ادامه یابد. تحریم‌ها حاصلی ندارند مگر به عنوان اهرم فشاری برای چانه‌زنی و امتیازخواهی پشت میز مذاکره. آمریکا و متحدان اروپایی‌اش نشان داده‌اند که کاری به حقو بشر در جمهوری اسلامی ندارند سی سال است که کاری به حقوق بشر ندارند. در دهه‌ی شصت هزار هزار این‌ها آدم کشتند آقای ریگان٬ مک‌فارلین به ایران می‌فرستاد٬ با کیک و انجیل٬ و اسلحه به ایران می‌فروخت تا جنگی احمقانه ادامه پیدا کند و «جمهوری اسلامی» بنیادهای خود را بر استخوان و خون جوانان ایرانی پایه‌ریزی کند. اروپا شده بود حیاط خلوت سعید امامی و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که راست راست بروند و ترور کنند و بیایند و آب هم از آب تکان نخورد. حالا قصدم از این نوشته این نیست که آمریکا یا اروپا را مورد نکوهش قرار دهم این که آمریکا دنبال منافع خودش هست که بر کسی پوشیده نیست مسئله‌ی مهم این است که مردم ایران چگونه می‌توانند از موقعیت پیش آمده به عنوان عاملی برای آزادی و رهایی خود از جمهوری اسلامی استفاده کنند.
وقتی مردم در صحنه‌ی سیاسی حضور دارند برگ‌های برنده دست آنان است اما وقتی جنبش فروکش می‌کند لاشخورها از راه می‌رسند. تن مجروح ایران شده است جولانگاه لاشخورها. حکومت‌ها وقتی پشتیبانی مردمی خود را از دست می‌دهند برای حفظ خود به هر چیزی متوسل می‌شوند و چوب حراج می‌زنند به هر چه هست و وای به وقتی که مردم هم از صحنه غایب باشند. اکنون مبرم‌ترین و اصلی‌ترین نیاز مردم ایران داشتن رهبری در مبارزه و داشتن سخنگو ست فقدان رهبری جمعی و پشتیبانی ایرانیان سراسر جهان از این رهبری موجب می‌شود مردم ایران بی‌پناه رها شوند.
خلاصه‌ی حرف این است وقتی جنبش و انقلاب در جریان است و مردم در صحنه هستند و رهبری مشخصی دارند می‌توانند از هر اتفاقی به سود جنبش استفاده کنند اما وقتی جنبش سرکوب شده است و بدون رهبری و پراکنده است مثبت‌ترین اتفاقات سرانجامی جز به هرز رفتن ندارند. امروز تمام توان را باید به کار بست برای وحدت و برای متشکل شدن برای خواستی مشخص و دست‌یافتنی تفرقه و تشتت و این که هرکس خود را رهبر جنبش بداند و هر کس و هر چند نفر بقیه را در خطی اشتباه بدانند کاری از پیش نمی‌برد. سرگرم کرده‌اند همه را به هم دیگر.
تحریم‌ها٬ بی‌کافیتی دولت و اقتصاد ویران شده احتمالا موج جدیدی از اعتراضات را برمی‌انگیزاند و این‌بار طبقات اجتماعی جدیدی وارد کارزار می‌شوند باید دید آیا بین جنبش در جریان که به جنبش سبز شناخته می‌شود و جنبش پیش‌رو وحدت ایجاد می‌شود؟ آیا سرانجام ایرانیان می‌توانند نهادی متشکل و متمرکز و فراگیر که نقش سخنگویی و رهبری جنبش را داشته باشد ایجاد کنند؟ همه چیز در این مرحله به این موضوع بستگی دارد. بقیه چیزها بازی سیاسی است و نمی‌توان به آن دلخوش کرد تنها دل‌خوشی برای آزادی حضور مردم در صحنه است که وقتی صحنه از مردم خالی می‌شود کار به دست شیادان و لاشخورها سپرده می‌شود.

Advertisements

4 دیدگاه »

 1. رضا said

  خیلیها در بالاترین و جاهای دیگر میپرسند چکار باید کرد! تعارف داریم با خودمان ظاهرا ! خیلی خیلی کار میتوان کرد فقط کمی همت میخواهد، نیازی هم به خیابان ریختن نیست اگر تعداد خیلی خیلی زیادی آن کارهای کوچک را انجام دهند، نتیجه میدهد. مثال: از همین الان شروع کنید در جاهای دولتی مصرف کردن، هر چه میتوانید مصرف کنید. برق ها را روشن کنید و غیره … در مقابل در خانه صرفه جویی کنید. راه زیاد است. کارهای غیر اقتصادی هم هست. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

  خلاصه: نافرمانی و اخلال مدنی

  http://anruzha.wordpress.com/faaliat/

 2. رضا said

  ————–
  خیلیها در بالاترین و جاهای دیگر میپرسند چکار باید کرد! تعارف داریم با خودمان ظاهرا ! خیلی خیلی کار میتوان کرد فقط کمی همت میخواهد، نیازی هم به خیابان ریختن نیست اگر تعداد خیلی خیلی زیادی آن کارهای کوچک را انجام دهند، نتیجه میدهد. مثال: از همین الان شروع کنید در جاهای دولتی مصرف کردن، هر چه میتوانید مصرف کنید. برق ها را روشن کنید و غیره … در مقابل در خانه صرفه جویی کنید. راه زیاد است. کارهای غیر اقتصادی هم هست. قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

  خلاصه: نافرمانی و اخلال مدنی

  موسوی گفت ولی کسی گوش نکرد. او گفت فعالیتهایی که زنان باردار هم بتوانند انجام دهند. هسته‌های اجتماعی در خانواده، خویشان و … وقتی ملتی افراط و تفریطی و افسرده و بدون همت اجتماعی گوش نمیکنند و کوشش نمیکنند، او زیاد تقصیر ندارد.

  http://anruzha.wordpress.com/faaliat/

 3. 4president said

  دوستان از اینکه اینجا لینک میکنم بنده را ببخشید
  شخص جدیدی با شناسه کاربری sarina وارد بالاترین شده که لینکهای ارسالی اش از 2 وبلاگ
  rooz.blogdoon.com
  و
  ruz.blogdoon.com
  میباشد که هر دوی این وبلاگها حاوی تروجان و ید افزارهای شدیدا مخرب برای سیستم شما هستند و امکان شناسایی شما را نیز به دنبال دارد. لطفا دوستانتان را خبر دار کنید و به مدیریت بالاترین ایمیل بزنید.
  پیج باز شده از هر دو صفحه این وبلاگ در صورتی که فایر وال داشته و ویندوزتان اپدیت شده باشد باید حاوی اخطار:
  Reported Attack Page!
  his web page at rooz.blogdoon.com has been reported as an attack page and has been blocked based on your security preferences.
  ack pages try to install programs that steal private information, use your computer to attack others, or damage your system.
  به نظر بنده این یک تلاش سازماندهی شده برای شناسایی اعضا بالاترین هست
  ادرس شناسه این کاربر
  http://balatarin.com/users/sarina911

  • balva said

   دوست عزیز٬
   حساب ایشان در بالاترین بسته شده است. نگران نباشید.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: