هنرمندان مردمی و مزدوران افتخاری

من آنم که در پای خوکان نریزم
مر این قیمتی در لفظ دری را. ناصر خسرو قبادیانی

هنرمند اگر نزد مردم عزیز است برای این است که سربرآستان قدرت نمی‌ساید و در رنج‌ها و شادی‌هایشان کنار آنان است. هنرمند به قول اخوان ثالث «برسلطه است و با سلطه نیست». مردمی که زیر سرنیزه زندگی می‌کنند تنها پناه‌گاه‌شان هنر است و هنرمندان٬ و وای به روزی که اینان نیز جیره‌خوار قدرت شوند و قلم نیز در کنار سرنیزه قرار گیرد و صدا و تصویر نیز آلت سرکوب شود. لبانی که برای مردم می‌خواند دست جادوگر نمی‌بوسد و به تمجید قدرت نمی‌جنبد.
آن کدام حنجره است که برای داغ دل مادر ندا و سهراب و اشک فروخورده‌ی پدر اشکان و داود می‌خواند؟! این کدام دست است که بر تار می‌نوازد و بر دف می‌کوبد تا چشمی به اشک نشسته و دلی خون شده را مرهمی باشد و قوت قلبی باشد آن که در سلول‌های انفرادی گشنه و تشنه برای آزادی ما دربند است؟!

برادری ندارم
هیچگاه برادری از آن دست نداشته‌ام
که بگوید «آری»:
ناکسی که به طاعون آری بگوید و
نانِ آلوده‌اش را بپذیرد. احمد شاملو

چاپلوسی و آستان‌قدرت‌بوسی بدترین و فاسدترین پیامد و در عین حال سازنده‌ی نظام‌های دیکتاتوری است. جامعه‌یی که در آن چاپلوسی و نان به‌نرخ‌روزخوری رواج پیدا می‌کند لاجرم منکوب دیکتاتوری و ستم باقی خواهد ماند. این‌ها لازم و ملزوم هم‌اند و علت و معلول‌اند. فرهنگ چاپلوسی خود به خود هدف و مقصد خود را می‌تراشد.
زوال دیکتاتوری‌ها و قدرت‌ها از روزی آغاز می‌شود که دیگر سربرآستان‌قدرت‌سایی و هم‌دستی با طاعون هزینه‌اش بیشتر از فایده‌اش شود. روزی که صف‌ها آراسته می‌شود میانه‌بازان دغل که می‌خواهند رفیق قافله باشند و شریک دزد رسوا می‌شوند، آنان که به زبان می‌گویند «خاک پای مردم هستند» و در عمل سردرآخور حکومت دارند. وقتی جنبش و انقلاب در می‌گیرد و روزگار دیکتاتوری و استبداد رو به کوتهی می‌نهد دیگر «منبر» و «خلوت» یکی می‌شود و نمی‌توان بر «منبر» جلوه‌یی داشت و در خلوت «آن کار دیگر کرد».
اگر زمانی که جمعی میان‌مایه به نام هنرمند به دست‌بوسی خامنه‌ای رفته بودند کوتاه نیامده بودیم و برشدت حملات خود می‌افزودیم و عاطفه بر عاقله‌ی‌مان نمی‌چربید و بر پلنگ تیز دندان رحم نمی‌کردیم شاید مزدوران از خارج آمده جرات نمی‌کردند پای بر این خاک نهند و جلوی پای این دلقک خود رئیس‌جمهور خوانده زانو نمی‌زدند و امروز شاهد نبودیم که علی‌رضا افتخاری٬ احمدی‌نژاد در آغوش کشد و سخن در تمجیدش بگشاید.
هیچ‌کاری بدتر از کار نیمه نصفه نیست کار را یا نباید آغاز کرد یا باید تا انتها به‌پیش برد. اگر هزینه‌ی هم‌آغوشی با دیکتاتور را زیاد کنید حداقل درآمد این خودفروشان٬ با پوزش از تن‌فروشان٬ را زیادکرده‌اید بگذارید کاری کنیم که بار دیگر در ِ خانه‌ی هر کس را زدنند تا به مراسمی بخوانندش حداقل برای نرفتن این بهانه را داشته باشد که: «می‌ترسم بروم و از زخم زبان مردمان در امان نباشم.»
یک سال و اندی است که مردم دارند خون‌ دل می‌خورند و زیر شلاق و شکنجه هستند و رنج می‌کشند و چشم بر در دارند که چه کسی به تیمارشان می‌آید. می‌خواهند بدانند آنان که مردم بر دوش می‌گیرند و بر چشم می‌نشانند اکنون که خسته و زخم‌خورده هستند این کدام مرهم است که خستگی‌شان را دعوا می‌کند و بر زخم‌شان می‌نشیند. این کدام صداست که برای آنان می‌خواند و این کدام زخمه است که بر تار می‌زند تا زخم‌های مردمان شفا دهد و این‌جاست که محمدرضا شجریان بر تارک می‌نشیند و چکامه‌های محسن نامجو ست که بر چکاد جان می‌چکد و صدایی اگر می‌ماند صدای فرح‌بخش دلکش است که در حافظه‌ی تاریخی ایرانیان جاودان شد و حکومت ضدزن و ضدهنری که می‌خواست آن صدا را حذف کند و صدای افتخاری را جانشین آن کند٬ چنان که هرگز نبوده است٬ محو و نابود خواهد شد و ستایشگرانش را نیز با خود به گور می‌برد.

***
آقای علیرضا افتخاری گفته است به دلیل ناملایماتی که پس از هم‌آغوشی با احمدی‌نژاد به آن دچار شده است می‌خواهد کشور را ترک کند و به فرانسه رود باید به ایشان گفت استاد نشانی را عوضی گرفته‌اید فرانسه جای شما نیست بروید سوریه‌یی سودانی جایی منزل کنید که آقا هم هواپیمایش را برای آنجا زین می‌کند. ایرانی‌های شرافت‌مند همه‌ی جای جهان هستند. یک راه بیشتر ندارید تف به صورت جادوگر پرتاب کنید و به صف مردم بیایید دیکتاتوران وقتی سقوط می‌کنند جسم تقیل خود را روی چاپلوسان و دوروبری‌های خود فرومی‌اندازند تا دیر نشده است جا خالی بدهید شما که نرخ روز نان را می‌دانید از شما بعید بود اشتباه کنید و بر بساطی نشینید که در حال جمع شدن است.

***
همه‌ی این‌ها را گفتم اما فراموش نکنیم «موضوع داغ» ما چاپلوسی‌ی چاپلوسی به غلط‌کردن‌افتاده یا مزدوران داوطلبی و افتخاری نیست. موضوع داغ ما ۱۲ شهریور است که در راه است روزی که «روز قدس» می‌خواندندش و «روز ایرانی» شد سال گذشته همین روزها.

مطالب مرتبط
چهره‌ی کریه خامنه‌ای با این مشاطه‌گری‌ها زیبا نمی‌شود!

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

27 دیدگاه »

 1. mehrdad said

  … چرا سبیلهات رنگ ان شده ، حتما از بسکه کونه احمدی نژاد رو لیس زدی ، ای مردتیکه … بیا این جا بهت نشون میدیم علی آباد شهره یا دهات

  ————–
  لطفا عصبانی نباشید. بلوا

 2. جمشید said

  آفرین، آفرین،
  چه شوری در سر دارد این بلوا

  باز هم آفرین!

 3. مزدک said

  با درود
  اقای افتخاری شما که هوادار احمدی نژاد کودتاچی بودید طاقت زندگی در محیط و شرایطی که وی برایتان وجود اورده ندارید و نمی توانید در زیر سلطه ان که خودتان برای اوردنش فعالیت انتخاباتی کردید زندگی کنید و به فرانسه میگریزید. اگر مسلمان هستید، یا اگر وجدان دارید، انصاف بدهید که مخالفان ان دولت که رای هایشان نیز دزدیده شده است، چگونه انرا تحمل کنند و در ان زندگی کنند؟
  مزدک

  • balva said

   به نکته‌ی خیلی خوبی اشاره کردید! مزدکانه بود! 🙂

 4. hamed said

  میبینم که چند روز نبودم اینجا حسابی رونق گرفته هورااااااااا اما
  من فقط یه چیزی و رو بگم با dial up انم سرعت پایین عصابم خورد ونمیدونم نظر میره نمیره ولی از انجایی که با دیکتاتوری و نظام های توتالیته به شدت مخالفم اثتسنآ باید خودم دیکتاتور بزرگ شوم و بگم اگر همین الان اسلحه داشتم مژگان و میکشتم آخه دختر هی من این فلشرو با این سرعت کمم میارم پایین نظرت تموم نمیشه که نمیشه 😦 بخش نظرات تریبون ازاد که نیست..!.. حالا تا وقتی که adsl بنده درست نشده فعلآ اظهار نظری در مورد این چند تا پست نمیتونم بدهم 😦 اما این و که میتونم بگم شاد باشید و مبارزه کنید!

  • balva said

   حامد جان٬
   شرمنده. اگر متن بلندی از جایی کپی شده باشد. متن را کوتاه می‌کنم و لینک را قرار می‌دهم اما در این موارد کاری از دستم برنمی‌آید. امیدوارم ای‌دی‌اس‌ال شما هم زودتر درست شه. مال ما بد نیست ماهی ۱۱ تومن هم بیشتر نیست که یکی دو وعده گوشت نمی‌خوریم بجاش سیب‌زمینی پخته می‌خوریم هم برای سلامتیمون خوبه هم اینترنتمون استاد می‌شه! 🙂

 5. sholeh said

  matn e aaaallllllliiiiiiiii bood.mercie.

 6. amir said

  مردک رقاص شیاد, افتخاری حقه باز,
  تو از قبل قصد رفتن را داشتی کارهات تمام کرده بودی , فرصت طلب بی شرم, حالا چرا می خوای از این زشتکاری که کردی اینجوری استفاده کنی.قاتل مردم رابغل گرفتی ,خودت از اون لمپن چی کم داری؟ یادت باشه رفتی فرانس نگی بیا بغلم سرگوزی. اینجا هم که بودی جز سرقت هنری کار دیگری نمیکردی , دلگش گفت ,این یعنی تو رقاص برای احترام واجرای آثارم یک اجازه از من نگرفت . در مورد مهریه دخترت ام که دورغ گفتی, دامات افشات کرد. ننگ بر تو بی شرم
  امیر سوئد

 7. shnekey said

  خاک بر سرتان که تحمل هیچ رای مخالف را ندارید.فرض بر اینکه افتخاری به احمدی نژاد رای داده و برایش احترام قائل باشه،مشکل شما چیه؟این همه ادعای آزادی بیان و عقیده و دمکراسی دارید اما یک هنرمند که با رای شما موافق تیست را چند روز است که به باد فحش و ناسزا گرفته اید.وای به روزی که حکومت در دست شما باشد.

  • balva said

   شما ناراحت نباش ما به حکومت برسیم امثال آقای افتخاری آن‌چنان در آغوشمان می‌گیرد که بیا و ببین. اما دوست گرامی کسی به رای ایشان کار نداشته است از این که دزد رای‌های مردم را درآغوش کشیده ناراحتیم. تازه کاریش نکردیم نه در کهریزک به او تجاوز کردیم نه در خیابان با گلوله به مغزش زدیم رفتار زشتش را نقد کردیم.

  • atena M said

   مجبورم اونطوری که حرف زدید من صحبت کنم!

   خاک بر سر شما و امثال شما و … تو یا خودت رو بخیریت زدی یا هیچ چیز دیگه !
   اگه کور نباشی میبینی که مسئله از رای و این حرفا گذشته. به جهنم که به ا.ن کثافت رای داده. به جهنم که طرفدارشه. تو که خاک بر سر نیستی برو ببین چه مزخرفاتی گفته تا بـــلـــکــه بفهمی. کسی که بگه » نه خدا برام مهمه و نه مردم بلکه من برای نائبش میخونم » لیاقت شما و همفکراتو داره.

   باز خودتو به … برن ! باز بزن .. باز بزن

 8. سبز(سیاه) said

  سلام اول روم با این موجود به نام shnekey ببینم شما چقدر روشن فکر تشریف دارین که بچه های ما را می برین میکشین بعد از 1 سال میگین e اشتاه شد اونا نمردنم کشتنشون ÷س حکم میبرین برای یکسری از ÷این دستاتون که می خواهید از بینیشون ببیرین الکی حکم صادر میکنین.یکی نیست بگه آخه این مرد . . . ارزش حرف زدن نداره این یه سرچشمه مثل سایر چشمه هاشون که از فاضلاب تهران و اهواز و دزفول و خیلی شهرهای دیگر که داره وارد سیستم شهری میشه هست .اینم که یه نمونه کوچیکشون هست.در ضمن آقای افتخاری از سال 84 در تلوزیون هم ممنوعیت داشتن این پاچه خواری سید ای وای ببخشید توهین شد به جناب ماموت منظورم از طرف مادری سید بود یا بگیم هاله نور یا شاید هم . . . . .. .
  درپایان از بلوا خواهش دارم اگه از آقای سیامک قادری خبری شد یه خبر بدن .مسئل وبلاگ ourirna12.blogsky.comمرسی عالی بود.

 9. ‹گروه بازپس دادن آثار افتخاري
  http://www.facebook.com/profile.php?id=100001421004938#!/group.php?gid=118725804844352&ref=mf

 10. سمندر said

  بابام خدا بیامرز میگفت: همیشه انسان‌ها در یه زمان خاصی‌ اون اصلیت خودشونو نشون میدان،خوب اون زمان هم واسه این مزدور رسید و مردم از افکار پلیدش آگاه شدند…

  زنده باد استاد شجریان

  • sina said

   خدا رحمتشون کنه …

   حقیقت رو میگفتند . همه ما در طول زمان در یک وضعیت نمیمونیم و تغییر میکنیم. متاسفم از اینکه آقای افتخاری هم اینطور تغییر کرد.

  • balva said

   جای پدرگرامی‌تان همیشه سبز باشد و خاطره‌اش زنده. مادربزرگ من هم همیشه دعایش این است که: «جوون الهی عاقبت بخیر شی که هیچ چیز مثل عاقبت‌بخیری نیست.» انسان‌هایی عمری در مسیر درستی هستند اما لغزشی آنان را به ته دره می‌فرستد و برعکس هستند کسانی که عمری در نادانی و جهل و جور و طلم به‌سر می‌برند اما در نقطه‌ی حساسی تصمیمی می‌گیرند که عاقبت به‌خیرشان می‌کند.

 11. محمد said

  بابا اینو آدم حساب نکنین
  کدوم خواننده با استعداد میاد تو کنسرت که مردم کلی پول پاش دادن، صدای ضبط شده میذاره و لب خونی میکنه که این تو شمال کرد!

 12. mohsen said

  علی رضا افتضاحی از پارسال قرار بود که بره فرانسه الان که دیده چه غلطی کرده می گه می خوام برم؛ مگه ترک وطن و رفتن به اروپا تصمیم یه شبه است؟ ضمن این که به یه بساز بفروش هنرمند نمی گن! ایشون آقای اشتباهی یه نه افتخاری

 13. فرامرز said

  درود بر شما ، متن بالا شاعرانه است . علاقمند هستم بدانم ، آیا اهل سرایش هستید و اگر بلی ، مایل هستم کارهای شما را بخوانم !

 14. فرامرز said

  من به این قطعه نمیتوانم بسنده کنم ؛ مشتاق سیاه مشق‌های منتشر نشده میمانم . حیف است که قریحه سرایش در بند و در سایه بماند .
  خالی‌ از تعارف ، مقاله اخیر حاکی از ذهنیتی شاعرانه است . بخوبی میدانی‌ که این قریحه نصیب هر انسانی نمیشود !
  این گفته را حمل بر تملق و تعارف نکنید ؛ چون مرکز ثقل نقطه قوّت فرامرز شما همین قوه تشخیص است.
  ناگفته نماند که مقالات شما ، به فرهنگ اجتماعی – سیاسی ما غنا میبخشد . بیشتر بنویسید ! لطفأ !
  تا درودی دیگر .

  • balva said

   فرامرز عزیز٬
   سپاس‌گزارم از لطفت. امیدوارم به‌زودی اوضاعی پیش بیاید که مجبور نباشم با نام مستعار بنویسم. حتما می‌دانید که من در ایران زندگی می‌کنم و اکنون شرایطی پیش آمده است که دیگر نمی‌شود با نام واقعی چیزی نوشت. امیدوارم به‌زودی وضعیتی پیش بیاید که بتوانیم آزادانه هم‌دیگر را ببنیم و رو در روی صحبت کنیم. به امید آن روز و سپاس از دلگرمی‌ها و تشویق‌های شما.

 15. فرامرز said

  ممنون از پاسخ دلنشین . آرزوی قلبی مرا با این چند کلمه نقاشی کردی . به امید آنروز .
  نیاز مبرم است ….بیشتر بنویس !

 16. hamed said

  به مدت 12 ثانیه فقط خندیدم بهت فرامرز جان:))
  حالا برداشت بلوا شاید دلگرمی و تشویق بوده باشه ولی برداشت من چیزی جزء تملق نبود..
  راستی بلوا گوشت نخوری انرژی لازم به مغزت نمیرسه ها بعد وبلاگت و اپ نمیکنی اونوقت فرامرز ما رو شرمنده میکنه(البته ما که میدونیم اون سیب زمینی ها مانده های قبل از انتخابات که احمدی نزاد گونی گونی پخش میکرد.

  • balva said

   حامد گرامی شما آب را بریز همان‌ جای‌ات که می‌سوزد!

 17. hamed said

  وبلاگت آتش گرفته خبر نداری!
  والا به خدا!:D

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: