میرحسین با «صبر و استقامت» خامنه‌ای را آچمز کرد!

تاریخ فرصت‌های شگرفی را پیش پای آدمیان قرار می‌دهد. «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» و برخی دیگر از چهره‌هایی که در این ماه‌ها به چهره‌های محبوب بخش وسیعی از مردم ایران تبدیل شده‌اند کارنامه‌ی درخشانی در سی سال گذشته نداشته‌اند. اما چیزی که آنان را یک شبه از عضوی «خنثا» یا «منفور» به «محبوب» تبدیل کرد پدیده‌یی بس پیچیده در روانشناسی جمعی است. به هر حال امروز اینان از این اقبال برخوردارند که حرفشان حداقل در حوزه‌ی ارتباط مردم با حکومت به شدت تاثیر گذار است. اعلام ضمنی سال جدید به نام سال «صبر و استقامت» توسط موسوی، خامنه‌ای را در وضعیت بدی قرار داده است او اکنون هر چه بگوید و هر نامی برای سال آینده بگذارد تحت تاثیر میرحسین قرار دارد.
مسئله‌ی مهم این است که اکنون مردم در میرحسین موسوی و مهدی کروبی و جریانی که بخشی از رهبری جنبش سبز را به عهده دارد روزنه‌یی برای تغییرات اساسی در جمهوری اسلامی می‌بینند تغییراتی که عملا جمهوری اسلامی را به جمهوری سکولار تبدیل می‌کند. این که این باور ساده‌اندیشانه هست یا نه مسئله‌ی مهمی نیست مسئله‌ی مهم در خواست و اراده‌ی مردم ایران برای تغییرات اساسی و فروپاشی و سرنگونی کل سیستمی است که کار و بارش با دروغ و فریب و زندان و شنکجه و اعدام و خرافات و فساد اداری… می‌گذرد. پرسش اساسی این است که آیا «جنبش سبز» که دیگر می‌توان آن را «انقلاب سبز» نامید چنانچه در چارچوب‌های «جمهوری اسلامی» بماند آیا می‌تواند گیرم با «صبر» و «استقامت» به راه خود ادامه دهد؟ موسوی و کروبی سایر شخصیت‌های این جنبش تا کجا با مردم هستند؟
سال پیش رو سال پاسخ دادن به این پرسش‌ها ست؟
دوران موسوم به اصلاحات نشان داد تغییرات اصلاح‌طلبانه در جمهوری اسلامی معنایی ندارد این نظام نظام «صفر» و «یکی» است. یا «هست» یا «نیست»! دلیل آن هم مشخص است. «جمهوری اسلامی» برآمده از فرهنگ و سنت مردم ایران نیست. به عنوان یک مثل مسئله پوشش یا حجاب را در جمهوری اسلامی در نظر بگیرید. در کشوری مانند مالزی یا دبی «پوشش» آزاد است. اما اکثریت زنان مسلمان مالزی یا امارات باحجاب هستند. حجابی خیلی قرص و محکم‌تر از حجاب زنان باحجاب ایرانی. زنان با حجاب مالایی یا عرب در کنار زنان با پوشش عادی، و به‌اصطلاح بدون حجاب، زندگی می‌کنند و کسی هم متعرض دیگری نمی‌شود. جمهوری اسلامی با زور و استقرار نیروی نظامی برسرچارراه‌ها بر سر زنان ایرانی حجاب کرده است. نمی‌شود با اصلاحات و به‌طور تدریجی آزادی پوشش را برداشت. به محض این که کمی ماجرا شل شود و نیروی‌های نظامی دیگر کاری به پوشش نداشتند فردای آن روز اکثریت زنان ایرانی بدون حجاب یا با حجابی در حد تکه‌ی پارچه بر فرق سر از خانه بیرون می‌آیند. موضوع به همین سادگی «صفر» و «یکی» است. توجه داشتن به این موضوع بسیار اهمیت دارد. شما از ایران به کشورهای دیگر که می‌روید ایرانی‌ها را نمی‌شود از حجابشان شناخت. اکثریت قاطع زنان ایرانی از هر طبقه و قشری که باشند در خارج از ایران بدون حجاب هستند و برعکس اکثریت زنان کشورهای عربی در هر جای جهان که باشند حجاب دارند. این که دلیل این موضوع چیست و چگونه با اصلاحات تدریجی وضعیت زنان کشورهای عربی بهبود می‌آبد بحث دیگری است مسئله در مورد ایران این است حجاب زنان ایرانی امری خودخواسته نیست که با اصلاحات تغییر کند. با فشار از بالا اعمال می‌شود و به محض این که این فشار کاسته شود حجاب‌ها برداشته می‌شود. اگر توریستی وارد ایران شود تصور نمی‌کند که وارد کشوری اسلامی شده است مگر جاهایی که با حکومت روبه‌روست.
ساده و کوتاه این که روایی که آقای موسوی به بازگشت به دوران امام در سر می‌پرورانند رویای مردم ایران نیست. اما برای موسوی و کروبی احترام قایل هستند چون تا اینجا نشان دادند در این هشت ماه در مقابل مردم نیستاده‌اند و به نظر می‌رسد کم‌کم خودشان به این نتیجه رسیده‌اند که «جمهوری اسلامی» نجات دادنی نیست باید به فکر نجات «اسلام» باشند و آنان به این بلوغ رسیده‌اند که بدانند اگر «چمهوری اسلامی» تداوم پیدا کند وضعیت وابستگان به این حکومت در اوضاع آینده‌ی سیاسی ایران تیره و تار می‌شود. همان‌گونه که وابستگان به حکومت صدام الان در عراق وضعیت مناسبی ندارند. میرحسین اگر می‌خواهد نوری‌المالکی ایران بعد از جمهوری اسلامی باشد باید بدانند که کوچک‌ترین سازش با خامنه‌ای تمام آنچه را که رشته است پنبه می‌کند.
امیدوارم سال آینده سال صبر و استقامت میرحسین و کروبی و سایر شخصیت‌های جنبش سبز باشد تا سازش نکنند و سرنوشت خود را به سرنوشت خامنه‌ای و جمهوری اسلامی گره نزنند. و امیدوارم سال آینده سال نابودی دیکتاتوری در ایران باشد سال آزادی.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

5 دیدگاه »

 1. kaveh said

  با سلام
  مردم سالهای متمادی با فقر بی عدالتی عدم آزادی و هر آنچه که میتوان بر سر یک قوم شکست خورده در جنگ آورد ، آوردند ابتدا خواسته مردم 10% آزادی بود چون تصور میکردند که آنها فقط 10% مزدم هستند بعد که متوجه شدند بیشتر هستند این خواسته به 20% رسید که حاضر شدند رییس جمهور آنها موسوی (درزیر سایه رهبر زورگو و قوه قضاییه و شورای نگهبان ) باشد. بعد کم کم در تضاهرات و اعتراضات متوجه شدند نه خیر نه تنها در اقلیت نیستند بلکه در اکثریت هستند حالا دیگه نوبت در خواست اصلی آنها ست ،شعارهای ایران را پس میگیریم نشان از آن دارد جمهوری با پسوند اسلامی دیگر در ایران که سی سال بازور حکومت کرد دیگر نه جایگاهی دارد نه حرمتی موسوی همیشه در کنار مردم حرکت کرده و انصافا هنوز از پا نیفتاده و در کنار مردم مانده ولی رهبر این جنبش نیست. تا زمانی که در کنار مردم است مورد احترام است. این مردم ابتدا یک رفراندم میخواهند که تکلیف جمهوری اسلامی را یکسره کنند که به همراه آن رهبر نادان و شورای نگهبان و بقیه شوراهایی که فقط به فقط جهت پاسداری از نظام و خواص تشکیل شده نیز در حکومت بعدی حذف خواهند شد. این ابتدایین ترین خواست امروز مردم است.

  • balva said

   کاوه‌ی عزیز،
   با تو هم عقیده است این‌بار دیگر مردم ایران از پای نمی‌نشینند تا به حداقل خواسته‌ی‌شان که «آزادی و دموکراسی» است برسند. به امید آن روز.

 2. این بهمن عظیم که راه افتاده افراد و افکار زیادی را با خود خواهد برد. خرابی ها و آبادانی های زیادی ایجاد خواهد کرد. به امید اینکه خرابی ها ناچیز باشند و آبادانی ها فراوان.

  سال خوبی برای شما و همه ملت ایران آرزو دارم.
  با آرزوی شادی و سربلندی برای شما و ملت ایران

  • balva said

   خسن‌آقا عزیز،
   از ته ته ته دل آروز می‌کنم سال دیگر نوروز در کنار شما در شیراز یا تهران شراب بنویشیم و سال نو را با دلی از اعماق شاد جشن بگیرم و اگر اشکی در چشم باشد به یاد یارانی باشد که در کنارمان نیستند و جان در راه آزادی نهاده‌اند.

 3. poyandeh said

  بلوا جان:
  با آرزوی موفقیت و سلامتی برای تو دوست عزیز و با آرزوی سالی همراه با موفقیت روز افزون آیرانیان آزادی خواه.
  کلی شرط بسته ام که احمدی تا پایان امسال رفتنی است.
  به امید موفقیت جنبش آزادی خواهی.
  نوروزت پیروز

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: