«حوزه» و «بازار» دو ستون «جمهوری اسلامی» در مقابل آن قرار گرفتند.

«بازار» و «روحانیت» دو ستونی هستند که «جمهوری اسلامی» بر آن استوار است. این که بین بخشی از «بازار» و بخشی از «روحانیت» با حکومت اختلاف بودن است امر تازه‌یی نیست حتا این که بعضی از روحانیون در سطوح مختلف از طلبه تا مرجع تقلید مورد خشم حکومت قرار گرفته‌اند و به زندان افتاده‌اند یا مجبور به توبه‌نامه‌نوشتن و یا حصرخانگی شده‌اند هم امر بی‌سابقه‌یی نیست. در مورد بازاریان حتا بعد از پیروزی انقلاب چند بازاری سرشناس که کمک‌های مالی فراوانی هم به آیت‌الله خمینی کرده بودند به دلیل مخالفتشان با حکومت تازه اعدام شدند مانند دستمالچی. اما در یک سال گذشته و در اوج‌گیری جنبش مردم علیه «جمهوری اسلامی» سرکوب بخشی از روحانیت و اکنون بازار با لباس‌شخصی‌ها که سگان زنجیری هستند و به اشاره‌ی حکومت جهت حمله به مخالفان مورد استفاده قرار می‌گیرند امری نسبتا تازه است.
تمام دیکتاتوران و حکومت‌های توتالیتر قبل از آن که سقوط کنند پایه‌هایی که بر آن استوار شده‌اند را نابود می‌کنند و «خامنه‌ای» و «رئیس جمهورش» و «سپاه پاسداران» در یک سال گذشته با جدیدت تمام در حال ضربه زدن به پایه‌های «جمهوری اسلامی» بوده‌اند. سپاه با دست‌درازی وسیع و گسترده در اقتصاد نارضایتی وسیعی در بین بوررژوازی ایران به وجود آورده است. سیل کالاهای خارجی و انحصار ورود آن‌ها به داخل توسط دولت نیز ضربه‌ی دیگری است که به اقتصاد بازار و بخش خصوصی وارد آورده است. در مورد روحانیت هم یکه‌تازه‌یی علی خامنه‌ای و طلبه‌های چماقدارش در قم فضای ناامنی را به‌وجود آورده است که در قبل از انقلاب هم سابقه نداشت. اکنون هیچ روحانی در کلاس درسش امنیت حرف زدن ندارد و هر آن باید منتظر باشند که کلامی از او ناخوشایند به نظر رسد و تیغ بکشند و چماق بردارند و بساط بحث و فحصش را تعطیل کنند.
اما همه‌ی این‌ها فرعیات است اصل مسئله این است که خامنه‌ای و احمدی‌نژاد نتوانستند امنیت و ثبات جمهوری اسلامی را تضمین کنند. فشارهای خارجی و شکل‌گیری تحریم‌ها و اقتصاد ورشکسته صدای بورژوازی ایران را درآورده است. بخش سنتی بورژوازی ایران که توسط جریان‌های مانند موتلفه نمایندگی می‌شود تا جایی پشت احمدی‌نژاد بودند که بتواند اصلاح‌طلبان و مردم ناراضی را سرکوب کند نه آن که کار به انزوای ایران و تحریم‌ها کشیده شود و اقتصاد ایران به دلیل یک سال مبارزه‌ی بی‌وقفه‌ی مردم و وضعیت اضطرای عملا ورشکسته و نابود است.
اعتراض بازاریان و اعتصاب و قتل یکی از آنان٬ عزیزالله کاشانی بازاری سرشناس صنف پارچه‌فروشان٬ توسط اوباش حکومتی مبارزه‌ی مردم را وارد فاز جدیدی می‌کند. «جنبشی» که دیگر می‌توان آن را «انقلاب» خواند پایه‌هایش در طبقه‌ی متوسط بود اما روز به روز در حال گسترش از هر دو سو است؛ هم به طبقات محروم و کارگران کشیده شده است و هم به طبقات نسبتا مرفه. از تهران به شهرستان‌ها رفته است و به‌طور مشخص کردستان را به تمام در برگرفته و در بسیاری از نقاط دیگر هم به‌طور بالقوه وجود دارد. اکنون دیگر کمتر کسی را می‌توان سراغ گرفت که مزدور حکومتی نباشد و پشت خامنه‌ای و رئیس جمهورش ایستاده باشد.
«جمهوری اسلامی» رفتنی است و این مانند روز روشن و عیان است اما این که چگونه برود و چه چیزی جایگزین آن شود حتما شکل‌های متفاوتی دارد. امیدوارم کسانی مانند میرحسین و کروبی بتوانند با هشیاری درک کنند که «جمهوری اسلامی» قابل دفاع نیست و این سیستم حکومتی سالبه‌ی به انتفاء موضوع است آینده‌ی آزاد و انسانی ایران بسته به این است که چقدر آگاهی‌های جمعی‌مان را حول نجات کشور و از هم‌پاشیدگی کامل آن متحد کنیم و بتوانیم با سلیقه‌های مختلف و یا حتا منافع طبقاتی متفاوت برای گذار از سیستمی عقب‌مانده و مرتجع به سیستمی مدرن و آزاد و انسانی حرکت کنیم. این کار از خود گذشتگی می‌خواهد امیدوارم در آستانه‌ی ۱۸ تیر از جوانان به خون تپیده‌ی‌مان درس از خودگذشتگی بگیریم و به جای چسبیدن به منافع فرقه‌یی و شخص‌پرستانه سعی در اتحاد و هماهنگی داشته باشیم و وضعیت بسیار خطرناکی که در آن هستیم را درک کنیم. تمام احزاب٬ گروه‌ها و تشکل‌ها از انترناسیونال‌ترین تا قومی‌ترین‌شان پسوند ایران را در نام خویش دارند یا در اساس‌نامه‌ها و مرام‌نامه‌هایشان به آن اشاره کرده‌اند. اگر دیر بجنبیم و اگر متحد و یک‌پارچه اما آگاه و متشخص فکر راه نجاتی نباشیم ممکن است تا مدت‌ها دیگر نامی از «ایران» باقی نماند و تکه‌یی از نام و عنوان و دلیل موجودیت همه‌ی ما از بین برود.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

5 دیدگاه »

 1. مزدک said

  با درود
  بسمه ای تعالا……کجا بودی تا حالا؟
  این بازاریان، هواداران لژ عسگری اولادی مسلمان و لژ رفسنجانی، فقط بخاطر پول تکان میخورند، کجا بودند هنگامیکه جوانان و اندیشمندان این خاک را کشتند و یا به اسارت میبردند؟ نگران این هواداران نظام سرمایه احمدی نژاد نباشید. اگر دولت مردمی نیز در سر کا بیاید این ها بخاطر پولشان همینکار را خواهند کرد. فرزندان این افراد با پولهای در امده از احتکار اجناس ، در کشورهای غربی به اوباشی مشغولند. برای پیروزی «حق» اکثریت مردم این جنبش باید پیش رود و گرنه فرقی بین احمدی نژاد ها و این بازاریهای فرصت طلب نیست.
  مزدک

 2. امیر said

  سلام.
  به عنوان یه بازاری اومدم از خودم دفاع کنم.
  اولا آقای مزدک یا همون مردک مثل اینکه یکم داره با سرعت غیر مجاز حرکت میکنهههه!
  ثانیا یعنی توی اعتراضات پارسال همه بقال و موبایل فروش و دانشجو بودن؟ اصلا مگه اون موقع کسی شغل بغل دستیشو میدونس؟ پس از کجا مطمئنی؟
  ثالثا اینهمه دختر پسر جوون که اومده بودن، شما شغل باباهاشونو ازکجا میدونی؟ والا ماکه همین تهران نشستیم روز به روزم وضعمون داره بدتر میشه! پس تو غرب نیستیم. اوباش کسیه که داره تفرقه میندازه.
  در ضمن حالا که این اتحاد پیش اومده دیگه نباید عقده گشایی کرد!
  بازم درضمن! همه باید با هم همکاری کنن. مثل یه تیم فوتبال. اگه همه حمله کنن( تظاهرات کنن) اون وقت ضد حمله میخورن.(کتک میخورن) باید بعضیا دفاع کنن (اعتصاب) ، کاپیتان داشته باشن که راهنماییشون کنه(موسوی) و بعضی ها هم حمله کنن (تظاهرات) و بعضی ها هم هافبک باشن، یعنی هم حمله کنن هم دفاع بکنن .
  هرکسی هم باید سر جای خودش باشه.
  مطمئن باش اگه کل دانشجو های محترم اعتصاب کنن، دولت تخ..شم حساب نمیکه. ولی همین کسبه ها ( چه داخل بازار و چه بیرون) تا اعتصاب کردند، دولت سریع عقبنشینی کرد.
  پس هر کاری به موقع و سرجای خودش باید انجام بشه.

 3. در جواب امیر اقای بازاری باید بگویم که, امی اقا در طول این 30 سال که جوانان این مملکت یکی بعد از دیگری و زمانی هم گروه گروه اعدام میشدند, شما و همقاری های بازاریتان کجا بودید؟ چه کار برای این مملکت و مردم آن کردید؟ غیر از آنکه مشغول پخش آت و اشغالهای وارداتی از چین و ما چین و پر کردن جیبهایتان کار دیگری نیز میکردید؟ آیا هنگامیکه مشغول پخش و توزیع آت و آشغالهای وارداتی توسط گنده های همقطار خود و یا سپاه بودید, ایا هرگز فکر کردید که در حال تیشه زدن به ریشه همون ته مانده اقتصاد بجا مانده که نان شب هزاران نفر کارگر را تامین میکرد بودید؟ ایا زمانیکه پدران شما چمدانهای پر از دلار را به پاریس نزد خمینی میفرستاد, در حال زمینه سازی برای چپاولهای آینده شان که شما ها فرزندان آنها باشد نبودند؟ چرا در طول این یکسال گذشته حتی یکساعت مغزه های خود را به علامت پشتیبانی از جنبش مردم نبستید؟ مگر همه شماها نبودید که عسگر اولادی جنایتکار مرتجع را به نمایندگی خود قبول کردید؟ متاسفانه بازاری که شما خود را متعلق به آن میدانید همواره شانه به شانه آخوند ها از یک آبشخور نشخوار میکنید و همه تان مرتجعید.

 4. […] مطالب مرتبط * دستگیری میرحسین و کروبی آخرین میخ به تابوت ج.ا.ا. * شیطان بزرگ، امام کوچک و ماه عسل زهره‌ماری * «حوزه» و «بازار» دو ستون «جمهوری اسلامی» در مقابل آن قر… […]

 5. اتحاد said

  http://www.pezhvakeiran.com/page1.php?id=23808

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: