آیا «دولت سبز ملی» در «حکومت سیاه ولی‌فقیه» دست یافتنی است؟

پیش‌گفتار
یکی از خوبی‌های جنش اخیر و انقلابی که به «انقلاب سبز» مشهور شده است روند کند، اما عمیق، رو به جلوی آن است. باید از این فرصت‌هایی که پیش می‌آید برای فکر کردن، گفت‌وگو استفاده کنیم. ۲۸ شهریور در «روز قدس» جنبش راه و روش خود را پیدا کرد و قرار است در ۱۳ آبان این راه ادامه پیدا کند در این فاصله هم مردم و جوانان و دانشجویان و کارگران بیکار نبوده‌اند. اعتراض، اعتصاب، شعارنویسی روی دیوار، اسکناس،… و طرحی انواع برچسب و پوستر و نوشتن صدها تحلیل و بحث و گفت‌وگو در اینترنت و جمع‌ها و تشکل‌های سنتی یا هسته‌های مقاومتی که در همین ماه‌ها به‌وجود آمده است همه و همه به عمیق‌تر شدن جنبش کمک می‌کند. اکنون یکی از شعارهایی که مطرح شده است. «نه شرقی، نه غربی، دولت سبز ملی» است. قبلا در مقاله‌ی «هم شرقی، هم غربی، جمهوری ایرانی» بخش اول این شعار مورد تحلیل قرار گرفت. این نوشتار به بخش دوم یعنی «دولت سبز ملی» می‌پردازد.

آیا «دولت سبز ملی» در «حکومت سیاه ولی‌فقیه» قابل حصول است؟
وقتی دوم خرداد ۱۳۷۶ مردم پای صندوق‌های رای رفتند و به محمد خاتمی رای دادند در واقع به این سوآل که:«آیا «دولت سبز ملی» در «حکومت سیاه ولی‌فقیه» قابل حصول است؟» پاسخ مثبت دادند. هشت سال دولت خاتمی ذره ذره آن پاسخ «آری» را کم‌رنگ و کم‌رنگ کرد تا به کلی به «خیر» تبدیل شد و محمود احمدی‌نژاد از صندوق بیرون آمد و رئیس جمهور شد. در چهار سال دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد اوضاع اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آن‌قدر اسف‌بار شد که بار دیگر مردم به سوآل فوق رجوع کردند و ابتدا ناامیدانه و وقتی حضورخیابانی‌شان گسترده شده روز به روز امیدوارتر دورباره گرایش پیدا کردند که به سوآل فوق پاسخ مثبت دهند برای همین در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ پای صندوق‌های رای رفتند تا به «میرحسین موسوی» یا «مهدی کروبی» رای دهند.
در دوران خاتمی بسیاری هنوز نسبت به قدرت سپاه پاسداران و نیروهای خاکستری نظام درچار توهم بودند و توهم بزرگ‌ترشان این بود که آقای خامنه‌ای چندان هم وابسته به آن جریانات نیست و اگر حمایت مردم از خاتمی ادامه پیدا کند به سمت او می‌آیند و «جمهوری اسلامی» کم‌کم اصلاح می‌شود. دوران احمدی‌نژاد این خاصیت را داشت که آن قدرت پنهان از تاریک‌خانه‌ی اشباح بیرون آمد و خودی نشان داد. ساده‌انگاری برای غلبه بر «هیولا» کم‌رنگ شد. برای همین وقتی خاتمی خود را نامزد ریاست جمهوری کرد خیلی زود متوجه شد به هیچ‌روی قدرت حاکم و خامنه‌ای تحمل حضور او را ندارند برای همین کنار کشید و از میرحسین موسوی حمایت کرد. کروبی هم در مناظره با موسوی وجود این قدرت مخوف را یادآور شد که موسوی گفت(نقل به مضمون): «بله من همان موسوی قبلی هستم و این‌ها را می‌شناسم و با این شناخت به میدان آمده‌ام.» اما هیچکس تصور نمی‌کرد با تقلب شدید و آشکار و رای‌سازی احمدی‌نژاد از صندوق بیرون بیاید و خامنه‌ای وقیحانه و با کنار گذاشتن تمام پرنسیب‌های یک رهبر به میدان بیاید و هنوز چند ساعت از پایان رای گیری نگذشته است پیروزی احمدی‌نژاد را تایید کند و بعد اعتراض میلیونی مردم را که در خیابان می‌بیند فرمان قتل صادر کند و به مردم صلح‌طلب که فقط رای خود را می‌خواستند به خاک و خون بکشد.
اکنون میزان سیاهی حکومت ولی‌فقیه بر همه آشکار شده است. این که چگونه می‌توان با وجود این ولی‌فقیه و این دستگاه عریض و طویل دروغ و فریب «دولت سبز ملی» تشکیل داد دیگر سالبه‌ی به انتفاء موضوع است.
گمان نکنم تحلیل‌گری پیدا شود که ادعا کند امکان تشکیل «دولت سبز ملی» بدون این که مسئله‌ی ولی‌فقیه و نهادهای سرکوب‌گر و دستوردهندگان و کسانی که دست به کشتار و شکنجه زده‌اند حل شود وجود دارد. اما آیا طرح تشکیل «دولت سبز ملی» علی‌رغم دست‌نیافتنی بودنش یک‌سره نابه‌جاست؟
نمی‌توان گفت طرح شعار «دولت سبز ملی» با آن که غیرقابل حصول است به کلی نابه‌جاست. زیرا وقتی پذیرفته‌ایم رسیدن به آن عملا یعنی خلع‌ید از «جمهوری اسلامی» و «ولایت فقیه» پس طرح آن نمی‌تواند نادرست باشد. هر چند هیچ چیز جای «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» را نمی‌گیرد. اما باید بپذیریم این جنبش جنبشی متکثر و لایه لایه هست پس باید به شعارهای‌مان اگر ضدیت جدی با جنبش ندارد احترام بگذاریم و هم‌دیگر را نفی نکنیم. البته هیچ ضرورتی ندارد اگر به شعاری اعتقاد نداریم آن شعار را بدهیم. اما از این که گروهی شعاری می‌دهند که با شعار ما یکی نیست برآشفته نشویم.
۱۳ آبان شعارهای زیادی شنیده خواهد شد. شعارهایی که مردم گاه فی‌البداهه می‌سازنند و نسبت به اتفاقی که در جریان است و نسبت به موقعیت و آرایش نیروها گاه رادیکال است، مانند «پیش نماز قاتله» و گاه ختثا مانند«الله اکبر» گفتن‌هایی که برای جمع شدن گرد یک دیگر داده می‌شود و شعار کم‌خطری ارزیابی می‌شود.
امیدوارم شعارهایی مانند: «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» و «هم شرقی، هم غربی، جمهوری ایرانی» شنیده شود و باز امیدورم بیهوده شعار «نه شرقی، نه غربی» کسی سرندهد و جنبش را در نزد جهانیان ادامه‌ی همان شعارهای انزواطلبانه و ریاکارانه‌ی ج.ا. ننمایانند. به جای آن می‌توانند بگویند:«استقلال، آزادی، دولت سبز ملی»

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

6 دیدگاه »

 1. علی.ق said

  بسیار عالی شعار ها رو توصیف کردید
  به امید روزی که «دولت سبز ملی» بدون «حکومت سیاه ولی‌فقیه» داشته باشیم

 2. ایرانی‌ said

  اینکه امکان تحقّق «دولت سبز ملی‌» در نظام ولایت فقیهی وجود ندارد کاملا با شما موافقم. در مورد «نه شرقی‌، نه غربی» فکر کنم منظور در واقع «استقلال سیاسی» هستش نه «مرگ بر شرق و غرب».

  • balva said

   ایرانی عزیز، سی سال «جمهوری اسلامی» شعار «نه شرقی، نه غربی» را ریاکارانه استفاده کرده است و در حالی که به شرق و غرب باج می‌داده از این شعار در کنار مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی استفاده‌ی داخلی می‌کرده. فکر کنم بهتره دیگه برای نشان دادن «استقلال سیاسی» از شعار مناسب‌تری استفاده بشود. اصولا دیگر دوران دو بلوک بودن جهان و «شرق» و «غرب» به معنای جنگ سردی‌اش تمام شده است و بلوک‌های جدیدی شکل گرفته است.

 3. ایرانی‌ said

  احتمالا شعار «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی‌» بهتره به خاطر اینکه روشن تره.

 4. هژیر said

  من کاملا با نظر شما مبنی بر تشکیل نشدن دولت سبز ملی در سایه ی ولایت فقیه موافقم.

 5. […] مطلب مرتبط هم شرقی، هم غربی، جمهوری ایرانی میرحسین عزیز ما تا آخر با تو بودیم تو تا کجا با ما هستی؟ آیا «دولت سبز ملی» در «حکومت سیاه ولی‌فقیه» دست یافتنی… […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: