بطلان عملی مرجعیت خامنه‌ای در حکم حرمت چهارشنبه سوری

حال «آقا» این روزها خیلی خراب است. به عنوان رهبر مذهبی و ولی‌فقیه مسلمین جهان خواب‌نما می‌شوند و فتوا صادر می‌فرمایند علیه چهارشنبه سوری و بعد مجبور می‌شوند برای عملی کردن فتوای خود با سرنیزه و باتوم و چماق و گلوله جلوی شادی مردم در چهارشنبه‌سوری را بگیرند. قرار بود رهبران مذهبی بر قلب‌ها حکومت کنند و وقتی چیزی را حرام اعلام می‌کنند هواداران و مقلدین‌شان از روی باوری درونی از آن اجتناب کنند نه از ترس سرنیزه. طرفه آن که باید جریانی معکوسی را شاهد می‌بودیم. علما چیزی را حرام اعلام ‌کنند و مردم از آن اجتناب کنند و قدرت حاکم به زور سرنیزه بخواهد حکم خود را براند اما عشق و باور دینی و مذهبی مردم جلوی آن سرنیزه بیستد و خواهان اجرای حکم شود. دوران طلایی مرجعیت که فتوای تحریم تنباکو می‌داند و شاه دیگر در خانه‌اش نمی‌توانست قلیان چاق کند به سرآمده است. وقتی رهبران مذهبی آشکارا و مستقیم قدرت را در دست می‌گیرند و صاحبان «تزویر» مسلح به «زور» و «زر» می‌شوند دیگر تیغ «تزویرشان» برنده نیست. علمایی که با سیب‌زمینی سد جوع می‌کردند اکنون تبدیل به سرمایه‌دارهای جهانی شده‌اند با میلیاردها دلار سرمایه، کسانی که قاعدتا باید مراقب مورچه‌های زیر پای‌شان باشند تا به ناحق جان جانداری را نگیرند و زور و بازوی‌شان بیش از آن هم نباشد کمر به قتل مردم خود بسته‌اند با تفنگ و چماق و شکنجه و تجاوز و زندان! و شاید این بزرگ‌ترین خدمتی باشد که آیت‌الله خمینی و جانشین او علی خامنه‌ای به مردم ایران کردند آنان روحانیت را به عنوان ابزاری که مغز را تعطیل می‌کند و مقلد می‌خواهد و «شیعه تنوری» که چشم به دهان «آقا» بسپارد تا فتوای شرعی دهد عملا نابود کردند. مراجع تقلید همیشه حواس‌شان جمع بود تا مانند، پادشاه شهریار کوچک اگزوپری به گونه‌یی فرمان دهند که فرمان‌شان متاع باشد همیشه با زیرکی نبض جریان دستشان بود و حرفی نمی‌زدند که عملی نباشد و اقتدار خود را از دست ندهند برای همین همیشه برگی به نام «جهاد» در آستین داشتند که رو نمی‌کردند یا حکم به حرمت اموری نمی‌دادند که طبع مردم با آن سازگار نباشد. خامنه‌ای با نابخردی تمام وقتی حکم به حرمت چهارشنبه سوری می‌دهد و ایرانیان در ایران و سراسر جهان با شکوه تمام این جشن ملی را برگزار می‌کنند و او در حیطه‌ی قدرت نظامی خود مجبور می‌شود با حکومت نظامی جلوی برگزاری مراسم را بگیرد یعنی آخرین میخ را به تابوت مرجعیت شیعه کوبانده است. از این نظر انصافا دست‌مریزاد دارد.
اما این تمام خدمت خامنه‌ای به ایران نیست او خدمت بزرگ دیگری هم در پرونده‌ی خود ثبت کرد او اقتدار سلطانی را نیز نابود کرد. او اکنون به عنوان سلطان و شاه ایران شخص اول مملکت است و طبق قانون اساسی قدرتی بی‌حدوحصر دارد اما تبدیل به چه شده است؟ موشی در پوست پلنگ! برای حرفش حتا کنیزمطبخیش هم تره خرد نمی‌کند. مترسکی شده است که گنجشکان و سره‌ها و بلبلان روی سروروی‌‌اش بزم گرفته‌اند فضله نثارش می‌کنند و او اخم می‌کند و شیهه می‌کشد و موجبات تفریح پرندگان را فراهم می‌آورد.
نکته‌ی ارزنده‌ی که خامنه‌ای و «جمهوری اسلامی» به مردم ایران آموخت این بود وجود شخصی به عنوان مرکز ثقل سیستم حکومتی که حرف آخر را بزند و باورش بشود که اوست که باید حرف آخر را بزند همواره موجب نابودی کشور می‌شود. مهم نیست آن فرد خوب است یا بد مهم این است که اصولا وقتی یک نفر قرار باشد جای خرد جمعی را بگیرد، گیرم این خرد جمعی جمع خودمانی‌های یک سیستم حکومتی باشد، کار به فاجعه ختم می‌شود.
خلاصه این که دو دستاورد مهم «جمهوری اسلامی» و ولایت فقیه علی خامنه‌ای برای مردم ایران داشت:
۱- مردم ایران آموختند هیچ‌چیز نمی‌تواند جای «خِرد» آنان را بگیرد، تقلید حتا اگر از آگاه‌ترین و صالح‌ترین ابنای بشر باشد کاری انسانی نیست. انسان تنها تفاوت اساسی‌اش یا سایر حیوانات در داشتن قوه‌ی تفکر و توان تصمیم‌گیری فردی است و انسانی که به تقلید روی می‌آورد و «عقل» را تعطیل می‌کند در واقع انسانیت خود را تعطیل کرده است. به عبارت ساده‌تر مردم ایران عملا و در طی فرایندی دردناک آموختند که «دین» باید از حکومت جدا باشد! «دین» امری شخصی و فردی است و «حکومت» نهادی جمعی. نمی‌توان احساسات و عواطف فردی که به کار سروسامان دادن روح و خلوت و تنهایی آدم‌ها می‌خورد را مبنای حکومت قرار دارد. حکومت به تمامی باید از «دین» و «بی‌دینی» جدا باشد. به عبارت ساده و روشن مردم سیستم حکومتی می‌خواهند که «سکولار» باشد.
۲- چیزی که نظام گذشته را به سقوط کشاند و دارد «جمهوری اسلامی» را هم سرنگون می‌کند وجود نهاد و شخصی است که بالاتر و والاتر از قانون قلمداد می‌شود. حکومت شاه سقوط کرد چون دچار این نخوت شد که یک نفر به تنهایی می‌تواند جای احزاب و رسانه‌ها و مجلس و تمام ارکان‌های قدرت را بگیرد. همین نخوت و خودبزرگ‌بینی سبب شد خود را در دروازه‌های طلایی تمدن ببیند و تصور کند کوروش و داریوش است و ابرقدرتی جهانی که دیدیم چون حبابی یک شبه ترکید. پس از انقلاب با جایگزین شدن «خمینی» و سپس «خامنه‌ای» در نقش «شاه» و برای پر کردن چیزی که بسیاری از مردم فکر می‌کردند وجودش لازم است کار را به جایی کشاند که امروز دیگر مردم کاملا باور دارند دیکتاتوری حتا در بهترین شکلش راه‌حل مناسبی برای اداره‌ی زندگی جمعی نیست. وجود احزاب، رسانه‌های و پارلمان و مجلسی که نمایندگان مردم در آن حضور داشته باشند و رئیس دولتی که انتخابی باشد برای اداره‌ی کشور کفایت می‌کند و نیاز به مرجع و شخصی بالاتر نیست. به عبارت ساده و روشن مردم سیستم حکومتی می‌خواهند که دموکراتیک باشد.
بی‌شک سال آینده سالی است با افقی روشن برای دموکراسی و سکولاریسم در ایران. اوضاع سیاسی ایران روزهای پرالتهابی را پیش رو دارد و فراز و نشیب‌های بسیار پیش خواهد آمد اما سرانجام مردم ایران با این رشد آگاهی که در فرایندی جانکاه با پوست و گوشت و استخوان خود به دست آورده‌اند به چیزی کمتر از نظام سیاسی «سکولار» و «دموکراتیک» رضایت نخواهند داد. تمام کسانی که سودای دیگری در سر دارند و ابرقدرت‌هایی که نقشه‌های دیگری برای ایران کشیده‌اند مطمئن باشند اگر به این حداقل رضایت ندهند مردم ایران به حداکثرهای جدیدی خواهند رسید.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

17 دیدگاه »

 1. ارتور said

  100% طبق گفته اکثر تاریخ دانان ما باید این مرحله را پشت سر میگذاشتیم و خوشبختانه
  داریم به اخرش میرسیم و بعد از سی سال ازمون وخطا بلخره راه درست را پیدا کردیم اون هم شما کامل توضیح دادین
  در ظمن من دوست عزیز من میخوام عضو سایت بالا ترین بشم اگه امکان داره واستون برام دعوتنامه بفرستین این ایمیل منه
  artoor_min@yahoo.com

  • balva said

   ارتور جان، متاسفانه فعلا بالاترین دعوت نامه دادن را تعطیل کرده اما به‌زودی قراره راه بیفته!

   • artoor said

    دوست عزیز با سلام فکر میکنم راهندازی شده بخش عضو گیری بالا ترین اگه زحمت واستون نیست واسم دعوتنامه بفرستین من خیلی طالبم عضو بالا ترین بشم با تشکر از شما

 2. حاج میتی said

  چش مایی آبجی به امام زمون ها…..معرکه گفتی، دمت گرم…..صفاتو…فدات

  • balva said

   تاج سرمایی حاج‌ میتی، تف کن توش شنا کنیم!

 3. ارتور said

  با تشکر من منتظر اون روز میمونم

 4. لطفاً این مطلب را به بالاترین بفرستید:
  http://hamparvazan.wordpress.com/2010/03/05/44
  دوستان لطفا به این ایده برای ساختن ایرانی جدید بها بدین. این ایده در صورت فراگیر شدن، اگر به یک خواست عمومی در جنبش سبز تبدیل بشه گره گشای بسیاری از مشکلات آینده ماست. لطفا خواهشمندیم چند دقیقه از وقتتان را به تکثیر این اندیشه جدید در بین دوستانتان اختصاص دهید.

 5. Davar said

  Damet garm! Khob neveshti, harfe hesabo to zadi

 6. ناشناس said

  بسیار خوب

 7. مسعود-بالا said

  دوست عزیز بلوا جان, من این کامنت را در اینجا قرار میدهم, چون در سایت بالاترین و در زیر لینک مربوط به «تهدید اردوغان به اخراج ارامنه از ترکیه..» شما دوست من کامنتی قرار دادید بدین مزمون:»کسی که احمدی‌نژاد را دوست خودش خطاب می‌کنه خب حتما کارهایی شبیه اون انجام می‌ده دیگه! »
  من تصور نمیکنم که کامنت شما ناشی از یک مطالعه کامل و عمیق نسبت به این مسئله باشد. توجه شما را به کامنت خودم که در زیر همان لینک در بالاترین قرارداده ام جلب میکنم و قبلا از شما و تمامی دوستان دیگر که ارتباطی بین این کامنت و موضوع مطروحه در این ستون نمیابند صمیمانه عذر خواهی میکنم و امیدوارم که این گناه را بر من ببخشید ولی چون روی شما حساب میکنم , مایل بودم تا توجه شما را به این مسئله جلب کنم.
  لطفا دوستان قبل از اینکه جو گیر شوند و فقط بخاطر اینکه اردوغان ا.ن. را دوست خودش نامیده, بلافاصله شمشیر بر علیه اش بکشند, کمی بیشتر و عمیقتر فکر کنند. اگر شما هم جای او بودید چه میکردید؟ حدود یکصد هزار نفر بعنوان پناهنده به کشورتان آمده اند و از مواهب اجتماعی, سیاسی و بخصوص اقتصادی استفاده میکنند و تازه هر روز بر علیه تان هم توطئه میکنند, اگر شما بودید و اقدامی بر علیه این گروه نمیکردید , باکمال تاسف باید بگویم که چیز بیشتری از یک خائن به منافع ملی و مردمتان نمیتوانستید باشید. ارامنه (البته اجداد ارامنه امروز) در سالهای جنگ جهانی اول تنها بخاطر مسیحی بودنشان و در کمال بیخبری و عقب افتادگی و عدم درک صحیح از مسائل سیاسی و بازیهای مزورانه اول امپریالیستی , فریب انگلستان را که تمام وجودش برای تصرف منابع نفتی مناطقی که امروزه کشورهای سوریه, عراق, اردن و عربستان نامیده میشود, تهیج شده بود , خوردند و خود را به ارزانی فروخته و تبدیل به عامل امپریالیسم انگلستان برای نابودی کشور عثمانی کردند. لطفا قبل از اینکه سطحی در هر مورد چند خط کامنت بگزاریم, کمی تاریخ را مطالعه کنیم در غیر اینصورت ما نیز خود را بازیچه دیگری کرده ایم.

  • بی نشان said

   دوست عزیز شما متاسفانه تاریختون یه کمی ضعیف تشریف داره این مسله فقط به ترکها و روسها مربوط میشه چون من خلاصه بگم که با تجاوز ترکها به اناتولی بین ارامنه و ترکهای تاجیک و قزاق فاصله افتاد و ارامنه کسانی نبودند که ترک بشن یا دینشون را عوض کننبه همین جهت اونا ارامنه مسیحی را برای خودشون مضر تشخیص دادن و همشون را قتل عام و اواره کردن این حرفای شما یه کمی خنده داره از اول دوره استعمار سوریه عراق لبنان وایران مستعمره انگلیس بودن حیچ نیازی به چنین کاری برای انگلیس نبوده واین که گفته میشه کنگره امریکا یا سناتورها از تاریخ چیزی بلد نیستند یک مسله خنده داره سناتور ها و کنگرسمن ها استاد تاریخ هستن فقط مسله اینه که باید با منافعشون جور باشه همین ائباما قبل از انتخاب شدن در نشست لابی ارامنه گفتهاین مسله نسل کشی بوده اما بعد از انتخابات اونو رد کرد در حالی که فیلم اون موجوده و خودش نمیتونه انکار کنه فقط استدلال مشه که الان وقتش نیست حالا شما میگین چنین چیزی نیست

 8. balva said

  مسعود-بالای عزیز،
  حق باتوست من آن جمله را شتاب‌زده نوشتم. نتنها عمیق که سطحی هم در مورد ارامنه و کشتارشان توسط حکومت عثمانی چیز زیادی نمی‌دانم. اما آیا واقعا لازم است بدانم؟ حکومت‌ها همیشه برای کشتار آدم‌ها دلیل و مدرک می‌آورند پای صحبت طرفداران آمریکا که بنشینی برایت دلیل ردیف می‌کنند برای آن قصابی وحشتناک در ژاپن یا کشتار و نسل‌کشی سرخ‌پوستان. همیشه توجیهاتی وجود دارد اما راستش را بخواهی من اساسا برای این حرف‌ها یک گوشم در است و گوش دیگر دروازه. کشتن انسان‌ها محکوم است «اما و اگر» هم ندارد. دو ضرب‌ در دو مساوی است با چهار به همین سادگی و دگمی. کشتن انسان‌ها به هر دلیل و تحت هر شرایط محکوم است.
  اما در مورد ماجرای اخیر ببین دوست عزیز من یک معیار کلی و راحت دارم هروقت کسی گروهی را محکوم کرد و حکم کلی درموردشان صادر کرد آن را محکوم می‌کنم. هر ارمنی یک انسان است و یک پرونده‌ی قضایی مخصوص خود دارد ما نمی‌توانیم ناگهان با برجسب «ارامنه» حکم کلی صادر کنیم. انسان‌ها به عنوان شهروند ممکن است خلاف‌کار باشند و قانون را نقض کنند و طبق قانون مجازات شوند اما هر شهروند یک پرونده است. خانواده‌یی را نمی‌توان به جزم یکی از اعضای آنان محکوم کرد و محله‌یی و قوم و دین و نژاد و ملیت و هر چیز دیگری ملاک قضاوت نباید باشد.

 9. مسعود-بالا said

  اول در جواب دوست عزیزی که تحت نام»بی نشان» کامنتی گذاشته, مایلم بگویم که آیا مطمئن هستید که تاریخ من ضعیف تشریف داره ؟ شاید ولی هیچگاه نمیتواند خنده دار باشد.
  دوم, هر چند قصدی ندارم تا بحث اصلی را از موضوع اصلی که این کامنت ها در زیرش قرار میگیرند را خارج کنم ولی اجازه میخواهم تا به یک جواب کوتاه به دوست عزیز بلوا بدهم و دیگر هم این بحث را در اینجا ادامه نخواهم داد.
  دوست عزیز بلوا باور من بر این است که هدف اصلی از یک چنین برخورعقایدی در درجه اول میبایستی کمک بروشن شدن و باز کردن زوایای دیگری برای دیدن مسائل میباشد, ضمن آنکه خود را آموزش دهیم برای قبول مسئولیتهایمان در قبال کارهایمان. اگر موفق شویم تا همه ما مسئولیت نتایج کارهایمانرا قبول کنیم, آنگاه شرایط لازم برای اتخاذ تصمیمهای صحیح تر که نتایج آن یقه آیندگانرا خواهد گرفت بهتر خواهد شد. البته شکی نیست که کشتن حتی یک انسان بخاطر خبط و خلاف دیگری در هر حال و همه حال جنایت بحساب میاید ولی دوستان ارمنی نیز باید کمی بخود ایند و مسائل را از زوایای صحیحتری ببینند و مسئولیت اجداد خود را نیز قبول کنند.

  • balva said

   مسعود عزیز
   با همه‌ی حرف‌هایی که این بالا زدی موافق هستم.

 10. […] ما به آقا + ماجرای کلید و سوراخ، عیدانه‌ی بلوایی! ۱۲+ +بطلان عملی مرجعیت خامنه‌ای در حکم حرمت چهارشنبه سوری +آیت‌الله خامنه‌ای در رژیم گذشته دست داشته است! + شعری […]

 11. artoor said

  دوست عزیز با سلام فکر میکنم راهندازی شده بخش عضو گیری بالا ترین اگه زحمت واستون نیست واسم دعوتنامه بفرستین من خیلی طالبم عضو بالا ترین بشم با تشکر از شما

  • balva said

   قربان هنوز آزمایشی است و متاسفانه من نمی‌توانم بفرستم. امیدوارم به‌زودی کامل راه بیفتد و شما هم به بالاترینی‌ها بپیوندید.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: