وقاحت تا کجا؟ رای قبلی را پس نداده «رای» جدید می‌خواهند!

هنوز فریاد مردم در کوی و برزن به گوش می‌رسد که «رای مرا پس بده!» و «رای من کجاست؟» و هنوز خون پاکِ پاک‌ترین فرزندان این سرزمین بر سنگ‌فرش خیابان‌ها خشک نشده است که این روباهان مکار دم‌جمبان و کاسه‌لیسان «دق الباب» کرده رای طلب می‌کند! کاسه‌گدایی‌شان را به دست گرفته‌اند، زبان چرم و نرم‌شان را بیرون می‌آورند، و دوباره «خس و خاشاک» می‌شوند مردم قهرمان! شوالیه‌هایی مقوایی در مجلس کذایی‌شان ظهور می‌کنند و مهره‌های سوخته‌یی مانند «مشایی» و «رحیمی» را دراز می‌کنند تا سفره‌ی گدایی‌شان را پهن کنند و تنور انتخاباتشان را گرم. شعبده‌ی سی‌ساله‌ی‌شان را به کار می‌اندازند تا «خرگوش» در کلاه کنند و «خر» درآورند و مردمی را به سخره گیرند.
موضوع ساده است تصور کنید شخصی از شما پولی را گرفته است تا به نیابت از شما خریدی انجام دهد. در امانت خیانت کرده است و رفته با آن پول برای خودش خرید کرده است. شما اعتراض می‌کنید با مشت و لگد به جانتان می‌افتد و با قتل و شکنجه و زور چوب و چماق حق شما را پایمال می‌کند و حالا دوباره بعد از مدتی کفکیرش به ته دیگ خورده است و دست از پا درازتر به در خانه‌يتان آمده است و قسم آیه می‌خورد که دوباره به او پول بدهید! این توهین به شعور شما نیست؟
جنبش سبز جنبشی است که از دل انتخابات بیرون آمده است پس با انتخابات بیگانه نیست. به اشخاصی مانند «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» هم اعتماد کرده است. آیا اینان حاضرند به مردم قول بدهند که در انتخابات پیش رو تقلب نمی‌شود؟ آیا قرار است سوراخ‌های غربال تنگ‌تر شود و معیار گزینش نامزدها از پیش هم سخت‌گیرانه‌تر؟ آیا قرار است از میان چند عروسک خیمه‌شب‌بازی یکی انتخاب شود؟
ما خواستی انقلابی و ساختار شکن مطرح نمی‌کنیم خواست ما از حداقل هم پایین‌تر است. این‌کارها را باید جمهوری اسلامی انجام دهد تا مردم در انتخابات شرکت کنند.
۱- آزادی زندانیان سیاسی.
۲- آزادی مطبوعات توقیف شده.
۳- اعاده‌ی حیثیت و جبران خسارات وارده به مردم. (البته مادر ندا و سهراب و اشکان و آرش و احسان… باید بگویند خسارتشان چگونه جبران می‌شود. فقط یک لبخند این عزیزان از دست رفته را بازگردانند عمرشان پیش‌کشان!)
۴- محاکمه امران و عاملان شکنجه و تجاوز به مردم به‌خصوص حمله‌کنندگان به کوی دانشگاه و شکنجه‌کنندگان کهریزک و شلیک‌کنندگان به مردم در وقایع بعد از انتخابات…
۵- تشکیل شورای ناظر به انتخابات که میرحسین موسوی و مهدی کروبی در آن عضو باشند و ریاست آن به عهده‌ی یکی از این دو نفر باشد و این دو تعهد کنند که انتخابات به سلامت برگزار می‌شود و اجازه‌ی تقلب و نخواندن رای مردم داده نمی‌شود.

به نظر من اگر این پنج شرط عملی شود می‌توان از خواست برکناری احمدی‌نژاد و یا مهم‌تر از آن «جمهوری ایرانی» فعلا صرفه نظر کرد. البته این‌ها خواسته‌هایی است که به ذهن من به عنوان شهروندی عضو جنبش سبز می‌رسد. درست آن است که مهدی کروبی و میرحسین موسوی به عنوان دو نامزدی که رای آن‌ها خوانده نشده است و نسبت به انتخابات گذشته معترض بودند، و زنان و مردان بسیاری جان و مال و زندگی خود را در دفاع از رای خودشان و حق پایمال شد‌ی این نامزدها از دست داده‌اند، به میدان بیایند و با دادن بیانیه‌یی مشترک خواسته‌های مردم و هوادارانشان را بیان کنند و بگویند چه پیش شرط‌هایی را برای شرکت در انتخابات می‌پذیرند.
عمل سیاسی با بیانه‌هایی که فعل سیاسی مشخصی را پی‌نمی‌گیرد به سرانجام نمی‌رسد. این فعل سیاسی مشخص باید به جریان روز زندگی سیاسی مردم متصل باشد. شعار کلی سرنگونی دادن همان‌قدر غیرعملی و ناکارآمد است که شعار ندادن و فعل سیاسی خاصی را طلب نکردن که دومی از اولی خطرناک‌تر است. به عبارت روشن بدون نیاز به رمزگشایی و با گوشه و کنایه و اما و اگر باید موسوی و کروبی به طور مشترک یا جدا جدا بیانیه بدهند و خط مشی خود را مشخص کنند. مسلم بدانند اگر آن‌ها مردم را تنها نگذارند مردم هرگز آن‌ها را تنها نخواهند گذاشت و در سال گذشته نشان دادند که تا کجا همراه هستند و عزیزترین عزیزانشان را در طبق اخلاص گذاشتند و خونشان را فرش قرمز کردند زیر پای قدم‌های مبارک آزادی!

ما مبارزینی آرمان‌خواه هم که باشیم روی زمین زندگی می‌کنیم و خواسته‌هایمان معقول و منطقی و دست‌یافتنی است اما اجازه دهید ساده لوح نباشیم و فریب شعبده‌های نخ‌نما شده‌ی حکومتی از بن فاسد را نخوریم. انتخاباتی در کار نخواهد بود شوی مسخره‌ی انتصاباتشان را بر سرشان خراب کنیم تا دیگر به خود جرات و جسارت به سخره گرفتن ما را ندهد.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

23 دیدگاه »

 1. mehdi said

  shoma felan khfe

  • balva said

   چشم امر دیگه‌ای نبود! آقا مهدی یه بار ظهور نکنی گردن ما را بزنی گردن ما از مو باریک‌تره!

  • جمشید said

   تو دیگه درشو بزار، ابزارشو نداری، بزارم دسترست.

   • balva said

    جمشید خان، شما که ابزارش رو داری لطفا خود درمانی کنید که از قدیم گفتن: چراغی که خانه رواست به مسجد حرام است.

 2. ناشناس said

  تنها خواست ما ايرانيان، جمهوري ايراني است بدون اسلام بدون آخوند چه تند رو چه كندرو.

 3. ناشناس said

  در جمهوري ايراني تكليف همه روشن ميشه. چه اونايي كه متجاوزند چه اونايي كه دزدند چه اونايي كه عمامه به سرند. يك خواست مهم بهتر از 5 تا درخواست مبهمه.

  • balva said

   ناشناس عزیز، در خواست مهم نیست راه رسیدن به خواست مهم. بله مردم ایران مانند مردم تمام جهان، صلح و آزادی و رفاه… می‌خواهند و نمی‌خواهد تحت نظامی دیکتاتوری زندگی کنند اما باید بدانند چگونه و از چه راهی می‌توانند به این خواست برسند.

 4. […] ما مبارزینی آرمان‌خواه هم که باشیم روی زمین زندگی می‌کنیم و خواسته‌هایمان معقول و منطقی و دست‌یافتنی است اما اجازه دهید ساده لوح نباشیم و فریب شعبده‌های نخ‌نما شده‌ی حکومتی از بن فاسد را نخوریم. انتخاباتی در کار نخواهد بود شوی مسخره‌ی انتصاباتشان را بر سرشان خراب کنیم تا دیگر به خود جرات و جسارت به سخره گرفتن ما را ندهد./منبع […]

 5. mahdi said

  ما صدای تظاهرات میلیونی (؟!!)22 بهمن سبزها رو هم تو گوش داریم! بهتر منطقی باشیم!نتیجه ی احساسات همینه که هست.قطعا اگه امکان شرکت در انتخابات مجلس باشه و رد صلاحیت کم باشه تو نظارت هم تغییراتی ایجاد بشه حتما میایم.اگه انتخابات 22 خرداد نبود وضع استبداد بسیار قویتر بود .

  • balva said

   مهدی گرامی، نمی‌دانم چه صداهایی در گوش دارید اما می‌دانم صدای اصلی هنوز به گوش نرسیده است و آن صدای در هم شکستن دیکتاتوری و چپاول است. احساسات در کار نیست مسلما گر شرایطی وجود داشته باشد که بتوان رای داد و مطمئن بود رای‌ها خوانده می‌شود و نامزدهایی وجود داشته باشد که مطالبات حداقلی مردم را پاسخ‌گو باشند باید در انتخابات شرکت کرد. آیا شما چنین افقی می‌بینید؟ آیا می‌شود گروهی در زندان باشند، مطبوعات توقیف باشد و مردم را به هر بهانه‌یی به باد کتک و گلوله بگیرند بعد رفت در انتصاباتشان شرکت کرد؟

 6. farnaz said

  بابت اظهارنظرهای قبلی که بی‌ادبانه بود من از شما معذرت می‌خواهم ولی فکر می‌کنم دلیل آن این است که از بالا به بقیه نگاه کرده‌اید و کمی هم احساس عقل کلی به شما دست داده و در جواب شما باید بگویم آقایان موسوی و کروبی در بیانیه‌های خود هم خواسته‌ها و شروط خود را بیان کرده‌اند و تا همین الان هم ثابت کرده‌اند که از نظر خودشان برنمی‌گردند و مردم را تنها نمی‌گذارند و در مورد احقاق حق هم مردم درست از روز بعد از انتخابات خسارت دیده‌اند ولی شما تاریخ 30 خرداد را ذکر کرده‌اید حتی در روز 25 خرداد روز حماسه بزرگ جنبش سبز در پایگاه بسیج به سوی مردم شلیک شد و 7 نفر کشته شدند.

  • balva said

   فرناز عزیز،
   خواهش می‌کنم. من از موضع بالا به کسی نگاه نکردم و احساس عقل کلی هم نکردم نظر خودم را به عنوان شهروندی ساده بیان کردم و البته متذکر شدم که اشخاصی مانند آقای میرحسین و کروبی باید نظر و بیانیه بدهند. من نگفتم اینان از نظر خود برمی‌گردند و مردم را تنها می‌گذارند. در مورد ۲۵ خرداد هم حق باشماست از تذکرتان متشکرم و متن را اصلاح می‌کنم.

 7. مممد said

  اون پنج تا رو خوب اومدی

 8. جمشید said

  نگارنده محترم این مقال بلوای عزیز
  گویا سوتفاهمی رخ داده است. البته علیرغم جالب بودن نوشته شما، دلیل اولین کامنت(از مهدی ) را متوجه نشدم . از اینروی من نیز تعامل از دست داده و کامنت نه چندان درخور ادب را آوردم. معمولا این روش من نیست. بهرحال پوزش مرا بپذیرید و بویژه از خانم فرناز ممنون برای برخورد درست و نیز عرض پوزش هم از ایشان.

 9. balva said

  جمشید عزیز،
  اکثر آدم‌ها گاه عصبانی می‌شوند و حرفی می‌زنند اما فقط بعضی از آن از شهامت و شعور لازم برخوردار هستند که معذرت می‌خواهند. از این که دوست جسور و باشعوری مانند شما یافته‌ام بسیار خوشبختم.

 10. مریم said

  بلوای بسیارعزیز همانطور که شما هم نهایتا در انتهای نوشته خود نتیجه گرفته اید حکومتی که هیچگونه مبنای قانونی ندارد و در واقع یک حکومت کودتایی است انتخابات، یا همان انتصبآتش هم غیر قانونی و نامشروع است. با اینهمه جنایاتی که جمهوری اسلامی مرتکب شده و کشور عزیز ما را به یک ویرانه تبدیل کرده نباید از شرکت مردم در انتخاباتی غیر از انتخابات آزاد و مجدد ریاست جمهوری تحت نظارت ستادهای واقعا مردمی و سازمانهای قانونی بین المللی، که خواست اساسی و حداقل مردم در این مقطع از جنبش سبزاست، صحبت کرد. پیوسته سبز و پاینده باشید!

  • balva said

   مریم عزیز،
   کاملا با شما هم نظر هستم. وقتی با جمعی کوه می‌رویم. گروهی ورزیده هستند و سریع‌تر می‌روند و گروهی از آمادگی جسمی کمتری برخوردار هستند و آهسته‌تر. مهم این است که سرعت مناسب را یافت و آن‌ها که می‌توانند سریع‌تر حرکت کنند کمی آهسته‌تر بروند و آن‌ها که کند می‌روند کمی به خود فشار بیاورند و سریع‌تر حرکت کنند تا پیوستگی و هم‌بستگی گروه به هم نخورد و از هم نپاشد.

 11. مریم said

  ببخشید کلمه انتصابات در پیام قبلی من بد تایپ شد بدین وسیله تصحیح میکنم.

 12. نیما said

  خیلی قشنگ و زیبا نوشتی
  وضف الحاله 😦

 13. صبا said

  جالب بود!

 14. رحمان said

  مسئله مهم اینه که چند در صد از مردم حاضرند به خاطرات جمهوری ایرانی، انتخابات آزاد یا سایر خواسته های شما هزینه بدند؟

 15. كاوه said

  تا حدودي بحث ها اينجا خارج از واقعيت جامعه ايرانيه، شايد ما و اطرافيانمون با جمهوري اسلامي مشكلاتي داشته باشيم و جمهوري ايراني (بر سر تعريف اين واژه هم كلي مشكل داريم كه اين جمهوري چيه؟) بخوايم، اما كمي به چند خيابون اون ور تر از محل زندگيمونم نگاه كنيم، كسايي رو حتماً مي بينيد كه با حاكمان امروز مشكل دارن ولي شعارشون «جمهوري اسلامي» به معناي واقعي كلمه هستش

  • balva said

   کاوه‌ی عزیز،
   «جمهوری ایرانی» چیز عجیب و غریبی نیست. «جمهوری» بدون قید «اسلامی» یعنی جمهوری که مربوط به تمام جمهور است نه بخشی از آن.
   کاملا حق با توست هستند کسانی که با حاکمان مشکل دارند اما شعارشان «جمهوری اسلامی» به معنای واقعی کلمه است. اما مسلما اولین شرط آن جمهوری اسلامی واقعی این است که آزادانه توسط مردم انتخاب شود و طی روندی دموکراتیک و با رفراندوم به انجام برسد هر چیزی که طی آن روند انتخاب شود قابل احترام است و من به شخصه به آن گرد می‌نهم. سیستم جدید باید دو یک اصل ساده داشته باشد مبتنی بر رای مردم باشد و با رای آن‌ها قابل تغییر باشد.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: