قتل «ندا» جلوی دوربین را انکار می‌کنند وای به حال «ترانه» و «الناز».

بار اول که خبر قتل و تجاوز «ترانه موسوی» را شنیدم گفتم حتما شایعه است٬ شایعه‌یی که خود حکومت هم در نشر آن نقش داشته است کمی که گذشت کم‌کم اتفاقاتی افتاد و خبرهایی منتشر شد که هر چند باور کردی نیست اما «ترانه موسوی»٬ تا آنجا که دست‌یابی به حقیقت ما را مجاز به قضاوت می‌کند٬ حقیقت دارد.(۱) اکنون با خبر قتل مظلومانه‌ی دیگری روبه‌رو هستیم. «الناز بابازاده» دختر جوان و تحصیل‌کرده‌یی در تبریز با اسلحه توسط کسانی که کارت بسیج داشته اند ربوده شده است و به قتل رسیده است. به گفته‌ی محسن سازگارا یکی از این سه تن فرزند یکی از فرمانده‌هان سپاه است. هرانا٬ خبرگزاری مجموعه فعالین حقوق بشر در ایران٬ که اولین بار خبر تجاوز و قتل را منتشر کرده بود در اخبار تکمیلی صحه گذاشت:هرانا؛ گزارش تکمیلی / تجاوز و قتل در تبریز به بهانه مبارزه با بدحجابی
خبر آنچنان تلخ و دردناک بود که برخی در کم و کیف ماجرا دچار تردید شده‌اند حتا موضوع داغی که در این مورد در بالاترین زده شده بود حذف شد. خود را جای خانواده‌ی این دختر جوان بگذارید. دختر جوانشان پرپر شده است. تصورش هم دشوار است. به هر حال چیزی که به نزدیکان و بازماندگان آرامش می‌دهد این است که بدانند عزیزشان راحت جان سپرده است. ضرب و شتم و تجاوز بدترین سرنوشتی است که می‌توان برای مرگ کسی تصور کرد تن آدمی را بلرز می‌آورد و راهی جز انکارش وجود ندارد. حالا با تمام این اوصاف خانواده‌ی قربانی انتظار دارد قانون پشت و پناهش باشد و وای به وقتی مجریان قانون خود قاتل‌اند.
حکومتی که با وقاحت تمام سعی می‌کند قتل ندا آقاسلطان را٬ که در روز روشن جلوی چشم شاهدان بسیار اتفاق افتاده است٬ انکار کند(۲) و با داستان‌سرایی‌هایی بی‌سروته اول بگویند «فیلم اصلا جعلی است و ندا آقاسلطان در یونان است.»(۳) و آن را نمایشی بشمار آرد و حکومتی که در زندان‌هایش انسان‌ها را زیر شکنجه می‌کشند و می‌گویند خودشان مردند مانند زهرا کاظمی و اکبر محمدی اگر در جایی راست هم بگوید درست است که باور نکنیم. همیشه بدترین روایت را حیقیقی‌ترین باید شمرد چون راهی برای دست‌یابی به حقیقت نداریم. مطبوعات آزاد٬ رسانه‌های خبری آزاد٬ سازمان‌های حقوق بشری که آزادانه فعالیت کنند و دستگاه قضایی سالم ارکانی هستند که بتوانند نیروی مهارناپذیر قدرت سیاسی و نظامی را کنترل کنند. در کشوری که نظامیان و قدرت‌مندان سیاسی چتر وحشت‌ناک دیکتاتوری خود را همه‌جا گسترانده‌اند هرگز نمی‌توان به حقیقت واقعی دست یافت. مواردی مانند قتل «ندا آقاسلطان» موارد نادری هستند که جلو چشم چندین شاهد و چندین دوربین تصویربرداری اتفاق افتاده‌اند و با این وجود جمهوری اسلامی زیر بار محاکمه کردن قاتل نمی‌رود و سعی در داستان‌پردازی‌های عجیب و غریبی دارد. وقتی فیلم ندا منتشر شد حتا اعلام کردند که «ندا آقاسلطان» زنده است و از کشور خارج شده است. نقش که خانواده‌ی ندا برای پایمال نشدن خون او ایفا کردند نقش مهمی بود اما توجه داشته باشید ندا جلوی دوربین با گلوله به قتل رسیده بود و این فرق می‌کند با ضرب و شتم و تجاوز و توجه داشته باشید تجاوز در کشور ما تابوست. کمتر کسی و کمتر خانواده‌یی زیر بار عاطفی شدید این موضوع خواهد رفت که به فرزندشان تجاوز شده است. نکته‌ی مهم دیگر این است که شهرت جهانی که ندا در جهان به دست آورد چتر امنیتی روی سر خانواده‌ی آنان کشید و موجب شد آسیب‌رساندن به آنان برای رژیم هزینه‌ی زیادی در بر داشته باشد. اما چون قتل الناز در هاله‌یی از ابهام فرورفته است خانواده‌ی او در امان نیستند و هر آن ممکن است دوستان یا اعضای خانواده که اطلاعاتی دست‌اولتری از ماجرا دارند سربه‌نیست شوند. به‌خصوص که رژیم حالا تجربه‌ی ندا آقا سلطان را دارد و می‌داند خروج بهنگام آرش حجازی چه ضربه‌ی بزرگی برای آنان بود افشاگری‌های او نقش بسیار مهمی در پایمال نشد خون ندا داشت.
به هر حال دوستانی که اصرار دارند روایت مستندتری از ماجرا به‌دست آورند توجه داشته باشند تا وقتی که اجازه‌ی بررسی به نهادهای بی‌طرف داده نشود مستندترین روایت بدترین شکل ممکن از روایت است. ضرب و شتم و تجاوز و قتل الناز بابازاده توسط اعضای بسیج این خبر تا اطلاع ثانوی که توسط نهادهای حقوق‌بشری امکان دست‌رسی به اطلاعات آزاد و مستند وجود داشته باشد خبری مستند تلقی می‌شود و حقیقی‌ترین روایت از ماجرایی که اتفاق افتاده است. همان‌طور که اجازه ندادند جسد زهرا کاظمی کالبد شکافی شود و این خود بهترین دلیل برای قتل او بود٬ تا وقتی که اجازه ندهند گزارش کالبدشکافی معتبری در مورد الناز بابازاده منتشر بشود اصلا بر این است که به او تجاوز شده و مورد ضرب و شتم واقع شده است.
نمی‌توانم خودم را جای خانواده‌ی الناز بگذارم. تصور این که اگر او خواهر من بود چه می‌کردم برایم دشوار است. اما این را می‌دانم بخاطر حفظ جان النازهای دیگر باید این دستگاه اهریمنی نظامی که اسلحه دست بچه‌های نوجوان و جوانان می‌دهد تا سر هر چهارراه جلوی مردم را بگیرند و با بدترین شکل ممکن با مردم برخورد کنند گرفته شود. این را می‌دانم تا این هیولای هزار دندان افسارپارکرده با جان مردم ایران سایه افکنده است هر روز باید منتظر ندا و ترانه و الناز تازه‌یی باشیم و هیچ‌کس نمی‌دانند که تعداد واقعی این قتل‌ها و تجاوزها چقدر است فقط تعداد اندکی سرباز می‌کنند و خبرشان به بیرون درز پیدا می‌کند و جهانی می‌شود.
باید از سوی نهاد‌های بین‌المللی به جمهوری اسلامی فشار وارد شود تا اجازه‌ی تحقیقات مستقل داده شود.
اما به هر حال در هر چه تردید باشد و ماجرای قتل به هر شکلی که اتفاق افتاده باشد در یک چیز تردید نیست: قاتل النا بابازاده «جمهوری اسلامی» است٬ خامنه‌ای است زیرا وقتی نهادهایی که در مقابل هیچ‌کس پاسخ‌گو نیستند حضوری فراوان گسترده دارند از این فجایع هم اتفاق می‌افتد. 

پی‌نوشت:
این مطلب را مجتبی سمیعی‌نژاد در مورد قتل الناز بابازاده نوشته است:«خبر قتل الناز بابازداده توسط بسیج و…، شایعه یا واقعیت؟» هر چند برای مجتبی سمیعی‌نژاد و تلاش های ارزشمندش ارزش قایل هستم اما با توجه به اختلافاتی که ایشان با هرنا دارند که در اینجا خواندم:«تا سیه روی شود هر که در او غش باشد» و این خبر نخستین باز توسط هرانا منتشر شده است نقد ایشان به هرانا از نحوی خبررسانی٬ که تاحدودی هم ممکن است درست باشد٬ اما عملا به تردید افکنی نسبت به این جنایت فجیع منجر شده است. کاش آقای سمیعی‌نژاد فراموش نمی‌کردند چند سال پیش که خودش دستگیر شده بود چه شایعاتی علیه او و دلیل دستگیریش در انیترنت پخش کردند و اما همه جلوی آن شایعات ایستادند و شاید به همین دلیل است که اکنون ایشان زنده هستند و فعالیت می‌کنند اگر آن‌موقع هم می‌خواستند همه دست روی دست بگذارند تا حقیقت از منابع رسمی شنیده شود الان احتمالا مجتبی سمیعی‌نژاد کسی بود که به دلیل افراط در مشروب‌خوری و شرکت در سکس‌پارتی بازداشت شده بود نه فعال حقوق بشر. من به عنوان کسی که هیچ‌اطلاعی از مسائل درون هرانا ندارم و تمام این نوشته‌هایم حاصل جست‌وجوی چند ساعتی در اینترنت و رجوع به لینک‌های مختلف است و طبیعتا نمی‌خواهم وارد این دعوا شوم. اما اعتقاد دارم تردید افکنی در مورد قتل الناز بابازاده تماما بسود قاتلین اوست. چیزی که در حداقل روایت هم وجود دارد این است که «شخصی با نشان دادن کارت بسیج او را ربوده است و به قتل رسانده است» همین میزان اطلاع هم برای این که جمهوری اسلامی متهم به قتلی دیگر شود کافی است.

پانویس
۱) ترانه موسوی در ویکی‌پدیا شامل مطالب متنوع و لینک‌های متعدد و بی‌طرفی در این‌باره است.
۲) فرانیوز در این زمینه پیشگام شایع پراکنی بود این خبر را بعد از انتشار فیلم قتل ندا آقاسلطان شایعه کردند:«https://balva.files.wordpress.com/2010/07/neda.png»
۳) قاتلان گام به گام در دام خودنهاده افتاده اند، با هر دست و پا بیشتر گرفتار می شوند و خروجی ندارند

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

9 دیدگاه »

 1. مدیار said

  ممنون از مطلبت گرامی،
  ذکر یکی دو نکت را لازم می دانم.
  اول فکر می کنم مطالب‌ام را دقیق نخواندی. من به هیچ عنوان ننوشتم که قتل این خانم اتفاقا نیافتاده است. نوشتم که نوع خبر و مسائلی مانند، تجاوز، برخورد با حجاب و غیره بزرگ‌نمایی و دروغ است. که با اطلاعاتی که تا به حال هم به دست آورده‌ام بسیار به یقین نزدیک شده‌ام. این خان کشته شده، توسط فردی که کارت بسیج داشته و اسلحه هم داشته. این مساله محرز است. همین یک جنایت بزرگ نیست؟ پس دیگر چه چیز دیگر می‌ماند که نیاز به دروغ‌گویی باشد؟
  دعوای من با هرانا اگر مطلب را خوانده باشید، مشخصا اشاره شده است؛‌قربانی شدن نزدیک به بیست نفر و بازداشت طولانی مدت آن‌ها، این مساله ربطی به دعواهای خارج از کشور ندارد. از این بابت که این مساله را این‌طور مطرح کردی از شما گله دارم
  آخر اینکه من از همه کسانی که در زمان زندانی بودنم تلاش کردند و حمایتم کردند ممنونم ولی ربط این موضوع را که اشاره کردی به این مسائل متوجه نشدم!

  • balva said

   مدیار عزیز٬
   سپاسگزارم که کامنت گذاشتی. برای این که گله نداشته باشی آن جمله را حذف می‌کنم. اما واقعا بعضی وقت‌ها کم‌کم خودمان در جریانی فرو می‌رویم که از آن خبر نداریم. در خارج از ایران آدم‌ها زودتر دشمن مشترک را فراموش می‌کنند و به جان هم می‌افتند. من نمی‌دانم «قربانی شدن نزدیک به بیست نفر…» دقیقا چیست اما به هر حال به تو دوست نادیده‌ی عزیز که از نوشته‌هایت مشخص است فردآگاه و خوش‌فکر و باوجدانی هستی توصیه می‌کنم به خودت رجوع کن تا نکند اختلافات با گروه یا کسی تو را از حقیقت دور کند.
   الان می‌بینی موضع داغ را در بالاترین حذف می‌کنند و این قتل را شایعه می‌خوانند و فرصتی که برای آگاه کردن مردم تبریز برای این جنایت است دارد از دست می‌رود و با تردید افکنی اصل خبر دارد ضایع می‌شود.

 2. balva said

  در مورد جمله‌ی آخرت:«آخر اینکه من از همه کسانی که در زمان زندانی بودنم تلاش کردند و حمایتم کردند ممنونم ولی ربط این موضوع را که اشاره کردی به این مسائل متوجه نشدم!»
  منظورم این بود که تا جایی که من موضوع را پی‌گیری کردم و به لینک‌های قدیمی مراجعه کردم دیدم وقتی تو دستگیر شدی شروع کردند به پخش شایعه که دستگیری تو اصلا سیاسی نبوده و است و در پارتی و مهمانی برای مصرف مشورب و مواد مخدر دستگیر شده‌یی اما بچه‌های وب‌لاگستان زیر بار نرفتند و افشاگری کردند تا حقیقت روشن شد و تو مورد توجه نهادهای حقوق‌بشری واقع شدی. اگر می‌خواستند وب‌لاگ‌نویسان منتظر بنشنند و سکوت کنند معلوم نبود چه سرنوشتی نصیب تو می‌شد.

 3. مدیار said

  بلوای گرامی
  منظورم از قربانی شدن بیست نفر. بازداشت دوستان و همکاران‌ام بود که باعث و بانی آن را بدون شک مجموعه فعالان می‌دانم. ذکر دلائلی که در آن نوشته کردم و حتا اسم دوستان را هم آوردم.

  در مورد خبر هم تمام بحث من این بود. خبر را باید درست داد نه بازی با احساسات مردم. همین این خانم در روز روشن در خیابان کشته شده، خود فاجعه‌ای در این مملکت است. دیگر چرا بزرگ‌نمایی و دروغ؟
  تمام حرف همین بود که زیر بار نمی‌روند

  • balva said

   مدیار عزیز٬
   سپاسگزارم از توضیحاتی که دادی چیزی که مسلم است همه‌ی ما دلمان برای آزادی ایران می‌تپد و خوب است دل‌هایمان را نزدیک‌تر کنیم و انتقادات در جهت این نزدیک‌شدن‌ها باشد نه موجب هرمان دوری.

 4. محمد said

  ای خاک بر سرت که اینقدر ساده و ابله هستی که خیمه شب بازی قتل ندا توسط انگلیس رو باور کردی.

  • balva said

   خاک بر سر آدم باشد بهتر است در چشم او.

 5. […] This post was mentioned on Twitter by mary moto. mary moto said: قتل «ندا» جلوی دوربین را انکار می‌کنند وای به حال «ترانه» و «الناز». http://bit.ly/caNv11 […]

 6. محارب said

  http://www.pezhvakeiran.com/page1.php?id=23808

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: