آقای خزعلی! راه سوم همان «جنبش سبز» است

نامه‌ی مهدی خزعلی به میرحسین موسوی در مورد شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» دست‌مایه‌ای برای نوشتن مطلب در این باره در وب‌لاگ‌ها شد.(۱) این نامه نکات مثبت و منفی دارد. راستش را بخواهید شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» شعار خوبی نبود و با روح جنبش سبز در تضاد است. از این نظر حق با آقای خزعلی است اما بقیه نظرات آقای خزعلی به‌خصوص در مورد اسرائیل و مقایسه آن با آفریقای جنوبی یکسره غلط است.
«نه غزه، نه لبنان»
این شعار با روح کلی جنبش سبز و منطق آن در تضاد است. جنبش سبز جنبشی انسانی و صلح‌طلب و آزادی‌خواه است و برای همین از تمام آزادی‌خواهان جهان می‌خواهد که به آن کمک کنند و این جنبش را در راستای تمام جنبش‌های آزادی‌خواهان می‌داند. برای همین است که هنرمندان، نویسندگان، برندگان جایزه‌ی نوبل در سراسر جهان از این جنبش حمایت می‌کنند. اگر قرار بود «جنبش سبز» جنبشی ملی‌گرایانه با منافع کور ملی و علیه سایر ملت‌ها باشد حمایت از آن کاری صلح‌طلبانه و آزادی‌خواهانه نبود. همان‌طوری که «ما» انتظار به حق داریم که اروپا و آمریکا و سایر کشورها از جنبش سبز مردم ایران برای آزادی حمایت کنند ما هم باید در کنار سایر ملت‌ها که برای «آزادی» و «حقوق انسانی»‌شان مبارزه می‌کنند باشیم. آقای خزعلی به‌درستی شعر سعدی را آورده‌اند شعری که به عنوان سندی از زبان فارسی در کاوشگر ویجر۲ قرار گرفت است و اکنون سال‌هاست (۱۹۸۱) از منظومه‌ی شمسی خارج شده است.
بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی بدرد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

البته مسلما این به معنای تایید سیاست‌های «جمهوری اسلامی» در مورد «فلسطین» و «اسرائیل» نیست و اتفاقا آقای خزعلی، در بخش پایانی نامه‌ی‌شان، به‌درستی این سیاست را هم نقد می‌کنند. اما اشتباه آقای خزعلی در این مورد نگاه غلطی است که به «اسرائیل» و «فلسطین» دارد و در واقع خواهان نابودی اسرائیل به عنوان کشور است که همان سیاست اعلام شده‌ی احمدی‌نژاد است. سیاست درست و اصولی حمایت از تشکیل دو کشور مستقل «فلسطین» و «اسرائیل» در کنار یک‌ دیگر است.
جانم فدای ایران
«جنبش سبز» جنبش زندگی است جنبش جان دادن نیست. چه برای «اسلام» چه برای «ایران». عصر فنا شدن و زندگی جاودان را پس از مرگ صاحب شدن و جان را فدای این و آن کردن به سر آمده است. عصر عصر زندگی است. طی این سی‌سال «جمهوری اسلامی» با شعارهای شهادت‌طلبانه و «جانم فدای رهبر» جان هزاران انسان را در جنگی کور و بی‌هدف گرفت. جنگی که به سادگی می‌شد از بروز آن جلوگیری کرد و به‌سادگی و با دیپلماسی موفق می‌شد سریعا به صلح رسید اما با شعارهای استشهادی! برای حفظ نظام و سرکوب مخالفان برطبل جنگ کوبیدند. «ما» جانمان را فدای هیچ چیز نمی‌کنیم چون چیزی بالاتر از جان آدمی نیست. «ما» برای «صلح» و «آزادی» مبارزه می‌کنیم حال اگر در این راه «جان» خود را بدهیم این خواست ما نیست این تحمیل «مرگ» بر «جنبش زندگی» است.
راه سوم
راه سوم همان راه جنبش سبز است. راهی که آزادی و صلح می‌خواهد و زندگی مسالمت‌آمیز با شرق و غرب و شمال و جنوب. ژاندارم منطقه نمی‌خواهد باشد. قصد جنگیدن با کسی را هم ندارد. برای مردم آزادی‌خواه فلسطینی و اسرائیلی که هر دو اسیر نیروهای تندروی خود هستند نیز احترام قایل است و همکاری مدنی می‌کند برای این که منطقه در صلح و آرامش باشد و از صلح‌طلبان اسرائیلی و فلسطینی که خواهان به رسمیت شناختن دو کشور مستقل هستند حمایت می‌کند. شعاری هم در روز قدس داده شد که از همه نظر اصولی بود شعار این بود:
چه ایران، چه غزه کشتن مردم بسه.
روز ۱۳ آبان در راه است تا مردم پرخروش با شور و شعور در خیابان‌ها آزادی را فریاد بزنند با شعاری مانند:
هم شرقی، هم غربی، جمهوری ایرانی
————————-
دوست خوبم بافومه‌ی عزیز در بالاترین از من خواستند مطلبی در این باره بنویسم که من نیز چنین کردم. گروهی برای دولت‌ها و قدرت‌ها سفارشی می‌نویسند ما هم برای دوستان!

پی‌نوشت:
این مطلب را قبل از مسئله‌ی اخیر و مرخصی گرفتن آقای خزعلی در وب‌لاگشان نوشتم. متاسفانه افراط و تفریط موجب شده است گروهی انتقادات درشت و سختی از ایشان بکنند و حالا معذرت‌خواهی‌ها هم شروع شده است و از آن سوی بام افتاده‌ام و در این میان چیزی که کمتر مورد بحث جدی قرار گرفت همین موضوع «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران است». به هر حال تخریب گروهی و بت‌سازی گروهی دو روی یک سکه هستند و هر دو چون سم و زهری هولناک قاتل جنبش‌های آزادی‌خواهانه. امیدوارم «جنبش سبز» تحمل خود را در بحث و گفت‌وگوی درونی بالا ببرد. شیعیان تنوری‌ی میرحسین و کروبی و خاتمی تفاوت چندانی با ذوب‌شدگان در ولایت ندارند امامشان متفاوت است اما خوی و خصلت یکی است.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

9 دیدگاه »

 1. علی.ق said

  من از این جمله دکتر علی شریعتی بیشتر استقبال می کنم
  در عجبم از مردمی که خود زیر بار ظلم و ستم هستند ولی برای حسین می گریند
  از این جمله هم خوشم می یاد
  چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است

  • balva said

   علی‌ی عزیز، در مورد «چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است» حرف درستی است. اما مسئله این است که ج.ا. در جهت کمک به مردم غزه و لبنان هم کاری نکرده است. این‌ها بدتر به مردم آن کشورها هم ظلم کرده‌اند و مزدورانشان برخلاف مردم آن سرزمین‌ها رفتار کرده‌اند. ضمنا ضرب‌المثل «چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است» بسیار دقیق است. مثلا نمی‌گوید: «چراغی که به خانه رواست به خانه‌ی همسایه حرام است.» وقتی در بم زلزله شد مردم سراسر جهان، مردم کشورهایی که از ایران هم فقیرتر بودند کمک کردند. انسان‌ها در جهان به هم وابسته هستند و به هم کمک می‌کنند. هر چه کمتر دارند سخاوت‌مندترند. حکومت ظالمی مانند ایران نه خیرش به خانه می‌رسد نه به مسجد.

 2. خلیل said

  با نظر شما موافقم. بر اساس نظر خودتان باید شعار » مرگ بر دیکتاتور » کنار گذاشت شود و بجایش » مرگ بر دیکتاتوری » گفته شود. چون دیکتاتورها حاصل نظام دیکتاتوری هستند.

  • balva said

   کاملا موافق هستم. البته «ننگ بر دیکتاتور» هم خوب است. «مرگ بر دیکتاتوری، چه شاه باشه چه رهبری» چطوره؟

 3. ناشناس said

  جناب دکتر شما از مردم هستید و از مردم دفاع کردید
  اما خواهش می کنم کمک به مسلمانان را از نگاه سیاسی خود دور کنید
  در این 30 سال همیشه حاکمیت از لبنان و فلسطین گفت
  در حالی که در چین و اروپا و کشورهای دیگر هم حقوق مسلمانان نقض می شود و بدلیل سیاسی کاری از آنها هیچ گفته نمی شود

 4. ناشناس said

  آقا من از این استدلال شما تعجب میکنم! شعار نه غزه نه لبنان…..خیلی هم با روح جنبش سبز سازگاری داره.داریم میگیم از اینکه صبح تا شب بشنویم فلسطین و….حالمون به هم میخوره،دیگه نمیخوایم یه همچین حرفایی رو تو مخمون فرو کنید.مردم غیر از این تظاهرات جایی رو ندارند که حرفشونو بزنند.اونوقت این آقای خزعلی میگه اونجا هم هیچی نگند؟
  . این شعار از بطن همین مردمی که جنبش سبز رو تشکیل میدن در اومده حداکثرش یه شعار ملی گرایانه هست،خوب باشه!مگه ملیت چیز منفی هست؟صد هزار بار دیگه هم میگیم جونمونو فدای ایران میکنیم…..

  • balva said

   دوست ناشناس عزیز، حرف شما کاملا درست است و این واکنش طبیعی است که مردم نشان می‌دهند اما مشکل همین جاست که جنبش باید اصالت خود را داشته باشد نه این که واکنشی باشد. جانم فدای ایران از نظر من هیچ فرقی با جانم فدای اسلام ندارد. هر دو انسان را قربانی چیزی می‌کند که علی‌القاعده باید در خدمت انسان باشد.

 5. kamran said

  برای موفق شدن درتحصن و ماندن در خیابان تمام تلاش رو میکنیم اما چند نکته وپیشنهاد هم میخوام بگم..
  1- از پیش مشخص کردن خواسته های مرحله ای مردم
  2- تعیین وظایف مشخص شده ی لیدرها برای جلوگیری از ایجاد تفرقه و عدم نفوذ حکومتی ها در میان آنها (اتفاقی که من عینا روز ایران ( روز قدس سابق) برای سعی در انحراف دادن مسیر میدیدم )
  3- باز هم تاکید بر سر ساعت حضور داشتن( واگر هسته ی تحصن در خیابان شکل گرفت زمان برای عوض کردن شیفتهای بعدی دقیقا اعلام شود)
  4- بردن روشنایی برای جلوگیری از احتمال خاموشی عمدی برق در منطقه ی تحصن برای ایجاد رعب و ترس
  5- اگر جمعیت به هر دلیل از گوشه ای متفرق شد خود را دوباره به هسته اصلی برساند
  6- در صورت موفقیت ماندن در خیابان (ان شاءالله) پیشنهاد برای برپایی نماز صبح و ظهر و شب توسط موسوی و کروبی و خاتمی و بهانه ای برای حضور پیاپی آنها میان مردم
  7- اطلاع رسانی در شهرهای دیگر برای حضور در خیابان ها با ماشین یا پیاده در ساعت 11 شب و همزمان با تحصن شبانه در تهران
  8- شروع اعتصابات از 13 آبان یا تاریخ مشخص شده ای با تبلیغ زیاد بر آن و در مرحله ی اول با پرداخت نکردن قبض های آب و برق و گاز و تلفن
  9- آوردن شمع به همراه گل برای زیبایی بیشتر در شب

 6. Fari said

  آقا kamran
  واقعا فکر می کنید انجام تحسن عملی است ؟

  به نظر شما 2000 تا سرباز با گاز اشک آور و بانوم نمیندازن به جون مردم تا همه رو متفرق کنن؟

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: