هرمنوتیک به زبان ساده (۱۸+)

cosmedi

نام کلینیک پزشکی در امریکا

این تصویر سردر یک مرکز پزشکی در کالیفرنیا است. می‌توانید برای اطلاع بیشتر به وب‌گاه آن مراجعه کنید. اما حتما می‌گویید این چه ربطی به هرمنوتیک دارد. خب اول ببینیم هرمنوتیک چیست؟ ویکی‌پدیای فارسی تعریف سرراست و ساده‌یی از هرمنوتیک داده است که اینجا نقل می‌کنم.

هرمنوتیک (به فرانسوی: Herméneutique) به معنای خبردادن و ترجمه کردن و تعبیر کردن، علم یا نظریهٔ تأویل است. علمی که مسئلهٔ فهم متون و چگونگی ادراک و فهم و روند آن را بررسی می‌ کند. ویکی‌پدیای فارسی

حتما شما هم این واژه را در ادبیات و نقدهای ادبی زیاد شنیده‌اید. جالب این‌جاست که این واژه نخست در اختلاف بین کلیسای کاتولیک و اصلاح‌طلبان دینی پروتستان در قرن شانزده و هفده میلادی سر زبان‌ها افتاد. تهش هم این را می‌خواهد بگوید که «متن» حالا چه نوشته و گفته چه عکس و فیلم و موسیقی و نقاشی و خلاصه هر خلقی در نهایت در ذهن مخاطب بار معنایی خودش را می‌گیرد.
در مورد متون مذهبی هم این صادق است. یعنی فرض هم اگر بگیریم که «قرآن» توسطه خدا نازل شده است باز آن قرآنی که در ذهن خواننده شکل می‌گیرد حاصل کار ذهن خواننده است یا در نهایت محصل مشترک خدا-انسان. اصولا اگر خدا از هرمنوتیک سررشته داشت کتاب نمی‌نوشت چون می‌دانست هر متنی توسط مخاطب باز تولید می‌شود و همین می‌شود که می‌بینید از قرآن که متن ثابتی است از خمینی و خامنه‌ای و فاطمه رجبی تا مسعود رجوی٬ ابولحسن بنی‌صدر و زهرا رهنورد و دکتر حبیب‌الله پیمان و شیرین عبادی و عبدالکریم سروش و دکتر علی شریعتی و این روزها اکبر گنجی هر کس تعبیر و تفسیر خودش را دارد و همه‌ی این‌ها تازه از یک فرقه‌ی اسلامی یعنی شیعه‌ی دوازده امامی هستند و با هم معاصر حالا ببرید اوضاع در هفتاد و دو فرقه‌ی دیگر و هزار و چهار صد سال تاریخ چه وضعی دارد و به این نتیجه‌ی هرمنوتیکی می‌رسید که به ازای هر مسلمان یک قرآن وجود دارد.
هنوز بعضی‌ها ممکن است بگویند خب این‌ها چه ربطی دارد به عکسی که آن بالا چسبانده‌ام. حالا سعی کنید به عنوان فارسی‌زبان نام را بخوانید. آره شنیدم دارید می‌گوید: «بی‌تربیت!» می‌بینید نامی که برای مراجعه کنندگان آمریکایی فقط یک نام است برای ایرانی‌ها و فارسی زبانان یک عبارت سکسی و غیرمودبانه محسوب می‌شود. به این می‌گویند هرمنوتیک و خدا اگر این را می‌دانست نه پیغمبر می‌فرستاد نه کتاب می‌نوشت و خودش را سبک نمی‌کرد. تازه برای درست کردن پسر این همه راه به زمین نمی‌آمد و سه‌گانه‌ی پسر و پدر و روح‌القدس خلق نمی‌کرد.

Advertisements

21 دیدگاه »

 1. nashenas said

  Salam, mamnoon az post e alitun

 2. Alex said

  va barye zehn bimare to yek daghdagheh.Badbakht boro zehn bimareto dorost kon ke baghieh karah behet niamadeh.

 3. Hamed said

  خداوند بهتر از هرکسی هرمنوتیک را میشناسد و با احتساب همین مساله قرآن را نازل کرده است . ارزیابی تاثیر متکثر با وجود هدف واحد شاید برای تو و من سخت باشد اما برای او آسان است.
  البته از آنچه در انتها گفته ای و و همچنین با نگاه به کل مطلب ، به طریق هرمنوتیکی! میتوان دریافت که نه در دین چندان دقیق شده ای و نه در هرمنوتیک !!! اما تا بخواهی در سکس و نسبت دادن معنای جنسی آنهم از نوع رکیکش برای حتی تابلو یک ساختمان به زبان دیگر تمرین کرده ای ! و در چنین چهارچوب ذهنی که از سردر یک ساختمان این معنی را متبادر میکند چه جای سرزنش یا بررسی اگر از مسیح چنان برداشتی کند ؟
  حفظ عقیده از عقده چندان ساده نیست …خدا به شما و به ما کمک کند.

 4. astm1834 said

  جلف !
  بی ربط !!
  مسخره !
  بی منطق !
  تهوع !
  آروغ بعد از آبگوشت !!

  اینهارو هم به تگهای اون بالا اضافه کن !!

  • balva said

   حیف نیست اون عکس ونگوگ را گذاشتی برای خودت!‌:)

 5. Alex said

  va jaleb anjast ke dar belad farang pas az tahghighati chand be kashf bozorgi nael amadi ke aghl bani va bashar badan naresad.Hadaghal din manshaa va marja tahaval dar joyandeganesh shodeh va basa afarin be to ke dar California ba akharin tahghighate elmi va ba mahart binazir kashf nemoodi ke COS medidi ,hermenotiki mitavand erza konandeh niazhye sarkoob shodeat bashad.

  • balva said

   الکس جان تو که ذهن سالمی داری چطوری خوندی اون اسم را و از کجا فهمیدی که من چطوری می‌خونم؟ من که توی متن چیزی در این باره ننوشته بودم! می‌بینی خودت خودت لو دادی!

 6. نیچه said

  کامنت حامد هم به فهم هرمنوتیک کمک می کند. چیزی که در ذهن نویستده فقط یک مثال برای رساندن مطلب است، برای حامد و آلکس نشان دهنده ی عقده ی نویسنده است! من عمیقا اعتقاد دارم برای فهم فلسفه ی غرب تا اواسط قرن بیستم، بهترین موضوع برای مطالعه، جانوران مسلمان هستند.

  • balva said

   نیچه‌ی عزیز٬
   به نکته‌ی جالبی اشاره کردی اما مسئله این است که به نظر می‌رسد حداقل حامد مسیحی باشد و احتمالا اگر آن جمله‌ی آخر را ننوشته بودم الان خیلی هم این پست را تحویل می‌گرفت. راستش مخصوصا جمله‌ی آخر را نوشتم تا معتقدان به فرزند خدا بودن عیسا مسیح نیایند حالا مسلمانان را مسخره کنند.
   به عبارت دیگر من بی‌خدا هستم و مخالف دین اما با دین‌داران سر عناد ندارم و برایم مسیحی و مسلمان و یهودی و … فرقی ندارد.

 7. daneshmand said

  in hame ba kalamat bazi kardi ke begi har kasi momkene ye bardashti bekone pas khoda nist!

  manteghet mayube

  4 nafar bi savad ham in kalamate gholome solombe toro mikhunan fekr mikonan harf zadi

  aghe harfet dorost bud
  hich kas hichi nabayad minevesht ya migoft chun har kasi momken bud ye bardasht kone!

  motesefam barat

  • balva said

   دوست عزیز٬
   متاسف نباش بیا با هم حرف بزنیم.
   تو دوتا نتیجه‌گیری از نوشته‌ی من کردی که خب درست نیست. یکی این که من با این استدلال‌ها می‌خواستم بگویم خدا نیست؟ خب من چنین چیزی اینجا نگفتم گفتم اگر خدا باشه باید می‌دانست که فرستادن پیامبر و کتاب برای راهنمایی بشر عمل درستی نیست. به عبارت دیگر در این بحث با وجود و عدم وجود خدا کار نداریم با این کار داریم که اگر خدایی وجود داشته باشد اینقدر سرش می‌شود که برای راهنمایی بشر کتاب و پیامبر نفرستد و از روش‌های بهتری برای این کار استفاده کند.
   یکی دیگر این که گفتی: «پس اگر اینجور است کسی نباید چیزی بنویسد» ببین کسی با خدا فرق دارد. وقتی من چیزی می‌نویسم ممکن است افراد مختلف برداشت‌های مختلف بکنند ولی برداشت‌هایشان موجب جهنم یا بهشت رفتنشان نمی‌شود.

 8. daneshmand said

  bazam manteghmayube
  vaghti bahs darbare vojude khoda ya nabudesh mishe bahs darbare
  behesh va jahanam bi mani hast
  mage ma ghbul daram ke khoda hast ke badesh darbare beheshto jahanamesh fekr konim!!!

  dovoman! khodeto bezar jaye khoda! aghe az har harfi beshe ye bardasht kard ,ke mishe kard,har harfi che neveshte shode bashe che be zabun biari che sher che aks va gheire ro mishe be delkhahe khodet ye jur bardasht koni.
  hala harf sade tarin chize, to kodum media soragh dari ke az in sadde tar bashe?

  sevom inke in aghayune badnam va khoshnami ke esm avordi tebgh niaz va angize khodeshun bardasht mikonan
  eshtebahe to va inha ham ineke ke ba cheshme nazdik bine khodetun mikhayn hame chiro az in ketab bekeshid birun,mesl akhodha ke tuye behdasht va pezeshki va siasat khodeshuno dekhalat midan chun fekr mikonan arabi halishune va 4ta ketab hefz kardan pas ghoranan khodeshun

  dar hali ke har kasi maghz dare mitune ye darki dashte bashe
  va har dini ye ruhi dare,pas say kon ruhe dini ke darbarash motale mikoni dark koni
  na bahshaye aftabeei 4 ta bache akhond e modaii

  chaharom inke aslan moshkeli nist ke har kasi bardasht khodesho bekone,
  be tedad adamhaye zamin din hast,be tedad adamhaye ruye zamin ye jur eshgh hast
  va be tedad adamhaye ruye zamin ye khoda
  andishi

  • balva said

   دانشمند گرامی٬
   ممکن است کسی «خدا» را قبول داشته باشد اما «بهشت» و «جهنم» یا اصولا خدای متشخص که عذاب و پاداش می‌دهد را قبول نداشته باشد. پس این بحث دیگری است. بحث بر سر این است که فرض می‌کنیم خدای متشخصی وجود دارد و انسان را آفریده و علاقه‌مند است که این انسان کار خاصی را بکند و کار خاصی را نکند آیا برای این کار باید پیامبر و کتاب بفرستد یا راه‌های بهتری هم هست؟
   من اگر خدا بودم چیزی در انسان کار می‌گذاشتم مانند یک دستگاه آلارم که به او هشدار بدهد! بعضی‌ها معتقد هستند که اساسا چنین چیزی وجود دارد و «عقل» همان چیزی است که خدا گذاشته است تا «خوب» و «بد» را انسان تشخیص بدهد و این پیامبربازی و دین‌بازی و کتاب بازی را تعدادی شیاد درست کرده‌اند برای کاسبی!
   به هر حال من اگر «خدا» بودم و یک زمانی به دلیل نبودن تکنولوژی کتاب می‌فرستادم بعدش که تکنولوژی پیشرفت کرد سعی می‌کردم نرم‌افزاری سایتی چیزی بفرستم که هر وقت یکی می خواست تفسیر غلط بکنه خودم جواب بدم. از قدیم گفتن آدم زنده وکیل وصی نمی‌خواد.
   آخه خنده‌دار نیست واقعا من برای این که بفهمم خدا چی گفته باید برم از آخوند و کشیش و خاخام سوآل کنم بگم ببخشید این که روی تابلوی خدا نوشته چیه!

 9. بلوا جان سلام:

  بحث رو خیلی تئوریک کردی رفیق! کم کم دارم به این موضوع باور پیدا میکنم که مذهبی شدن و احتیاج باور به خدا یک سری زمینه های ژنتیک هم داره. بعضی ها واقعا احتیاج دارند که یک چیزی رو پرستش کنند و ازش نیرو بگیرند. حالا هر قدر هم بگی بابا این بت رو که خودت ساختی پرستش نداره به کتشون نمیره که نمیره.
  شاد و سرحال باشی

  • balva said

   پوینده جان٬
   اینو دیگه باید بریم سراغ داوکینز!

 10. امید said

  سلام لب کلام داستان هرمنوتیک همینه که گفتی. خوب تر بود اگر به زمینه اجتماعی سیاسی «نیاز» به توسل به لغط قلمبه ی هرمنوتیک هم اشاره می کردی.

  داستان پروبال دادن به این قضیه ی هرمنوتیک دست کم در ایران به نظر من اینطوره: یک عده از برادران مسلمان چندآتشه ی سابق که حالا یک کم عقل مدرن پیدا کرده اند و چار تا کتاب غیر ملایی خوانده اند فهمیده اند که بیشتر متون مقدس شان چرنده و مهم تر اینکه مملکت امروز رو نمی شه و نباید با احکام قبیله ای و کتاب مقدس شان اداره کرد.

  این دسته نیاز به یک اتوریته ی «علمی» برای خواست تلطیف احکام شداد و غلاظ قرآن و شریعت موروثی دارند. از طرف دیگه نمی توانند ( به دلیل تعلق روانشناختی که به «ایمان»‌شان دارند، هم رودربایستی با سایر برادران و هم چماق تکفیر اتوریته ی ایدئولوژیک کتاب و سنت) صریحا و یکباره این قسمت های «نامطلوب» شریعت موروثی رو دور بریزند. اینه که باید این طور وانمود کنند که یک علمی هست به اسم هرمنوتیک و اینا که حتما طرف باید بره آلمان و فیلسوف های مخوف قرن نوزدهمی رو بخونی و کلی دود چراغ خورده باشه و غیره تا به «اجتهاد»‌درش نائل بشه و اینا…

  • balva said

   امید جان٬
   از دست این اصطلاح «پست مدرن» هم خیلی شاکی هستم. هر ننه قنبر شله پزی که بلد نیست شله درست کند تا شله‌اش خراب می‌شود می‌گوید: مخصوصا شله‌ی پست مدرن درست کردم.

 11. Trevor said

  چرت و پرت نوشتی عزیزم
  ما یه قرآن داریم و دستور هم صادر شده که آدمایی مثل تو که هیچی آدمایی مثل من یا حتی آقای خمینی حق ندارن فکر ناقصشونو که بستگی به معلوماتی داره که از محیط دریافت میکنن در قرآن بکار ببرن و هرکدوم برای خودشون یه قرآن درست کنن طبق —شرایی که گفتی
  عوضش آدمای کامل و معصوم یعنی 14 معصوم علیهم السلام به ما معنی کامل و بی نقص قرآن رو تحویل دادن
  دوتا کتاب بخون بعد —شعر تحویل ملت بده

  • balva said

   اتفاقا می‌خواستم به این موضوع در متن اشاره کنم و حتا نوشته بودم بعد دیدم سادگی متن از بین می‌رود. مسئله دقیقا همین است. در دوران صفویه وقتی این بحث هرمنوتیکی در دنیای غرب بالا گرفت و دعوای بین کلیسا و پروتستان‌ها بر سر تفسیر انجیل در جریان بود. شیعیان هم در مقابل اهل تسنن مسئله‌یی که طرح کردن همین بود که افراد معصوم می‌توانند قرآن را تفسیر کنند و بعد هم که امام زمان هست و غایب است پس همیشه مفسری دارد.
   اما مسئله این است که این نتنها مشکل را حل نکرد بلکه به آن افزود حالا ما یک قرآن داریم و هزاران حدیث از معصوم! همین است که می‌بینید هیچ توافقی تقریبا بر سر هیچ آیه‌یی وجود ندارد. همه‌ی کسانی هم ازشان در متن مطلب نام بردم اعتقاد دارند که تفسیر قرآنشان مبتنی با نظر ائمه اطهار است حالا هم که خامنه‌ای شعبه‌ی ائمه اطهار را دایر کرده است.
   ضمنا شما هم که دو تا کتاب خوندی اگه سه تا بخونی احتمالا این دین ارتجاعی که فرمان قطع دست و سنگسار صادر می‌کند را با تفسیر و تاویل هیچ معصومی قبول نخواهی کرد. داشتن وجدان سالم با خواندن تمام کتاب‌های عالم هم میسر نیست.

 12. روزبه said

  مرگ بر اسلام کثافت

 13. جیزی حدود 10-20پست از مومنین صادر شده که تمامن فحش است
  این که هیچی!
  4-5 پست هم ملاحظه شد که فرمودند عقل ناقص آدمی به این حرفها قد نمیده و باید با ولیش بیاد و…. 🙂
  خوب اله غلط فرمود برای عقل ناقص انسانی که نمیفهمد کتیبه بچه ترسی از صادرکرد!
  برای ما مهر بر دل خوردگان!
  میبیند زندگی نسیمی گذراست زورتان میگیرد وحس پوچی میکنید ، چرا اقتدا میکنید به آدمکش ها؟

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: