از عکس امام در ماه تا اختاپوس در آکواریم

جناب پل اختاپوس پیش‌گو

ژان پل هشت پا!


هیاهویی که بر سر هشت‌پایی در آکواریم به راه افتاده است حتما شنیده‌اید٬ مگر می‌شود که نشنید؟! معتبرترین رسانه‌ها از شبکه‌های خبری تا روزنامه‌ها و سایت‌های اینترنتی همه جا صحبت از هشت‌پایی است که نتیجه‌ی مسابقات فوتبال را پیش‌بینی می‌کند. حدود نیم‌قرن پیش انسان پای بر روی کره‌ی ماه نهاد٬ همین چند وقت پیش دانشمندان موفق شدند سلول زنده بسازنند اما هنوز می‌توان معرکه گرفته و جادو جنبل به راه انداخت و جماعتی را فریفت. رواج خرافات دیگر کار پیشکاران دین نیست که به دست مافیایی رسانه‌یی افتاده است. لحظه‌یی تصور کنید شوخی نیست٬ جناب «پل» سخنگوی رسمی دارد٬ میلیون‌ها دلار پول با هر پیش‌بینی او جابه‌جا می‌شود و اکنون این هشت‌پا مشهورترین موجود زنده‌ی روی زمین است. در مسابقات جام یوفا هشتاد درصد مسابقات آلمان را درست پیش‌بینی کرده است و آخرین پیش‌بینی تاریخی‌اش هم بازی آلمان-اسپانیا در جام جهانی در جریان (۲۰۱۰) بود که برخلاف انتظار آلمانی‌ها برد اسپانیا را پیش‌بینی کرد و چنین هم شد! (۱)
مسلما تمام انسان‌هایی که به این هشت‌پا ایمان دارند و برسر پیش‌گویی‌هایش شرط می‌بندند انسان‌های «کودنی» نیستند٬ احتمالا در بینشان پزشک٬ مهندس و استاد دانشگاه هم کم نباشد اما خرافات چیزی نیست که با دانش متعارف سروکار داشته باشد. جادوی رسانه‌یی و قدرتی که در القای خرافات مدرن دارد حد و حصری ندارد آنچنان آدم‌ها را آموخته‌ی خودشان کرده‌اند و آنچنان می‌توانند سیاه را سفید و سفید را سیاه نشان دهند که شگفت‌انگیز است.  یک لحظه فکر کنید جانوری که دو مثقل مغز دارد بتواند نتیجه‌ی فوتبال را٬ با صدها متغییر٬ پیش‌بینی کند٬ دیگر چه چیز را می‌تواند پیش‌بینی کند؟ حتما فردا قیمت نفت را پیش‌بینی خواهد کرد یا انتخاب فلان رئیس‌جمهور یا نه حواسشان جمع است که حد و حدود مافیاها با هم مخلوط نشود وگرنه کار دست این هشت‌پا داده می‌شود و یک شبه پته‌ی دستانی که پشت‌پرده به او خوراک می‌دهند رو می‌کنند.
تصور کنید این هشت‌پا نتیجه‌ی مسابقه‌ی فینال جام جهانی را هم پیش‌بینی کند بعد پیش‌بینی‌اش نادرست از آب دربیاید چه می‌شود؟ کسانی که می‌دانستند این پیش‌بینی نادرست از آب درخواهد آمد میلیون‌ها و شاید میلیاردها دلار به جیب می‌زنند! یقه‌ی چه کسی را بگیرند!؟ جناب هشت‌پا حضرت «پل»؟ (نامش آدم را یاد پاپ‌های واتیکان می‌اندازد٬ آیا تصادفی است؟) مسئله این‌ها نیست قصد من از نوشتن این مطلب افشای جناب «پل» نبود فقط می‌خواستم یادآور شوم که نقش رسانه‌ها و وارونه‌نشان دادن حقایق توسط این رسانه‌ها چقدر اهریمنی و هراس‌انگیز است.
حتما با خواندن عنوان کنجکاو شده‌اید که حالا رابطه‌ی این مطلب با دیده شدن عکس آقای خمینی در ماه در سی و یک سال پیش در ایران چیست؟
دو موضوع در این ارتباط برای من جالب است. یکی این که واقعا دیدن عکس یک‌نفر در ماه احمقانه‌تر است یا پیش‌گویی فوتبال توسط هشت‌پا؟ به نظر من دومی احمقانه‌تر است تازه حالا سی و یک سال هم گذشته و در این سی و یک سال بشر خیلی پیشرفت کرده است٬ کامپیوترهای شخصی٬ شبکه‌های ماهوراه‌یی٬ اینترنت٬ پیشرفت‌های خارق‌العاده در زیست‌شناسی… ضمنا مسئله مربوط به مردمی در کشوری عقب‌نگه‌داشته شده باسطح سواد پایین هم نیست مربوط به دنیایی پیشرفته است با سطح سوادی نزدیک به صددرصد. از همه‌ی این‌ها می‌خواهم نتیجه بگیرم اینقدر توی سر مردم خودمان نزنیم و آنان را نادان و عقب‌مانده نشماریم. متاسفانه دنیای توسعه‌یافته دارد در این مورد یک‌جانبه و مغرضانه برخورد می‌کند. همین چند وقت پیش حرف آخوند بی‌سوادی در نماز جمعه‌ی تهران که بین بی‌حجابی زنان و بلایای طبیعی ارتباطی معنادار قایل شده بود دست‌آویزی شد برای تمسخر جهانی و البته این تمسخر به‌حق بود و ما هم خود با آنان هم‌صدا شدیم اما گاهی این اعتماد به نفس را از دست می‌دهیم که به خرافات و حق‌بازی‌های رایج در کشورهای توسعه‌یافته بتازیم و گاه حتا مسخ‌شده به‌دنبالش می‌رویم که گویا هر متنی که انگلیسی یا آلمانی و فرانسوی… بود علمی هم هست! در نادان خواندن مردم خودمان و عقل کل دانستن دیگران هم یدطولایی داریم. مردم ما هم مردمی هستند مانند مردم سایر کشورها٬ گاه می‌شود به‌سادگی فریبشان داد و البته همیشه هم این کار میسر نیست همان‌طور که در کشورهای توسعه‌یافته هم گاه وجدان جمعی آنچنان نشانی از بلوغ و توان‌مندی از خود نشان می‌دهد که شگفت‌انگیز است مردم ما نیز چنین گاه تمام نقشه‌های کشیده‌شده برایشان را نقش بر آب می‌کنند مانند حضور میلیونی‌شان در ۲۵ خرداد سال ۱۳۸۸ که اختاپوس را رسوا کرد و تمام پیش‌بینی‌ها را نقش بر آب کرد. خلاصه این که اینقدر منفی در مورد مردم خود نبافیم مردم ما کم و بیش چیزی شبیه مردم سایر کشورها هستند نه خیلی باهوش‌تر نه خیلی کودن‌تر. البته نمی‌توان نادیده گرفت که سیستم‌مدیریتی عقب‌مانده و آموزش‌های نادرست سطح فرهنگی جامعه ما را کمی پایین‌تر از جوامع توسعه‌یافته نگه‌داشته است اما این‌چیزها خیلی زود درست می‌شود یک نسل که بچرخد بسیاری از عقب‌ماندگی‌ها جبران می‌شود. همان‌طور که انصافا همین الان هم چرخیده است و نسل جدید بسیار مدرن و امروزی می‌اندیشد با تمام بدی‌ها و خوبی‌های مدرن و امروزی اندیشیدن.
و اما نکته‌ی دوم که از اولی هم مهم‌تر است این است که قدرت رسانه‌ها را دست کم نگیرید. با ظاهری که «ما حرفه‌یی هستیم» به میدان می‌آیند و هرچقدر حرفی‌ترند موزیانه‌تر عمل می‌کند. خط خاص خودشان را پیش می‌برند و پشت ظاهر حرفه‌یی ناگهان چشم باز می‌کنیم می‌بینیم چشمان به دهان اختاپوسی است که دارد راه نشانمان می‌دهد.
امروز ۱۸ تیر است که این مطلب را می‌نویسم با خود فکر می‌کردم آیا درست است که امروز از چیزی به‌جز ۱۸ تیر بنویسم؟ پاسخش برایم ساده بود روزها می‌آیند و می‌روند این آگاهی جمعی ماست که می‌ماند. ۱۸ تیر یادآور جان‌باختن آگاه‌ترین فرزندان این کشور است یادآور به خون کشیدن دانش و دانشگاه پس چه چیز بهتر از آن که از علم سخن بگویم و از خرافات و قدرتی که رسانه‌ها برای تعیین سرنوشت برای ملت‌ها دارند حرف بزنیم. امروز و روزها آینده در سراسر جهان به یاد دانشجویان و به یاد ۱۸ تیر و برای نابودی «جمهوری اسلامی»٬ که چون اختاپوس روی ایران افتاده است و بادکش‌هایش خون مردم و جوانان و دانشجویان را می‌مکد٬ دست به تجمعات اعتراضی می‌زنند و در ایران هم نیروی انتظامی و لباس‌شخصی‌ها می‌ریزند در خیابان و حتما در دانشگاه‌ها هم دانشجویان تا جایی که بتوانند شعارهایی می‌دهند و تن جادوگر پیر را می‌لرزانند اما چیزی که همه‌ی ما به عنوان روشنفکر٬ و کسانی که می‌اندیشیم و مطالعه می‌کنیم نقش گروه‌های مرجع را بنحوی ایفا می‌کنیم٬ این است که سعی کنیم همیشه خود را از تاثیر و نفوذ رسانه‌ها ایمن نگه‌داریم همیشه سعی کنیم ببینیم آیا به جز تفکر قالب و رسمی که دارد شایع می‌شود از منظر دیگری هم می‌شود به قضایا نگاه کرد؟ آیا نمی‌خواهند ما را به سمت سویی ببرند که می‌پسندند؟ تفاوت روشنفکران و مردم عادی در این است که روشنفکران باید وجدان بیدار جامعه‌ی خود باشند در هیاهوها غرق نشوند و نمادی از عقل اعلای جهان باشند.  از همراهی با توده‌های مردم نهراسند اما در عین حال چون شی مغروق جریان نباشند. خلاف جریان شنا کردن یا موافق جریان‌ها بودن هر دو پیش‌فرض‌های غیرمنطقی است که حرکت ما را شکلی نادانسته می‌دهند دانستگی در آن است که خود با تکیه بر دانش و باورمان حرکت کنیم خواه موافق جریان خواه مخالف آن.

پانویس
۱) ریاضی‌دانان که با مدل‌های ریاضی مسابقات فوتبال را پیش‌بینی می‌کنند قبل از شروع بازی‌ها شانس اسپانیا را برای قهرمانی جهان بالاتر از همه می‌دانستند و حالا با توجه به نتایج به‌دست آمده نظرشان بیشتر متمایل به هلند شده است. پیش‌بینی بازی‌یی مانند فوتبال که پارمترها و عوامل متغییر بسیاری دارد با قطعیت کامل غیرممکن است اما در مجموع با احتمال بالایی می‌توان نتایج را پیش‌بینی کرد. این دو مطلب را در این ارتباط ببنید:«شگفتی فوتبال در برابر ریاضیات به زانو درخواهد آمد؟» و «Statisticians offer more World Cup predictions»

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

۱ دیدگاه »

  1. […] This post was mentioned on Twitter by Bita. Bita said: از عکس امام در ماه تا اختاپوس در آکواریوم http://3.ly/ShTp را می‌خونم. […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: