زنان در صف مقدم!

۱. لغو کلیه قوانین تبعیض آمیز و ضد زن موجود از جمله: قوانین مربوط به ازدواج، طلاق، چند همسری، حضانت، ارث، شهادت و…
۲. به رسمیت شناخته شدن حق زن بر بدن و ذهن خویش؛ شامل لغو حجاب اجباری و برقراری آزادی پوشش، آزادی انتخاب همسر و آزادی انتخاب گرایش جنسی
٣. رفع خشونت علیه زنان در کلیه عرصه های خصوصی و اجتماعی و جرم شناختن آزار جنسی دختران، قتل و خشونت «ناموسی»
۴. جدایی دین از دولت
۵. محاکمه کلیه دست اندرکاران، عاملان و آمران جنایات سه دهه گذشته. (بیانیه زنان: راه حل پنج ماده ای ما زنان برای برون رفت از «بحران»! )

وضعیت زنان در سی سال حکومت جمهوری اسلامی وضعیتی کاملا متناقض است. از سوی زنان توانسته‌اند در سی سال گذشته نقش بی‌بدیلی در ساختار اجتماعی اقتصادی ایران به عهده بگیرند و از رشدی خارق‌العاده برخوردار شوند. فقر تحمیلی به جامعه موجب شد کارکردن زنان نه نیازی تزئینی و روشنفکرانه که عملی حیاتی برای تداوم اقتصاد خانواده شود. جنگ و مرگ نان‌آوران خانواده موجب شد زنان زیادی نان‌آور خانواده شوند و امروز زنان ایرانی از نظر تحصیلات دانشگاهی و اشتغال و حضور در عرصه‌ی جامعه و فرهنگ و هنر با بسیاری از معیارهای بین‌المللی برابری می‌کند. اما در عین حال قوانین حاکم بر جمهوری اسلامی جزو ضدزن‌ترین قوانین جهانی محسوب می‌شود. حاکمان جمهوری اسلامی از نظر فکری در حد طالبان متحجر هستند طالبان در افغانستان پس از کسب قدرت سیاسی توانستند زنان را خانه‌نشین کنند اما وضعیت زنان در ایران به شکلی است که اگر زنان تصمیم بگیرند داوطلبانه خانه‌نشین شوند کل اقتصاد و نظم اجتماعی در جمهوری اسلامی فرومی‌پاشد.
دلیری زنان ایرانی، که به شک کاملا آشکاری خود را در «جنبش سبز» نشان داد، حاصل مبارزه‌ی بی‌امان و هر روزه‌ی آنان با حکومت جمهوری اسلامی بوده است. هر روز صبح که از خانه بیرون می‌آمدند تا به سرکار بروند، و تمام یا بخش مهمی از درآمد خانواده‌شان را تامین کنند، یا به دانشگاه می‌رفتند تا نقش بارزتری فردا بتوانند برای تامین زندگی داشته باشند، در سر هر چهارراهی با عوامل حکومت روبه‌رو می‌شدند که حجاب اجباری را به آنان تذکر می‌دادند، در سرکار مجبور بودند برای دریافت دست‌مزد برابر، یا حداقل کمی کمتر از مردان بجنگند، برای اشغال پست‌های مدیریتی حتا در پایین‌ترین سطوح باید جنگی تمام عیار را پیروز می‌شدند. در خیایان وقتی منتظر تاکسی بودند باید با اراذل بوق‌زننده و متلک‌پران به جدال برمی‌خواستند در خانه‌ی پدری با برادری که تازه پشت لبش سبز شده بود برای کشیدن روژلب روی لب‌های‌شان باید جواب پس می‌داند، با شوهری که پا به پایش کار کرده بودند وقتی به خانه می‌آمدند باید سر ترش و شیرین بودن غذا جروبحث می‌کردند، اگر کارشان به ایستادن جلوی میز قاضی می‌رسید باید تحقیر می‌شدند و نصیحت می‌شنیدند که سنگ‌دل هستند و به فکر بچه‌ها نیستند که طلاق می‌خواهند یا مهریه‌شان را طلب می‌کنند… زندگی زنان در جمهوری اسلامی یعنی جدال و جنگی دائمی و همه‌جانبه و این شد که زنان ایرانی رزمنده‌ترین زنان جهان شدند.
بیانیه‌ی تعدای از زنان روشنفکر و هنرمند و متخصص برای برون رفت از بحران فعلی بیانیه‌یی کاملا روشنگرانه در جهت احقاق حقوق زنان است و قصدش نه فقط نجات زنان که نجات مردان نیز هست. مردانی که آنان نیز اسیر همین قوانین هستند و از آنان دیو‌هایی منفعت‌طلب و متحجر ساخته است.
مردان سبز که زندگی شرافتمندان در کنار زنان را طلب می‌کنند و انسان را با تفکیک جنسی نمی‌شناسند همیشه در همه‌ی این سال‌ها در کنار زنان ایستاده‌اند و از جان مایه گذاشته‌اند. وقت آن رسیده است که به زنان مترقی و رزمنده و از جان گذشته‌ی خود اقتدا کنیم و حاضر نباشیم با زدوبند سیاسی حقوق زنان پایمال شود تا حکومت مردسالار یا بهتر است بگویم نامردسالار جمهوری اسلامی تداوم پیدا کند.

پیوند در بالاترین

مطالعه بیشتر
* موضوع داغ در بالاترین
× بیژن پوینده: در حمایت از بیانیه: راه حل پنچ ماده ای ما زنان برای برون رفت از “بحران”

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

5 دیدگاه »

 1. ماهور said

  با سلام خدمت دوست وبنگارم
  با اميد به فردايي همراه با آزادي مايل به تبادل لينك با شما هستم
  با تشكر http://mahoor1.wordpress.com/

  • balva said

   ماهور بسیار عزیز!
   من خیلی وقت پیش به شما لینک دادم همین کنار صفحه در قسمت سبزها!

 2. neda said

  من قبول دارم که تلاش زنان ایرانی تاثیر بسزایی در تغییر شرایطشان داشته، ولی نمیتوان تاثیر بعضی سیاست های دولت های اصلاح طلب و همچنین فمنیستهای اسلامی (مثل زهرا رهنورد و …) رو نادیده گرفت. کتاب و مقاله های زیر اینو بررسی کرده اند:

  Sedghi, Hamideh, “Women and Politics in Iran: Veiling, Unveiling, and Reveiling, Cambridge Ubiversity Press, 2007.

  Mehran, Golnar, “Lifelong Learning: New Opportunity for women in a Muslim Country (Iran),” Comparative Education 32 (2), 1999.

  Bahramitash, Roksana. “Islamic Fundamentalism and Women’s Economic Role: The Case of Iran”, International Journal of Politics, Culture, and Society, Vol. 16, No. 4 (Summer, 2003), pp. 551-568.

  • balva said

   ندای عزیز!
   اصلاح‌طلب‌ها همان‌جور که از نامشان برمی‌آید قصد اصلاح جمهوری اسلامی را داشتند چون می‌دیدند با این رشد جامعه جمهوری اسلامی رفتنی است. واقعیات اجتماعی جریان زندگی را تغییر می‌دهد.
   اصولا فمنیسم اسلامی پارادوکسیکال است. هیچ مسلمانی نمی‌تواند فمنیست باشد و هیچ فمنیستی هم نمی‌تواند مسلمان. این‌ها توجیه کنندگان هستند. مثلا در قرآن صراحتا از کتک زدن زنان صحبت کرده است. اگر کسی اعتقاد به تعالیم قرآن داشته باشد باید کتک خوردن زنان توسط مردان را بپذیرد. حالا شروع می‌کنند به توجیه کردن که صد شرط دارد و چه و چه اما در اصل این که به هر حال مردان می‌توانند در شرایطی زنان را کتک بزنند گیرم با دم نرمشان! را نمی‌توانند تغییر بدهند. حالا بروید در احکام دیه و طلاق و ارث… بقیه که فاجعه است.
   البته گروه کوچکی از مسلمانان هستند که اعتقاد دارند قرآن همان‌طور که زمان خودش ناسخ و منسوخ دارد زمان هم بعضی از آیات را نسخ کرده است. که این بحث دیگری است.
   در مورد خانم رهنورد ایشان نه خودش اعدای فمنیست بودن دارد نه اثر و آثاری در این بیست و چند سال در این زمینه از او منتشر شده است. در تمام دروان اصلاحات هم اثری از ایشان نبود. به عنوان رئیس دانشگاه الزهرا هم کار قابل توجهی نکرد. به جز در سال‌های اول انقلاب که نامزد انتخاباتی بود دیگر اثری از او نبود تا همین دوران انتخابات. این‌ها به برکت وجود دیکتاتوری گل می‌کنند.

 3. mohammad said

  درود به تمامی زنان آزاده:

  با درود بی‌ کاران به تمامی شیر زنان و کوه مردان ایران،نسل جدید زنان عزیزی رو در رکاب خود داشت،در زمان شاه معدوم سمبول اونها فاطمهٔ امینی(مجاهدین) و مرضیه اسکیی(چریک‌های فدایی) بودن که بعد از قیام ۵۷ اشرف رجوی(مجاهدین) و ندا و مریم رجوی و هر آنکه برای آزادی جنگید،رود سرخ شهدا ضامن پیرزی مردم عزیز ایران است-مرگ بر خامنه‌ای‌احمدی نژاد، درود به مردم عزیز ایران!!!!

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: