اعدام هم برچیده خواهد شد همان‌گونه که برده‌داری برچیده شد.

تابلوی «سوم ماه مه ۱۸۰۸» اثر فرانسیسکو گویا

تابلوی «سوم ماه مه ۱۸۰۸» اثر فرانسیسکو گویا


خوش‌بختانه این روزها بسیار در مذمت اعدام می‌نویسند و کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که سرش به تنش بیارزد و مدافع اعدام باشد. من که کسی را نیافتم. همان طور که بشر روزی عزمش را جزم کرد تا بیماری‌های همه‌گیری مانند آبله و تاعون را ریشه کن کند اکنون نیز مدتی است تلاشی جهانی برای ریشه‌کنی اعدام در جریان است. درواقع شباهت «اعدام» به «طاعون» شباهتی تنها در هراسناکی نام نیست بلکه از این نظر هم شبیه هستند که برای نابودی هر دو تلاشی جهانی طلبیده می‌شود. یک کشور نمی‌تواند بگوید نمی‌خواهم با تاعون مبارزه کنم یا ابله را ریشه‌کن کنم.
ما در یک سیاره زندگی می‌کنیم و سرنوشتمان به هم گره خورده است. نسبی دانستن حقوق جهان شمول انسانی فریب‌کارانه‌ترین دفاعی است که با ظاهری انسان‌گر علیه انسایت به کار برده می‌شود. این که شیوه‌ و باورهای بخشی از مردم کره‌ی زمین به عنوان شیوه‌ی زندگی و باورهای تمام مردم کره‌ی زمین برشمرده نشود حرف درستی است. اما این که برای ابتدایی‌ترین حقوق انسانی مرزهای عقیدتی و عرفی قایل شویم تبه‌کارانه‌ترین اندیشه‌ی خیرخواهانه‌یی است که متاسفانه در بین بعضی از انسان‌های آزادی‌خواه و خیرخواه بشریت وجود دارد.
این که هیچ موجود جان‌داری، چه رسد به انسان، نباید زجر داده شود حکمی نیست که بشر به سادگی به آن دست یافته باشد. از آن‌هنگام که پای از غار بیرون نهاد تا اکنون که بر ماه قدم گذاره است راهی بس طولانی را در پیموده است، با فرازها و فرودهایی و امروز به مرحله‌یی از رشد رسیده است که دیگر می‌داند «شکنجه» و «زجر» داد موجودات زنده مذموم است و باید از سراسر زمین برچیده شود و برچیده نمی‌شود مگر با مبارزه‌یی پی‌گیر و مستمر و مداوم و استفاده از زور و قدرت. هیچ پیشرفتی بدون اعمال قدرت به دست نمی‌آید.
«قدرت» را با «قدرت» می‌توان خلع ید کرد. هیچ صاحب قدرتی حاضر به ترک قدرت خود نیست مگر آن که چاره‌یی جز آن نداشته باشد. البته این سخن بدان معنا نیست که باید با «روش‌های ضدانسانی» علیه «روش‌های ضدانسانی» مبارزه کرد. «هدف شریف وسیله‌ی شریف می‌طلبد» نمی‌توان با «شکنجه» به جنگ «شکنجه» رفت٬ نمی‌تواند با «اعدام» لغو «اعدام» را خواست اما از آن‌سوی بام هم نباید افتاد و تصور کرد با حرف و صرفا حرف می‌توان با این غول هراسناک به مقابله برخواست. خواستی جهانی توام با اعمال قدرتی مردمی و فراگیر می‌تواند عادت‌های ضدانسانی انسان متمدن را از بین ببرد. گروهی در دنیا منافع‌شان در «اعدام» دیگران است باید این منافع را از بین برد باید علیه این منفعت‌داران قیام کرد.
متاسفانه اکنون «آمریکا» بزرگ‌ترین مانع برچیده شدن «اعدام» است. «آمریکا» و «چین» به عنوان تنها اعضای دايمی شورای امنیت سازمان ملل که هنوز اعدام را لغو نکرده‌اتند. موانع جدی بر سر راه ریشه‌کن کردن اعدام در جهان هستند. در این میان «آمریکا» که ادعای بسط حقوق بشر در جهان را دارد نقش تعیین کننده‌تری ایفا می‌کند. همان‌طور که بشر علیه برده‌داری و آپارتاید یک‌پارچه قیام کرد باید علیه اعدام هم یک‌پارچه قیام کند. اعدام باید آن‌چنان عمل پست و حقیری قلمداد شود که در هر کشوری وقتی اعمال می‌شود تمام جهان آن حکومت اعدام‌گر را هو کنند و بر در سفارت‌خانه‌هاشان تظاهرات راه بیاندازند انگشت اشاره به سوی‌شان برند. اما وقتی هنوز در کشوری مانند آمریکا اعدام وجود دارد، گیرم سخت‌گیرانه اعمال شود، اعدام محکومیتی جهانی پیدا نمی‌کند.
حکومت‌هایی مانند جمهوری اسلامی زیر سایه‌ی توحشی که هنوز در کشورهای متمدن اعمال می‌شود به وحشی‌گری خود ادامه می‌دهند.
اعدام، شکنجه، سنگسار و هر قانون ضدانسانی دیگری که هنوز در گوشه‌یی از دنیا اعمال می‌شود باید با جدیت تمام مورد بازخواست جهانی قرار گیرد. تمام انسان‌های باوجدان و باشرف باید بدون هیچ مکث و درنگی علیه این توحش قرن بیست و یکمی بپاخیزند. امروز باید همه‌ی نگاه‌ها متوجه‌ی آمریکا باشد. باید مردم آمریکا را تحت فشار قرار داد تا برای لغو اعدام کاری بکنند. باید به آن‌ها فهماند که هر یک نفری که در آمریکا اعدام می‌شود مجوزی صادر می‌شود برای اعدام ده‌ها و صدها‌ نفر به بدترین شکل در حکومت‌هایی مانند «جمهوری اسلامی» آن‌ها فقط مجرمان خود را اعدام نمی‌کنند حکم اعدام زندانیان و کودکان ما را نیز امضا می‌کنند.
جهان به سوی انسانی‌تر شدن حقوق گام برمی‌دارد. برده‌داری و آپارتاید برچیده شد. اعدام هم برچیده خواهد شد تلاش ما باید این باشد که هر چه زودتر برچیده شود که هر ساعتی که این عمل جنایتکارانه‌ی ننگین زودتر برچیده شود جان انسان‌های بی‌شماری نجات پیدا می‌کند.

اعتراض ایرانی در سراسر جهان علیه اعدام
* سخنراني محمد مصطفايي در کانون وکلاي فرانسه عليه اعدام به مناسبت روز جهاني مبارزه با اعدام.
* گزارشات تصويرى از آکسيونهاى روز جهانى عليه اعدام در شهرهاى مختلف
* گزارش تصویری از اعتراض ایرانیان مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی در فرانکفورت
* برلين: فراخوان به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام! ٩ اکتبر
* فراخوان به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام!
* گزارش کوتاهی از تجمع علیه اعدام در فنلاند

تعدادی از مطالب بلوا علیه اعدام
* همه با هم علیه اعدام
* آیا ج.ا. می‌تواند مانند دهه‌ی ۶۰ جنایت کند؟
* آقای موسوی این هم آب زلالی که می‌خواستید! جوانان بر سر دار!
* ضیافت شام زیر چوبه‌‌های دار
* بیایید روایت‌گران نق‌زن تاریح نباشیم سازندگان خردمند و آگاه آن باشیم!
* شرمنده‌ام که گرسنه و تشنه نیستم و کف پاهایم را شلاق شیار نداده است.
* جعفر کاظمی٬ شاهد زنده‌ی کشتار تابستان ٬۶۷ زیر تیغ اعدام.
* خامنه‌ای! نفرین بر تو باد که از جوانان جسورمان می‌کاهی و بر مادران داغدارمان می‌افزایی!
* بر این «فرزاد» کش فریاد!
* اعدام زینب جلالیان و خشونت علیه زنان
* احسان فتاحیان و جنبش سبز

Advertisements

5 دیدگاه »

 1. محمد مصطفایی said

  http://www.modafe.com/NewsDetail.aspx?Id=464

 2. jalms@yahoo.com said

  خمينی و منتظری هر دو تاشون خل بودند.

  • Lucinda said

   My fiance and I would like to open an auction house in a building we own in Ohio. We would like to run every aspect of the business but hire an auctioneer to do the actual selling on auction nights. Neither one of us wants to actually become an auctioneer. Does anyone else do this or does the auction house owner have to have a auc1;oneer&#82t7is license?

 3. من از بلاگ ها و حتی کامنت ها برای نوشتن ایده می گیرم این اجازه رو به من می دی که گاهی از شما هم برداشت کنم

  • balva said

   قربان اینجا وقف عام است و مایه افتخار اگر چیز دندان‌گیری بیابید. آینه‌ها را روبه‌روی هم بگذاریم تا آزادی را بی‌نهایت کنیم.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: