حکم زن پنجم و ۸ مارس

فتوای آیت‌الله‌العظمی سید محمد صادق حسینی روحانینیمی از جمعیت هر کشوری را زنان تشکیل می‌دهند و حکومتی که قوانین ضد زن دارد حتا اگر بهشت مردان هم باشد باز حکومتی دوزخی است. محروم کردن نیمی از جامعه از حداقل حقوق انسانی‌شان به هر دلیل و به هر عنوان عملی ضدبشری و جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود. قوانین موجود برای زنان و فتوای مراجع تقلید درموردشان در بسیاری از موارد حتا از قوانین تبعیض نژادی و آپارتاید هم بدتر است. از این که «زنان بدون اجازه‌ی همسر نمی‌توانند از خانه خارج شوند» بگیرید تا فتواها و قوانین ریز و درشتی که برابری زنان و مردان را مردود می‌شمارد. همه‌ی ما با این قوانین و فتواها آشنا هستیم اما شاید اگر سری به سایت‌هایی که نظر مراجع تقلید را می‌نویسند و فتواهای ایشان را ذکر می‌کنند بزنید اوضاعی بسیار وحشتناک و فتواهای بسیار مرتجعانه را بهتر درک کنیم. مثلا در وب‌گاه «پایگاه حوزه» مغایرت داشتن قوانین اسلامی را با «کنوانسیون محو کلیّه‌ی اشکال تبعیض علیه زنان» شرح می‌دهد.(۱) اجازه دهید فقط قسمت مربوط به ماده‌ی یک این کنوانسیون را، برای دوستانی که حوصله‌ی کلیک کردن ندارند، اینجا بیاورم:

براساس ماده ی ۱ این معاهده باید هرگونه تمایز، استثنا و یا محدودیّت براساس جنسیت در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و یا هر زمینه ی دیگر لغو گردد.

با توجّه به این ماده، تفاوت زن و مرد در مواردی چون میزان پوشش واجب بدن، نظر و لمس بدن جنس مخالف، دیه، قصاص، شهادت، ارث، طلاق، تعدد همسران، امامت جماعت، لزوم تمکین جنسی، ولایت بر فرزندان، سرپرستی خانواده، حق حضانت، عیوب موجب فسخ نکاح، نشوز، لزوم سپری شدن عدّه برای ازدواج بعدی، مرجعیّت و قضاوت تبعیض تلقّی می گردد و باید از میان برداشته شود، آیا تساوی زن و مرد در موارد ذکر شده با احکام شرع مطابقت دارد؟

آیت الله خامنه ای: تساوی مرد و زن در موارد مذکوره با احکام شرع مقدس اسلام مطابقت ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی: بی شک مساوات کامل نه تنها مخالف ضرورت فقه شیعه بلکه مخالف ضرورت اسلام و برخلاف نص صریح قرآن و روایات متواتره است و هیچ یک از علمای اسلام نه در گذشته و نه در حال اعتقاد به چنین مساواتی نداشته اند. اصولاً باید این معنا برای مجامع جهان تبیین گردد که ملّت ها نمی توانند با فرهنگ و مذهب خود وداع گویند و چشم و گوش بسته تسلیم مقرّراتی شوند که نه در تصویب آن ها حضور داشته اند و نه از نظر وجدان و منطق قطعیّت دارد. ممکن است در بعضی از موارد جزئی گفت و گویی در میان علمای اسلام باشد امّا مساوات کامل به صورتی که گفته شده هیچ موافقی ندارد.

آیت الله تبریزی: تساوی زن و مرد در موارد ذکر شده با احکام شرع مقدس مطابقت ندارد.

آیت الله مظاهری: موارد مذکور با احکام شرع مطابقت ندارد.

آیت الله صافی: در موارد ذکر شده و بعض موارد دیگر تساوی زن و مرد با احکام شرع مقدس مطابقت ندارد.(۱)

زن ستیزی یکی از پایه‌یی‌ترین بنیادهای «جمهوری اسلامی» است که با هیچ اصلاحاتی اصلاح‌پذیر نیست تنها ماله کشیدن روی ترک‌های عظیمی است که به زودی سقف را فرو می‌آورد. تنها آیت‌اللهی که سعی کرد کمی قوانین ضدزن را کم‌رنگ کند آیت‌الله صانعی بود که مورد هجوم سایر مراجع تقلید قرار گرفت. در همین مورد خروج از خانه آیت‌الله صانعی نظر داده است که رضایت شوهر در این زمان ضروری نیست و البته دلیل خود را از روایتی استخراج کرده است پاسخی که ایت‌الله صانعی داده شده است جالب است و نشان می‌دهد از این سنت و روایت چیزی جز خانه‌نشین شدن زنان بیرون نمی‌آید. حتی موردی که آقای صانعی به آن اشاره می‌کند و آن را موردی خاص برمی‌شمارد چندش‌آور است. خواندن مطلب: «پاسداشت مرجعيت، ۲: نقد ديدگاه‌های فقهی صانعی» را به دوستانی که می‌خواهند بدانند مبنای فکری این «جمهوری دینی» تا چه پایه مرتجعانه و واپسگرایانه است توصیه می‌کنم. البته این‌ها موارد کلی هستند اگر بخواهیم سری به سایت مراجع بزنیم و فتاوی آن‌ها رانقل کنیم که مایه‌ی شرمساری همه‌ی‌مان می‌شود. برای نمونه فتوای یکی از این مراجع را اینجا نقل می‌کنم:

سؤال: مردي ۴ زن دائمي داشته و شوهر زنان فوت كرده و يك زن بعد از فوت شوهر آمده با اثبات ادله و بينه و مي گويد با مدارك قانوني من زن دائمي اين مرحوم هستم دراين حال ايشان ۵ زن دارد و حرام است كه همه آنها دائمي باشند. مال به چه نحوي تقسيم شود و شارع مقدس چه حكمي دارد؟

جواب: بسمه تعالي؛ اگر ثابت شود كه اين زن زن اوست و معلوم نباشد پنجمي كدام است. با قرعه يكي را حكم به بطلان نموده؛ بقيه مهر و ارث مي برند.(۲)

تصور نکنید جناب «آیت‌الله‌العظمی سید محمد صادق حسینی روحانی» آخوند گمنامی در روستایی در پشت کوه است. ایشان از مراجع حوزه علیه قم هستند و می‌توانید در ویکی‌پدیای فارسی با زندگی و آثار ایشان آشنا شوید.(۳)

۱۷ اسفند ۸ مارس روز جهانی زن در راه است. اجازه ندهیم به حقوق ما و شرافت انسانی‌مان اینگونه توهین شود. مهم نیست زن هستیم یا مرد اگر انسان هستیم باید با این تبعض‌ها و این توهین‌ها مقابله کنیم. تنها ناانسان‌ها می‌توانند در قرن بیستم و یکم و پس از چند هزار سال تاریخ و تجربه‌ی بشری از حقوق مساوی تمام انسان‌ها علی‌رغم تقسیم‌بندی‌هایی مانند: از جنس و رنگ و ملیت و … دفاع نکنند.
کسانی که علاقه به اسلام دارند و دم از «دموکراسی دینی»(۴) م‌زنند به‌جای این که از مردم هزینه کنند و دوباره بخواهند چنین روحانیت و مرجعیت مرتجعی را به عنوان متولیان دین بر جان و مال و زندگی مردم مسلط کنند لطفا نخست بروند تکلیف خودشان را با این فقه پویا و اجتهاد مشعشع که با تاس ریختن حکم صادر می‌کند معلوم کنند.(۵)
اکنون که جنبش سبز روزهای «جمهوری اسلامی» را از آن خود کرده است خوب است که روزهای خودش را نیز به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار کند. اگر روز جهانی زن روز ما که مشهورترین شهیدمان ندا آقاسلطان است نیست پس چه روزی روز «جنبش سبز» است؟

پانویس
۱- گذری بر کنوانسیون محو کلیّه ی اشکال تبعیض علیه زنان. پایگاه حوزه.
۲- سایت دفتر آیت‌الله‌العظمی سید محمد صادق حسینی روحانی.
۳- محمدصادق روحانی.
۴- «جمهوری اسلامی» و «دموکراسی اسلامی» دیگر بی‌آبرو شده است حالا دم از «دموکراسی دینی» می‌زنند تا باز با کلامی مبهم نگویند چه می‌خواهند.
۵- شما اجازه بدهید ایران دموکراتیک شود شما هم بروید در حوزه علمیه قم کنار دست مراجع بنشیند فلسفه و شرعیات یادشان بدهید بعد که حرفی برای گفتن داشتید بیاید در آن جامعه دموکراتیک حرفتان را بزنید و جامعه‌ی دینی‌تان را بر اساس فتوای علمای‌تان ترسیم کنید. خدا را چه دیدید شاید مردم دوباره به سرشان زد و مازوخیست شدند و به شما رای دادند و آمدید در مجلس و پارلمان قوانین اسلامی تصویب کردید!

پیوند به بیرون

سخنرانی ایزابل آلنده در دفاع از تساوی حقوق زن و مرد. با زیرنویس فارسی.

در بالاترین

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

8 دیدگاه »

 1. آتئیست said

  سلام جای تاسف است که با وجود اینکه بسیاری از زنان ایرانی می دانند که اسلام آنان را موجودی پست و بی ارزش شمرده باز هم به این دین مبین! معتقدند و بهانه شان این است که خدا ما رال پست نشمرده بلکه مراجع و روحانیون چنین احکامی صادر میکنند و این تقصیر خدا نیست و وقتی برایشان از قرآن دلیل و مدرک می آوری باز هم نمی پذیرند و می گویند تو نمی فهمی شاید خدا از این حرف هایش منظور دیگری داشته است که برای هر فردی قابل درک و فهم نیست و وقتی بهشان توضیح می دهی که چگونه است که این فتوای روحانیون را از نظر خدا جدا می دانید و گمان می کنید که روحانی بر خدا دروغ بسته است اما توصیفات روحانی از خدا را می پذیرید و خدا را به همان شکلی میبینید که روحانی توصیف می کند باز هم به سفسطه گویی و مزخرف تراشی می پردازند و تو را به گوه خوردن می اندازند تا بی خیال ادامه بحث شوی.به راستی آیا سنخیتی میان پذیرش اسلام و شیعه بودن با طرفدار حقوق زنان بودن وجود دارد؟

  • balva said

   آته‌یست عزیز،
   مرحله اول همین دانستن است. مهم این است که فعلا همه به این نتیجه برسند قوانین موجود و احکام اسلامی قابل اجرا در این زمان نیست و ضد زن است. بشر باید خیلی پیشرفت ذهنی و عاطفی کند تا «خدا» را کنار بگذارد.

 2. […] حکم زن پنجم و ۸ مارس […]

 3. نوه کوروش کبیر said

  اسلام، زن را عروسکی برای مرد فرض کرده. من حتی برای س.ک.س هم دلم عروسک نمی خواهد چه رسد برای عاشقی.

  (از دیدگاه اسلام) وظیفه زن تمکین جنسی مرد است. من این را از خودم نمی گویم، از یک مشاور ازدواج که مثلا دانشگاه رفته و تحصیلکرده است می گویم.

 4. […] مردانه‌ی روبه زوال * ۸ مارس نه شرقی نه غربی جهانی ست. * حکم زن پنجم و ۸ مارس * پستان زنان و خشم […]

 5. […] پشت درهای بهشت! * ۸ مارس نه شرقی نه غربی جهانی ست. * حکم زن پنجم و ۸ مارس * شیوا نظرآهاری ملکه‌ی زیبایی ایران * فرشتگان فریاد […]

 6. […] پشت درهای بهشت! * ۸ مارس نه شرقی نه غربی جهانی ست. * حکم زن پنجم و ۸ مارس * شیوا نظرآهاری ملکه‌ی زیبایی ایران * فرشتگان فریاد […]

 7. […] پشت درهای بهشت! * ۸ مارس نه شرقی نه غربی جهانی ست. * حکم زن پنجم و ۸ مارس * شیوا نظرآهاری ملکه‌ی زیبایی ایران * فرشتگان فریاد […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: