بهار سبز تبریز، خزان زرد دیکتاتور

امروز همه‌ی ایران به آذربایجان چشم دوخته است زیرا آذربایجان حداقل در صد سال گذشته در دو انقلاب آزادی‌خواهانه و دموکراسی‌طلب نقش مهم و تعیین کننده داشته است و امروز همه می‌دانند شرط لازم، و حتا کافی، برای نهایی و قطعی شدن پیروزی مردم بر دولت کودتا و حکومت وحشت و ترور و بی‌عدالتی و جهل، قیام آذربایجان و ترک‌ها ست. هر چند در این ماه‌ها ترک‌ها در تهران و سراسر ایران حضور فعالی داشته‌اند و وضعیت امنیتی در تبریز و سایر شهرهای آذربایجان به شدت بالا است و امکان تحرک را کم می‌کند اما گویا مردم ایران از آذربایجانی‌ها انتظار ویژه‌ای دارند.
آمدن اردغان به ایران، رفتن احمدی‌نژاد به ترکیه، موضوع واگذاری پنجاه‌درصدی سهم استخراج گاز پارس جنوبی و ده‌ها خبر ریز و درشت دیگر نشان از آن دارد که ج.ا. و دولت کودتایی‌اش تصور کودکانه و ابلهانه‌ای از مردم آذربایجان دارد. ظاهرا آن‌ها تصور می‌کنند باج‌دهی به ترکیه موجب همراه شدن مردم آذربایجان با دولت کودتا می‌شود.(۱) احمدی‌نژاد به تبریز رفت زیرا تصور می‌کرد مردم آذربایجان به استقبالش می‌آیند. آن‌ها مردم ایران را نمی‌شناسند و با آذربایجان بیگانه هستند. سال‌ها فقط به سرکوب ترک‌ها پرداختند و از آن‌ها می‌ترسند. ترک‌ها پل فرهنگ جدید به ایران بوده‌اند و آذربایجان همواره نقش بسیار مهمی در رشد فکری و فرهنگی و هنری سراسر ایران داشته‌ است. حالا دیکتاتوری کوچک و حقیر با افکاری قرون وسطایی تصور می‌کند می‌تواند با این مانورها مردم آذربایجان را بخرد.
مردم آذربایجان مردمی سخت‌کوش و با مناعت اند و طبعی بلند دارند. احمدی‌نژاد نمی‌تواند در آذربایجان سفره‌ی گداپروریش را پهن کند و آزادی و عزت مردم را با پول‌خردهای‌اش بخرد. هر ترک خود به تنهایی معدن طلا ست و نیاز به این ندارد که پول خودشان را به صورت صدقه به سوی‌شان پرتاب کنند.
آذربایجان بخشی از ایران نیست تمام ایران است. کجای این سرزمین را می‌توانید سراغ بگیرد که در آن ترک‌ها حضور ندارند؟ کدام فامیل فارس را می‌شناسید که حداقل چند ترک سببی و نسبی در آن نباشد. ایران آزاد، جمهوری ایران، جمهوری همه‌ی کسانی است که در مرز سیاسی به نام ایران زندگی می‌کنند. امیدوارم روزی تمام مرزهای سیاسی برچیده شود.(۲) اما به هر حال تا آن روز انسان‌هایی که در درون این مرزهای سیاسی زندگی می‌کنند باید از حقوق برابر برخوردار باشند. امروز جهان دارد به سمت برداشتن این رمزها قدم برمی‌دارد. اتحادیه اروپا با این همه تفاوت در زبان و فرهنگ و حتا نژاد(۳) دارد کشور واحدی می‌شود و پول واحدی ضرب کرده‌اند.
استقبال سرد مردم تبریز از احمدی‌نژاد روزهای گرمی را برای ایران نوید می‌دهد. دولت کودتا، دولت حقیری است که هر جا برود در هر گوشه‌ی ایران و یا جهان همین گونه بور می‌شود. بی‌شک روزی انقلاب مردم ایران سرانجام پس از راهی پرفراز و نشیب که در بیش از یک صد سال گذشته پیموده است پیروز خواهد شد و ما شاهد ایرانی آزاد و برابری خواهیم بود که تمام شهروندان آن حق تعیین سرنوشت داشته باشند حتا اگر «سرنوشت» خود را بخواهند از سایر مردم ایران جدا کنند. آذربایجان آزاد بدون ایران آزاد دست نیافتی است و ایران آزاد نیز بدون آذربایجان آزاد دروغ و فریبی بیش نیست.

———–
پانویس:
۱- البته نکته‌ی دیگر ارتباط با آمریکاست. ترکیه می‌خواهد به عنوان پل ارتباط بین «ایران» و «آمریکا» را بازی کند.
۱- خنده‌دار نیست کوه و جنگل و دشت و رود و دریا را مگر می‌شود با خطی فرضی جدا کرد و آدم‌های این سوی خط را با آنسوی خط بیگانه کرد؟
۲- اگر چیزی به نام «نژاد» معنا داشته باشد که ظاهرا از نظر علمی ندارد.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

5 دیدگاه »

 1. kaveh said

  با سلام
  من یک ترک هستم و افتخار میکنم هم ترکم هم ایرانی هستم هر کس یکی از این دو را نادیده بگیرد من با او مخالفت خواهم کرد. نمیدانم شما از چه گروهی هستید من چند وقتی سایت ایران گلوبال را مطالعه میکردم که متوجه شدم با ظرافت آخوندی در حال القاع آذربایجان جدا از ایران سرمیدهند و هرکس مخالفت میکند سریعا ولایت فقیه ای او را حذف میکنند. البته صد البته آینده هر ملتی را باید خودآن ملت انتخاب کند ولی القاع این موضوع نوعی شیطنت از نوع آخوندی اینگلیسی است.
  درود بر ایران ازاد و آباد زیر سایه ایزد پاک و دور از همه آخوند و وطن فروشان

  • balva said

   کاوه‌ی عزیز آیا از نوشته‌ی من معلوم نیست چگونه فکر می‌کنم؟ پذیرش یک «حق» برای دیگران به معنای «قبول» آن حق نیست.

 2. shahab shabahang said

  سلام

  صد در صد با مقاله زیبای شما موافقم. مسخره تر از این نمی شود که انسان ها را با مرز سیاسی یا گویش و گفتار بخواهند از هم جدا کنند. تمام جهان وطن ما انسان هاست. درود بر شما.

 3. Babak said

  چوخ ساو اول منیم قردشیم . من سنون اجازونن بو وطنیمیزین بوک شاعرینین شعرینن سوزومی باشلرام
  چو خواهد دشمنی بنیاد قومی را بر اندازد. نخست آن جمع را از هم پریشان و جدا سازد. چو تنها کرد هر یک را به تنهائی بدو تازد. چنان اندازدش از پا که دیگر سر بر نیفرازد.
  هموطنان عزیز عظمت و افتخار ما در این است که همه با هم باشیم چرا؟ من یک مثال زنده و روشن برای شما میآورم . قبل از اینکه اروپا یکی شود سفارت آمریکا در اروپا به بعضی از شهروند مثلأ آلمانی ، گاهی ویزای آمریکا را صادر میکرد و گاهی هم نمیکرد من خود شاهد بودم که به یک خانم آلمانی سفارت آمریکا در بن ویزا نداد ولی وقتی اروپا یکی شد به آوریکا گفته شد که اگر شما به شهروند اروپا ویزا ندهی ، ما هم به آمریکائی ها ویزا نخواهیم داد. حالا هر اروپائی میتواند ویزای توریستی آوریکا را بگیرد و این بصورت یک فانون شده.
  آیا کورش بزرگ بزرگترین امپراتوری جهان را با تکیه بر همبستگی مملکتها بنا نهاد یا اینکه با تکه پاره کردن؟ به نظر من مشگل اساسی ما این دین اسلامه که باعث عقب ماندگی و بیچارگی ما شده . وقتی تاریخ را مرور میکنی قبل از اسلام ایران یا اولین قدرت یا یکی از دو قدرت دنیاست ولی بعد از اسلام همه اش کشت و کشتار و بد بختی که ١٤٠٠ ساله شروع شده و تا همین امروز هم ادامه دارد . یک تحقیق خیلی ساده میتواند به آگاهی ما کمک کند در آخر اکثر قرآن نوشته شده که سوره ها در مکه یا مدینه صادر شده فقط کافی است که یک نگاه بکنید و معلوم خواهد شد وقتی که پیغمبر در مکه است و طرفدار و قدرت ندارد ، تمام آیات نوکرم و چاکرم است مانند آیه های زیر: سوره عنکبود آیه ٤٦ : « و شما مسلمانان با یهود و نصاری و مجوس که اهل کتابند جز به نیکوترین طریق بحث و مجادله مکنید مگر با ستمکاران از آنها و با اهل کتاب بگوئید که ما به قرآن که بر ما نازل شده و به کتب آسمانی شما به همه ایمان آورده ایم و خدای ما و شما یکی است و ما تسلیم و مطیع فرمان اوئیم» این آیه در مکه تازل شده و حالا آیه ای از مدینه در همین رابطه : سوره توبه آیه ٢٩ : « بکشید کسانی را که به خدا و روز باز پسین ایمان تمی آورندو آنچه را که خدا و رسولش حرام کرده حرام نمیدانند …» طبق این آیه همان یهودو نصاری و مجوس باید بمیرند (چون گوشت خوک یا شراب را حرام نمیدانند) که در آیه عنکبود مجاز بودند. مناسبترین کتاب قرآن هم که کمتر ماله کشی شده ترجمه مهدی الهی قمشه ای است که بهتر است هر مسلمان بحواندو از مضمونش اطلاع حاصل کند. زنده باد ایران و ایرانی که با کوشش خود و بعضی ها حتی با خون خود با ستمگران و عوامفریتان اجنبی مبارزه میکنند. در خاتمه عرض کنم خود قرآن میفرماید که خداوند آیات خود را برای شما روشن بیان کند باشد که در مآل کارها و حقیقت احوال فکر کنید. آیه های متعددی است که طبق اینها برای خواندن قرآن احتیاج به آخوند و اینها نیست. موفق باشید

 4. تیرداد said

  یاشاسین بابک و زنده باد نویسنده این وب لاگ
  به امید آزادی ایران زمین

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: