دون‌کیشوت در قم، سانچو در لبنان

هر روز که می‌گذرد کار این حکومت مضحک‌تر می‌شود. دارند مو به مو فیلم‌نامه‌ی کلیشه‌یی ظهور و سقوط دیکتاتورها را بازی می‌کنند. به روزهای آخر صدام نگاهی دوباره بیاندازید. هر چه بیشتر علایم مرگ و نابودی نمایان می‌شود رفتارهای دون‌کیشوتی نمود بیشتری پیدا می‌کند و اساسا خود داستان دون‌کیشوت هم مربوط به همین توهمات قدرتی از دست رفته است. حجت‌الله اسلامی واعظ و روزه‌خوان به مدد سیاست‌مدار مکاری یک شبه آیت‌الله می‌شود و خرد خرد امام! چگونه می‌شد بهتر از این نهادی چند صد ساله را به مضحکه گرفت؟ اگر چماق و گردوی که بر سر و در جیب مراجع در قم است نبود مرجع شدن کسی مانند خامنه‌ای که طبق معیارهای حوزه‌های علمیه طلبه‌ی پابه‌سن‌گذاشته‌ای بیش نیست می‌توانست به کفن‌پوشی یا ناموس فاطمه‌ی زهرا گویی منجر شود. اما امروز خامنه‌ای مرکب آماده می‌کند تا به قم برود و تاج‌گذاری کند از آن سو سانچو را هم فرستاده لبنان گرد و خاک کند و مقلد برای این مرجع بی‌مقلد دست و پا کند.
خامنه‌ای از آغاز به عنوان مرجع مسلمانان خارج از ایران معرفی شد تا واکنش کمتری از سوی مراجع برانگیخته شود و البته تنها کسی هم که اعتراض کرد مرحوم منتظری بود که وحشیانه به او تاختند. حالا ایشان می‌خواهند عمامه‌گذاری فرموده و به قم بروند و صاحب رساله‌شوند. برای همین می‌خواهند مقلد خارجی خود را به رخ بکشند احمدی‌نژاد به لبنان می‌رود تا صف هوادارن آقا را نشان دهد و ضمنا به مراجع‌یی هم که بخواهند نقی بزنند بفهمانند: «سرنیزه‌ی کسانی زیر گلوی‌تان است که هیچ ارادتی به شما ندارند.»
مقدس‌ترین امر مقدس برای تمام حکومت‌ها کم‌وبیش حفظ خود است و مفاهیمی مانند «دین» و «وطن» و «ایدئولوژی»… لفاظی‌های هستند برای تحمیق مردم و تثبت قدرت وقتی پایه‌های قدرت سست می‌شود همه چیز را حاضرند نابود کنند تا خود را حفظ کنند غافل از آن که آنچه نابود می‌کنند پایه‌های قدرت و اقتدار خودشان است. این سیکل نابودی همه‌ی دیکتاتورهاست. جمهوری اسلامی هر چند پسوند اسلام را یدک می‌کشد اما در کنارش مجلسی منحصر به فرد دارد به نام «مصلحت نظام». معمولا کشورها «دادگاه قانون اساسی» دارند که هرکس از «قانون اساسی» سرپیچی کرد به دادگاهش بکشانند این‌ها نهادی معکوس دارند یعنی نهادی انتصابی که می‌تواند قانون اساسی و دین و ایدئولوژی و هر چیز دیگری را دور بزند و بگوید چون به مصلحت حفظ نظام نیست می‌تواند نادیده گرفته شود.
جمهوری اسلامی و باند حاکم نمونه‌یی از حکومت‌هایی هستند که بشکل افراطی نشان می‌دهند قدرت‌ها هیچ مصلحتی به‌جز حفظ خود ندارند. این حفظ خود زمانی حفظ نظام و حکومت است ولی بابسط دیکتاتوری تبدیل می‌شود به حفظ شخص دیکتاتور برای حفظ «شخص دیکتاتور» همه چیز را می‌توان فنا کرد.
احمدی‌نژاد به سازمان ملل می‌رود حرف‌هایی می‌زند نه برای خوش آمدن مردم کشوری که به هر حال به عنوان رئیس جمهور آن به سازمان ملل رفته است بلکه برای خوش آمدن گروهی در کشوری دیگر و این بار لبنان. او گویی به نمایندگی از حزب الله لبنان رفته است سازمان ملل تا حرف‌هایی بزند و تدارک سفر خود به لبنان را ببیند. این که این کارها بسود مردم ایران و یا حتا مردم لبنان است برای این‌ها مهم نیست مهم حفظ خود است حالا خسارتش را مردم ایران و مردم لبنان و غزه و فلسطین باید بدهند به کسی مربوط نیست.
نه امامی و مرجعی خامنه‌ای در ایران گرفتنی است و نه انقلابی و رهبر مبارزه با اسرائیل و امپریالیسم شدن احمدی‌نژاد هر دو به یک اندازه مضحک است. نمایش مضحکی است که متاسفانه زهرخندش برای ما می‌ماند و رنجش را مردم ایران و لبنان و فلسطین و اسرائیل. اما چیزی که مسلم است این فراز تمام نشانه‌های آغاز فرود را دارد.
آمریکایی‌ها که دیگر امیدی به بقای «جمهوری اسلامی» ندارند و وضعیت «احمدی‌نژاد» را متزلزل می‌دانند در آمریکا به او روی خوش نشان نداند و حاضر به مذاکره نشدند. حالا می‌خواهند با این شوهای مسخره نشان دهند خامنه‌ای از نظر مذهبی مقام و منزلت بالایی در ایران دارد و احمدی‌نژاد هم در منطقه به عنوان قهرمانی ناجی مردم شمرده می‌شود و همه‌ی این‌ها برای این است که دست بالا را در میز مذاکره داشته باشند و این حماقتی است که تمام دیکتاتورها به آن دچار می‌شوند و وقتی مردم خود را از دست می‌دهند به فکر بقای خود با حمایت خارجی هستند و نمی‌دانند وقتی مردم کشوری به نقطه‌ی بدون بازگشتی در رابطه با حکومت می‌رسند دیگر هیچ قدرتی نمی‌تواند آن حکومت را حفظ کند.
بتازید بر آسیاب‌های بادی دیگر هیچ چرخی به سود شما نمی‌چرخد هر چرخی می‌چرخانید ثمری جز خرد کردن استخوان‌هایتان ندارد.

Advertisements

16 دیدگاه »

 1. نیا said

  درود بر تو بلوا جان.
  متن هوشمندانه ای نگاشتی.
  این دو جرثومه به دنبال هم گردوخاکی میکنند.
  یکی در لبنان یکی در قم!

 2. بلوا جان، بنظرم دو اشکال تایپی پیش آمده.
  بنظرم تا در فرصت هست در بالاترین تصحیح کن.
  خرده خرده
  موکب

  • balva said

   دانای عزیز٬ خرد را یافته و درست کردم سپاس. اما «موکب» را پیدا نمی‌کنیم. یکی هست که درست است. لطفا شکل نادرست را بنویس تا جست‌وجو کنم.

 3. برو به سطر نهم بلواجان. اما امروز خامنه‌ای موکب آماده می‌کن…

  • balva said

   این جمله «اما امروز خامنه‌ای موکب آماده می‌کند تا به قم برود و تاج‌گذاری کند از آن سو سانچو را هم فرستاده لبنان گرد و خاک کند و مقلد برای این مرجع بی‌مقلد دست و پا کند.»؟
   منظورم «موکب» به معنای سوار و خدم و حشمی است که جلوی پادشاهان حرکت می‌دادند.
   پیشنهاد می‌کنی با چی عوضش کنم؟

 4. مطمئن نبودم منظور همین املاست یا نه. آنچیزی که به ذهن من رسید مرکب بود. البته این احتمال را هم میدهم که معنای دیگری میدهد و من نمیدانم. (:
  باز هم لطفی کن پس از خواند کامنت ها را پاک کن. درود به بلوای نازنین.

  • balva said

   چشم پاک می‌کنم.! بعد از این که اینو دیدی 🙂 حالا تا داغ نشده کسی نمی‌آد اینجا.
   از لطف و صفای تو هم سپاسگزارم.

   • balva said

    البته الان که فکر می‌کنم. «مرکب» بهتر است. «موکب» کمتر شنیده شده است. راستی چرا پاک کنم. همین پیشنهاد تو را اعمال می‌کنم و بگذار این کامنت‌ها هم باشد که ماخذ پیشنهاد هم مشخص باشد.

   • مخلص بلوای عزیز (:

 5. خواستم نظرات بی ربط من زیر مطلب تحلیلی ات نباشه بلوا جان، ولی هر جوری که صلاح میدونی بلوا جان.
  بعضی وقتها به این فکر میکنم که در دنیای مجازی خیلی چیزها واقعی تر هستند! امیدوارم بدون اینکه در اینباره کوچکترین توضیح بدهم متوجه باشی چی میگم (:
  حالا که اینجوری است پس بگذار نظرات مربوط به خود لینک را نیز اینجا بیاورم.

  • balva said

   متوجه شدن منظورت را با 🙂 نشان می‌دهم. و خیلی ممنون می‌شوم که نظرات مربوط را هم اینجا بیاوری.

 6. علاوه بر مطالب این تحلیل، یک نکته را در مورد سفر احمدی نژاد به لبنان نباید فراموش کرد که من اینجا عرض میکنم. سفر احمدی نژاد به لبنان به غیر از جنبه های داخلی، ابعاد منطقه ای نیز دارد و به کشور های عربی مربوط میشود. اتفاقات عجیبی رخ داده اند که کمتر کسی به آن توجه کرده. اینطور شروع میکنم که: آمریکا این اواخر به جنبه های حقوق بشری ایران بیشتر اهمیت داده و مقامات رسمی بیشتر از قبل بر نقض حقوق بشر در ایران انگشت میگذارند. تقریبا همه کشور های عربی از ناقضان حقوق بشر هستند و از آن بیم دارند که آمریکا بخواهد روزی مسایل حقوق بشری آنها را نیز مورد اشاره قرار دهد. نکته قابل تامل اینست که سفر احمدی نژاد به دعوت ميشل سليمان صورت گرفته بود. آنطرف تر مصر اخیرا پروازهای دو طرفه با ایران را از سر گرفت. طی رخدادی تازه تر ایران برای اولین بار پس از حیات جمهوری اسلامی رییس اجلاس اوپک میشود. اینها همه نشانه هایی هستند مبنی بر اینکه اعراب دارند به غرب و به خصوص آمریکا هشدار میدهند که براحتی میتوانند با کارت ایران بازی کنند.

 7. موضوعات مورد اشاره درست هستند و اشاره به موقعیت متزلزل و رو به سقوط جمهوری اسلامی نیز همینطور. تحلیل من از شرایط منطقه نیز در همین راستا است و موضوعات واقعا پیچیده هستند. کشورهای عمدتا عربی بدلیل سیاست های قدرت طلبانه عمدتا «هلال شیعی» از قدرت گرفتن بیش از اندازه این رژیم وحشت دارند اما از طرفی دیگر از در گرفتن جنگ بیم دارند و از طرفی دیگر از ایران دموکراتیک نیز بیم دارند! یعنی هم علاقمندند جمهوری اسلامی باشد و هم علاقمندند جمهوری اسلامی نباشد. به این جهت بیشتر یک جمهوری اسلامی تضعیف شده را میپسندند. بدلایل ذکر شده اینها انحطاط کامل جمهوری اسلامی را نمی خواهند.

  • balva said

   دانای عزیز٬
   سپاسگزارم از نظراتی که بیان کردی. همان‌طور که در بالاترین هم نوشتم. ضمن تایید صحبت‌های شما احساس می‌کنم دارند موقعیت ایران را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان می‌دهند تا امکان حمله به ایران فراهم شود.

  • balva said

   دانای عزیز٬ کاملا با تو موافق هستم.
   از ایران دموکراتیک خیلی‌ها وحشت دارند. جناح‌های راست آمریکا هم از ایران دموکراتیک وحشت دارند برای همین ریگان برای خمینی کیک و صلیب فرستاد و ماجرای ایران کنترا پیش آمد و حالا هم فروش اسلحه توسط دیک چنی لو رفت و ایران‌گیت جدید را به وجود آورد.
   ایران دموکراتیک به‌سود کسی نیست فقط به‌سود مردم ایران است هر چند در نهایت سودش به تمام مردم جهان می‌رسد.

 8. saman said

  ای کور دلان راه گم کرده کور کور کور باشین و در بالاترین با هم باشین. که آنجا جای شما است و ایران جای ما… به کوری چشمتان تمام مردم و مراجع دینی همان مردم که بالاترین خار چشم پایین ترین ها هستند به استقبال رهبرشان رفتند… افتخارمان این است که هرزگانی چون شما در مقابلمان بایستند..

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: