بالا، بالا، بالاتر، بالاترین!

سال گذشته وقتی حرف‌های ناگفته‌ی بسیار راه بر نفسم بسته بود در مهمانی‌ها و پیش دوستان که صحبت می‌کردم یکی از دوستان لطف کرد و گفت: «چرا این حرف‌ها را نمی‌نویسی؟» گفتم: «کجا، سایت‌های موجود که فقط نوشته‌های آدم‌های صاحب نام را منتشر می‌کنند.» گفت: «وب‌لاگ درست کن!» گفتم: «بین این‌همه وب‌لاگ کی میاد وب‌لاگ منو بخونه.» گفت: «تو بنویس خواندش پیدا می‌شه.» و من وب‌لاگ بلوا را درست کردم و خواننده‌های اندکی داشتم سوآلی از یکی از وب‌لاگ‌هایی که در باره‌ی مسائل فنی می‌نویسد مطرح کردم و ایشان با حوصله و خوش‌رویی پاسخ دادند و مزاحمت‌های من بالا گرفت و اما لطف ایشان رو به کوتاهی نگذاشت روزی آن دوست ناشناخته که دست‌نوشته‌ها را می‌نویسد باز از سرلطف گفت: «نوشته‌های شما خوب است چرا در بالاترین عضو نمی‌شوید و نوشته‌های‌تان را آن‌جا قرار نمی‌دهید.» که دیدم با کارکردن در بالاگردان می‌شود عضو بالاترین شد رفتم و کار کردم عضو بالاترین شدم و خیلی سریع دوستان خوبی به کمکم آمدند و بعد از مدت کوتاهی نوشته‌هایم خوانده‌ی بسیار پیدا کرد و اشتیاقم به نوشتن بالا و بالاتر رفت که از قدیم گفتند: «مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد.» وقتی مطلبی می‌نوشتم و خواندگان زیادی پیدا می‌کرد و تعریف می‌کردند و یا انتقاد می‌کردند من هم می‌توانستم در نظراتم تجدید نظر کنم و بهتر از گذشته مسائل را ببینم و واگو کنم.
خلاصه می‌خواهم بگویم اگر بالاترین نبود حتما همان روزهای اول مایوس می‌شدم و دیگر نمی‌نوشتم. چون آدم در ایران زندگی کند و با هزار خطر چیز بنویسد و بعد مطالبش خواننده نداشته باشد خیلی عاقلانه نیست. اکنون خود را مدیون آنان که بالاترین را بنیاد نهادند و زحمت مالی و وقتی و کاری به‌روزرسانیش را می‌کشند، و تمام بچه‌هایی که در بالاترین لینک می‌گذارند و نظر می‌دهند و امتیاز می‌دهند و تنور بالاترین را گرم نگه می‌دارند، می‌دانم و از این که کم‌کم بعد از چند ماه فعالیت و گذشت از مرز ۱۵ هزار امتیاز می‌توانم احساس کنم به خانواده‌ی بالاترین ملحق شده‌ام احساس بسیار خوبی دارم.
«بالاترین» چه به‌خواهد و چه نخواهد جزیی از جنبش سبز است، جزیی از حرکت و انقلاب مردم ایران برای آزادی و دموکراسی و برابری و زندگی انسانی و متمدنانه، «بالاترین» از این جنبش و انقلاب انرژی گرفته است و به سهم خود به آن خدمت هم رسانده است. ما همه باید فراموش نکنیم خون ندا و سهراب و اشکان و آرش… و همه‌ی مردان و زنانی که در خیابان و در بالای چوبه‌ی دار جان دادند در رگ‌های ما جریان دارد بدون این جنبش بدون این خیزش بیشتر ما فقط غرغروهای عصبانی بودیم و البته بودند ستارگانی که در تاریک‌ترین این شب‌های قطبی چراغ مبارزه و حق‌جویی را روشن نگه داشتند اما وقتی سه میلیون نفر در تهران به خیابان آمدند وقتی خون ندا آسفالت خیابان را سرخ کرد ناگهان ایران چون جنگلی سبز و شکوفا قد برافراشت و رستاخیز جدید مردم ایران آغاز شد. راهی بدون بازگشت که بی‌شک ما را به افق‌های روشنی خواهد رساند.
هر کس فراموش کند بلندی قدش برای این است که بر این موج بلند ایستاده است چون حبابی در اوج خواهد ترکیده و از آن هیچ باقی نمی‌ماند. امیدوارم دوستان بنیانگذار و گرداننده‌ی بالاترین هرگز فراموش نکنند این اقبالی که به آنان روی آورده است و این سیل ویزیتورها و علاقمندان به داشتن حساب کاربری و این پیوندهای هر دم نو شونده حاصل این انقلاب و خیزش است. حاصل خون ندا ست، حاصل حبس زیدآبادی و رزم زینب و سهراب است قدر این موقعیت و منزلت را که با تمام گنج‌های زمین و آسمان برابری می‌کند همیشه بدانند همان‌گونه که تاکنون دانسته‌اند.
چند پیشنهاد
۱- مسئولین «بالاترین» به ویژگی «بالاترین» که مانند «ویکی‌پدیا» و وب‌گاه‌های مشابه وابسته به فعالیت اعضای آن است توجه بیشتری باید داشته باشند و از دخیل کردن کاربران در گرداندن بالاترین نهراسند و سازوکارهای مناسبی برای دریافت نظر کاربران و اعمال نظراتی که از نظر فنی مقدور است باشند.
۲- قانون مشخص و مجازات مشخص که از خواست و نظر جمعی برآمده باشد پایه‌های اصلی قوام و دوام هر جمع و تشکلی که بر اساس فعالیت داوطلبانه شکل می‌گیرد است. متاسفانه از این نظر «بالاترین» مشکلات فراوانی دارد. قوانین گاه مشخص و دقیق نیستند و متاسفانه در بعضی از موارد خود مسئولین بالاترین در نامشخص کردن قوانین نقش دارند. مثلا این که استفاده از کلماتی مانند «ا.ن» و «خ.ر» مجاز است یا نه؟ مجازات هم کاملا نامشخص است نحوه‌ی رسیدگی به گزارش‌های تخلف هم نامشخص است. وقتی گزارش تخلفی رد می‌شود معلوم نیست برسر آن چه می‌آید. دریغ از پاسخی کوتاه برای این که فرستنده‌ی گزارش بداند چه بر سر گزارش‌اش آمده است. آیا گزارش درست بود؟ آیا شخص متخلف مجازات شد؟ هر گزارش تخلف،در صفحه‌یی که فقط اعضا می‌توانند ببینند، بالافاصله ثبت شود و گزارش دهنده، متخلف احتمالی، دلیل تخلف و محل تخلف مشخص شود و پس از رای صادره آن رای هم ثبت شود نظر شخص متخلف هم می‌تواند در این بخش ثبت شود. مثلا از کسی گزارش تخلفی رد می‌شود. او بتواند در دفاع از خود نظر بدهد. یا مثلا ابراز پشیمانی کند و پوزش بخواهد یا هر توضیح دیگری که ممکن است به بالایارها در تعیین مجازات یا عدم مجازات یاری برساند. این کمک می‌کند به شفاف شدن نحوه رسیدگی به تخلف‌ها و بی‌شک نقش بسیار مفیدی در کاهش تخلف‌ها خواهد داشت. ضمنا یکی از مجازات‌های خوبی که می‌تواند اعمال شود کاش انرژی و امتیاز کل است. به‌جای قطع‌دست‌رسی می‌تواند انرژی کل را صفر کرد و کاربر باید از نو تلاش کند تا انرژی کسب کند
۳- پیوندهای ارسالی به دو رده‌ی کلی «خبری» و «غیرخبری» تقسیم شوند و محدودیت زمانی برای امتیازدادن، نظردادن و داغ شدن از روی پیوندهای «غیرخبری» برداشته شود. البته باید تعریف پیوند «خبری» و «غیرخبری» دقیق و روشن باشد و مجازت تخلف در این مورد هم مشخص شود تا باب جدیدی برای سؤاستفاده باز نشود.
پیشنهادهای دیگری هم به ذهنم رسیده است که خب باشد برای وقتی دیگر. اکنون احساس می‌کنم متکلمه وحده شده‌ام و ممکن است حرف‌هایم ذهنی و غیرعملی باشد.
پاشنه‌ی آشیل و چشم اسفندیار «بالاترین» در ضعف‌های آن نیست در نقطه‌ی قوتش است. نقطه‌ی قوت بالاترین یگانه بودن آن است و همین موضوع ممکن است به نقطه‌ی ضعف آن تبدیل شود. یگانه بودن نخوت می‌آورد و ممکن است این فراموشی را در پی داشته باشد که بر شانه‌ی چه کسانی بالا رفته‌ایم و شروع کنیم به «نشستن بر سر شاخ و بن بریدن.» متاسفانه شنیده می‌شود در مقابل بعضی از انتقادات گفته می‌شود: «خب مگر مجبورید اگر بالاترین را دوست ندارید بیرون بروید یک عده پشت در دارند سر و دست می‌شکنند که وارد شوند!» این آغاز پایان تمام قدرت‌های است که در اوج قدرت قرار دارند و منشا قدرت خود را فراموش می‌کنند. امیدوارم «بالاترین» خوب ما همیشه بالاترین بماند و هرگز دچار این نخوت و فروپاشی پس از آن نشود.

مطالب مرتبط

× بالاترین: دموکراسی یا پوپولیسم؟

× آزادی بیان: پادزهر خشونت

× ما جمهوری اسلامی را نامعتبر کردیم نه کسانی که اعتبارشان را از جمهوری اسلامی گرفته‌اند.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

7 دیدگاه »

 1. پوینده said

  بلوا جان:
  امیدوارم سلامت و شاد باشی. با نکاتی که طرح کردی موافقم. البته گاهی نگران میشوم که اگر تفکر غالب در بالاترین مانند تفکر رهبران اصلاح طلبان مذهبی باشد آنوقت مشکل ما جدی تر خواهد بود. چه این تفکر درک درستی از همکاری و همیاری نظرات متنوع در یک جهارچوب دمکراتیک ندارد. از این جهت بنظرم میرسد که باید بفکر راه اندازی و تقویت سایت های مشابه بود. مسئولین بالاترین تا کنون انعطاف زیادی در دمکراتیک کردن شیوه اعمال قوانینی که بعضا غیر شفاف هستند بخرج نداده اند. البته با تلاشی که داریم همسو هستم و آن دقیقا طرح نکاتی مشابه نظرات تو است. من هم بارها به دوستان تذکر دادم که برای موفقیت دراز مدت میباید شیوه های مدیریت و تصمیم گیری را با همکاری جدی کاربران دمکراتیک کنند.
  امیدوارم به این توصیه ما توجه کنند.

  • balva said

   پوینده‌ی عزیز،
   به نظر من وجود سایتی مشابه بالاترین می‌تواند مفید باشد. اگر کمکی در این رابطه از من برمی‌آمد در خدمت هستم.

 2. adam said

  چه جالب منم همین جوری شروع کردم
  vatanparast.wordpress.com
  اینم اولین وبلاگمه که دیگه کردمش خبرگزاری سایتهای فیلتر شده
  اینم کپی فیلتر نشدش
  sedaa.wordpress.com

  • balva said

   آدم عزیز، چه کار خوبی کردی! امیدوارم موفق باشی.

 3. دوست عزیز

  ممکنه ما رو هم توی لیست داشته باشی تا اگه بالاترین عضو گیری رو شروع کرد ما هم همون مسیر رو بریم.

  محبت می کنی و ممنون می شم.

  در ضمن لطف کنید به وبلاگ بنده هم سری بزنید.

  • balva said

   دامبولی عزیز، وب‌لاگ خوبی دارید. به شما پیوند دادم. چشم اگر امکان عضوگیری فراهم شد حتما.

 4. […] […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: