فریاد بر بام‌ها و بر باد رفتن نغمه‌ی جغدهای شوم

طی زمان ببین و مکان در سلوک شعر
کاین طفل یک ساله ره صد ساله می‌رود. حافظ

صدای فریاد «مرگ بر دیکتاتور» و «الله اکبر» تمام شهر را فراگرفته است و این فریاد بهترین سند برای بطلان تئوری‌های سازشکارانه که پس از بیانیه‌ی لغو کروبی و میرحسین برسرزبان‌ها افتاد است که «مدتها درباره کارایی اعتراضهای خیابانی بحث هست. اکثر کسانی که تجربه و مطالعه کافی داشتند، معتقد بودند که اعتراضهای خیابانی دیگر کارایی ندارد»(۱) و وقتی می‌گویی چه چیز کارایی دارد هیچ برای گفتن ندارد! می‌گویند:«مردم باید بیشتر دنبال راهکارهای یک نهضت ضد خشونت آرام باشند.»(۲) و کسی نیست بگوید مگر مردم تا کنون دنبال خشونت بوده‌اند؟ این حکومت است که در مقابل صلح‌جویانه‌ترین حرکت مردم خشن‌ترین رفتار را از خود نشان می‌دهد. کسانی که مخالف «موسوی» و «کروبی» هستند و از مقاومت آنان به تنگ آمده‌اند حالا فرصت را مناسب دانسته‌اند تا پس از این بیانیه اوضاع را به این‌گونه نشان دهند که پنداری سر موسوی و کروبی هم به سنگ خورده است و به راه آمده‌اند و دیگر دنبال اعتراضات مردمی و خیابانی نیستند! به این جمله دقت کنید:«باید به این فکر کنند که رهبرانشان حاضر نشدند به نداها اضافه کنند، به سهرابها اضافه کنند»(۳) معنی آن چیست؟ آیا این برداشت نمی‌شود که این رهبران می‌توانستند جلوی کشته شدن نداها و سهراب‌ها را بگیرند و حالا تصمیم گرفته‌اند که این کار را بکنند؟ البته جمله این‌گونه شروع می‌شود:«به نظرم اکنون زمان دلسردی طرفداران جنبش سبز نیست» مگر کسی دل‌سرد شده است؟ می‌بینید آسمان ریسمان می‌بافند تا مردم بروند بنشینند در خانه‌هایشان هیچ راهی جلوی پای مردم نمی‌گذارند. جزو دوام و بقای «جمهوری اسلامی» همه طرف را بن‌بست نشان می‌دهند! داخل خیابان نیاید دوران این کارها سپری شده است٬ به کارگزاران رژیم خارج از کشور حمله نکنید که این کار عوضی بازی است٬ از تحریم‌ها حمایت نکنید که علیه مردم محروم است٬ خب بفرمایید چه کنیم؟ این مبارزه‌ی غیرخشونت طلبانه چیست؟ توی دلمون صد بار بدون این که اسم خامنه‌ای را بیاوریم بگیم: «تو بدی! بدی! بدی!» موش کور بخور شما را که چقدر لطیف‌الحال هستید!
اما مردمی که امشب به پشت‌بام آمدند و «الله اکبر» و «مرگ بر دیکتاتور» گفتند گوششان به این حرف‌ها و این نسخه‌پیچی‌های بی‌بی‌سی٬ که سی‌سال است داریم نسخه سی‌سال پیش‌اش را مصرف می‌کنیم!٬ بدهکار نیست. مردم خودشان دارند می‌گویند:«موسوی و کروبی دیگه چه کار کنند روز و ساعت بهمون گفتند و تقاضای مجوز هم دادند که مجوز بهشون ندادن و بعد هم اعلام کردند کسی مجوز نداد دیگه خودمان می‌دانیم که چه کنیم.» حالا هم قرار نیست که اسلحه دست بگیریم و به خیابان برویم. می‌رویم داخل خیابان راه می‌رویم شد چند تا شعار هم خرج این رهبر خودخوانده‌ی الدنگ و این احمدی‌نژاد دبنگ می‌کنیم و برمی‌گردیم نشد هم فدای سرمان همان که این همه ترس توی دل رهبرشون انداختیم برنده شده‌ایم.
هشت سال دوران خاتمی افرادی مثل بهنود و دیگران هی می‌گفتند: مردم نباید به خیابان‌ها بیایند. خاتمی لابی می‌کند و رژیم اصلاح می‌شود و رهبر به راه می‌آید و همه چیز قشنگ می‌شود و… دیدیم چه شد! حاصل هشت سال مماشات احمدی‌نژاد شد! هشت سال لابی با آقا نتیجه‌اش این نشد که آقا لااقل از کسی مانند قالیباف حمایت نکرد. راست‌ترین و کثیف‌ترین و ابله‌ترین نامزد ممکن را کشید زیر عبای خودش و نشان داد که لابی کردن با آقا هیچ ثمری ندارد.
به هر روی ما از همین حالا فردا را بردیم و ناصحینی که همیشه طرف قدرت را دارند و ما را به مرگ تدریجی می‌خوانند خیرخواه ما نیستند! ما خودمان ماجراجو نیستیم و واقع‌بین هستیم و بیهوده با شاخ گاو درنمی‌افتیم جانمان را هم بسیار دوست داریم و عاشق زندگی هستیم اما نمی‌نشینیم در خانه و آیه یاس نمی‌خوانیم کف خیابان تحربه می‌اندوزیم و بزرگ می‌شویم همان‌طور که در این یک سال قد کشیدیم و بزرگ شدیم. فردا روز ماست همان‌طور که امشب شب ما بود. سپیده دم فردا را امشب بر سر بام‌هایمان فریاد کردیم.
آغاز یک‌سالگی این کودک که ره صد ساله رفته است بر تمام انسان‌های آزاداندیش و پرشور گرامی باد! فردا تولد یک‌سالگی‌اش را در ایران و سراسر جهان با اشک و لبخند جشن می‌گیرم و یاد آنان که جان در این راه نهادند را گرامی می‌داریم.

————–
۱و۲و۳) مسعود بهنود٬ بی‌بی‌سی٬ «لغو راهپیمایی معترضان، نشانه قدرت یا ضعف؟»

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

11 دیدگاه »

 1. محمدمهدی said

  دوست عزیز
  نمیدونم چطور به شما اثبات نشده که اینگونه تجمعات خیابانی هیچ فایده ای نداره و فقط باعث ضرر زدن به خودمون میشه…هر دفعه صدها نفر بازداشت میشن و ده ها نفر مجروح و کشته میشن و برمیگردیم خونه!
  نمیدونم چطور به شما اثبات نشده حکومت برنامه جدی برای 22 داره و تمام تلاشش رو کرد مردم رو تحریک کنه 22 خرداد بیان بیرون تا برنامه هاش اجرا بشه
  نمیدونم چرا ندیدید که رسانه های کودتا به روی خودشون نیاوردن که موسوی و کروبی بیانیه دادن تا بتونن فردای 22 خرداد برنامه هاشون رو اجرا کنند
  ..
  اگر یک روز مردم به این آمادگی دست پیدا کردن که برای مدتی در خیابان بمونن و ماهی 1 بار تجمع نکنن من هم با شما موافق میشم که این تجمعات اثر مثبت داره
  موفق باشید

  • balva said

   دوست عزیز اکر یادتان نرفته باشد پارسال همین موقع‌ها می‌گفتند احمدی‌نژاد مردم را خسن‌وخاشاک خواند تا همه عصبانی بشوند و بیایند توی خیابان تا مخالفان را شناسایی کنند! جالبه سه میلیون مخالف را شناسایی کردند! شما به من بگویند آخر منفعت این‌ها در چیست که مردم بیایند در خیابان بعد این‌ها دستگیرشان کنند و بعد در دنیا این‌همه قطع‌نامه علیه‌شان صادر شود و این اتفاقات بیافتد. نه دوست عزیز این‌ها از خدایشان است که مردم بنشینند در خانه و از جایشان تکان نخورد و جنبش سبز هم هر چه دارد از این دارد که مردم در خانه ننشستند و به خیابان آمدند.
   البته مسلما باید همه مراقب باشند و بی‌خود دم به تله ندهند و با هشیار به خیابان بروند.
   پیروز و موفق باشید.

 2. manoocher said

  any form of demonstration works

 3. رضا said

  اقا سایت کلمه هشدار داده که فردا امکان سرکوب زیاده.اطلاع رسانی کنید

  • balva said

   رضا جان!
   در همین متنی که نوشتم هم هوشدار دادم که مراقب باشند. اما به هر حال اگر موفق شوند فقط با ترساندن جلوی مردم را بگیرند بازی نکرده را برده‌اند.

 4. پگاه said

  من هم فکر نمی‌کنم فردا به خیابان رفتن کار درستی باشه. موسوی و کروبی که اعلام کردند برنامه‌ی فردا لغو شده، جمعیت شکست.
  (‌البته سر و گوش آب دادن همیشه مستحبه)

  • balva said

   پگاه جان!
   حتما باید با حفظ تمام شرایط ایمنی و شناخت کامل رفت اما این نرفتن یا رفتن محتاطانه را نباید تئوریزه کرد که به عنوان امری استراتژیک نباید رفت. به عنوان امری تاکتیکی باید به آن نگاه کرد. متاسفانه بهنود و برخی می‌خواهند این را به عنوان استراتژی جا بیاندازند و بگویند اصولا نباید به خیابان رفت و اگر چنین شود و موفق شوند شکست سختی در راه است و روزهای تلخ و بدی را پیش‌رو داریم.

 5. سياوش said

  http://tavanaey.blogspot.com/
  زمان آن است كه خودمان را سازمان بدهيم
  پن لاگ يادتان هست ؟
  به كجا برميخورد اگر اتحاديه وبلاگ هاي سبز سكولار / سبز جمهوري ايراني / سبز سوسيال دمكرات / سبز دمكرات مذهبي و…………داشته باشيم؟
  ودرچنين زمان هايي اعلاميه بدهيم نه از طرف قاطبه مردم نه از طرف امت اسلام نه از طرف ملت ايران از طرف خودمان اعضاء وبلاگ هايي كه با يك عنوان و خواست ونام گردهم امده ايم وبگوييم مي اييم وديگران را دعوت كنيم كه اگر ميخواهند با مسئوليت خودشان بيايند
  آري مي توانيم اگر خودمان را سازمان بدهيم .
  و اگر نمي توانيم خودمان را سازمان بدهيم پس چرا مي خواهيم كه جمهوري اسلامي نباشد ؟ كه يك هرج و مرج ديگر بيايد ؟

 6. balva said

  امیدوارم حال همه‌ی دوستان خوب باشه! همون‌طور که در متن نوشتم:«فدای سرمان همان که این همه ترس توی دل رهبرشون انداختیم برنده شده‌ایم.»

 7. صائب تبریزی said

  صائب تبریزی

  اظهار عجز پیش ستمگر ز ابلهی است

  اشک کباب موجب طغیان آتش است

 8. هر فردی میتواند دارای نظری در مورد اینکه ایا لغو راهپیمائی صحیح بود یا غلط,باشد و بهمین گونه نیز اقایان موسوی و کروبی نیز دلایل خود را که مبنی بر جلوگیری از خونریزی بیهوده و هزینه های گزاف غیر لازم معرفی کردند. هرچند که میتوان در مورد صحت و یا سقم این دلیل هزاران دلیل دیگر آورد, که آن هدف و منظور من نیست. مسئله اصلی در اینجاست که ما در وارد یک جنگی کاملا علنی با دشمنی شده ایم که دارای هیچگونه اصالت و شرافت و اخلاقیاتی نمیباشد و هر آنچه را که برای حفظ خود لازم بداند به اجرا میگزارد. از طرف دیگر نیز اکثر افرادی که بنوعی خود را جزو سرکردگان و سردمداران جنبش معرفی میکنند, حتی یک لحظه از یادآوری و خاطر نشان کردن عدم خشونت به جنبشیان خودداری نمیکنند ولی در عین حال نیز در مقابل برداشتن و حذف یک برنامه , برنامه دیگری در مقابل آن قرار نمیدهند, مسئله ای که از ابتدائی ترین اصول صحیح آموزش و پرورش کودکان میبشد, بدین معنی که شما برای جلوگیری از صدمه احتمالی ناشی از یک چاقو که بدست کودکی افتاده او را با دادن یک اسباب بازی دیگر راضی نگه میدارید و از فریاد و شیونهای او برای از دست دادن آن چاقو جلوگیری میکنید. حال اقایان موسوی و کروبی که داعیه رهبری جنبش مردمی ایران را که بعلت عمق و درک و میزان آگاهی در آن توسط مردم بدون شک میتوان از آن بعنوان نمونه بی بدیل در تاریخ مبارزات مردم ایران یاد کرد, دارند, این مسئله ساده را نمیدانند وگرنه میتوانستند حدس بزنند که این تصمیمشان چه عواقب بدی را هم برای آنان و هم برای جنبش بدنبال خواهد داشت. اقایان میتوانستند با حذف برنامه راهپیمائی که بارهای بار رسما اعلام کردند که چه با مجوز و چه بدون مجوز آنرا اجرا خواهند کرد, برنامه دیگری را در جای آن قرار دهند. شکی نیست که هیچکس انتظار ندارد تا رژیم در طی یکی دو تظاهرات تسلیم شود و هریک ار نیروهای مخاصم نیز از آن بخوبی آگاهی دارند و نیز خوب میدانند که تظاهرات آنان فقط جنبه نشان دادن قدرت و تعداد طرفداران هر یک دار دارد و بس. پس اقایان موسوی و کروبی میتوانستند براحتی یک عما دیگری مانند اعتصاب عمومی را در مقابل حذف راهپیمائی قرار دهند تا بار دیگر بدنیا و سردمداران رژیم میزان قدرت مردم را نشان دهند. برای اینکار نیز آقایان میتوانستند با اضافه کردن فقط یک جمله ساده مانند «بعلت وصول اخبار مبنی بر قصد خونریزی بیحد , مردم در روز 22 خرداد در خانه بمانید» و این خود یعنی فرمان اعتصاب عمومی و بدون هرگونه هزینه منفی.
  تا سایر دوستان چه بیندیشند

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: