دعای امام سجاد برای نابودی ایرانیان مسلمان نشده

تصویری از دیلمان

تصویری از دیلمان


جناب کاوه آهنگر در وب‌لاگشان مطلبی نوشته‌اند تحت عنوان:«آیا حسین بن علی همان سردار سپاهیست که مردم گرگان را قتل و عام کرد؟» در این مطلب از تاریخ طبری نقل شده است که:«”سعید ابن عاص” لشگری راهی گرگان نمود . مردم آنجا از راه صلح آمدند . سپس ۱۰۰ هزار درهم خراج و گاه ۲۰۰ هزار درهم خراج به اعراب میدادند . لیکن قرارداد از طرف ایرانیان برهم خورد و آنان از دادن خراج به مدینه سرباز زدند و از اسلام گريزان شدند . یکی از شهرهای کرانه جنوب شرقی دریای خزر شهر “تمیشه” بود که به سختی با سپاه اسلام نبرد کرد . “سعید عاص” شهر را محاصره کرد و آنگاه که آذوقه شهر به اتمام رسید مردم از گرسنگی زنهار (امان) خواستند . به آن شرط که سپاه “سعید ابن عاص” مردمان شهر را نکشد . لیکن بعد از عقد قرار داد سعید تمام مردمان شهر را به جز یک نفر را در دره ای گرد آورد و تمام افراد شهر را از لب تیغ گذراند . در این کشتار عبدالله پسر عمر – عبدالله پسر عباس – عبدالله پسر زیبر – حسن ابن علی (امام حسن) – حسین ابن علی (امام حسین) در راس لشگر اسلام قرار داشتند. ( تاریخ طبری(» انتشار این مطلب در بالاترین موجب بحث‌های زیادی شد و کتاب تاریخ طبری را بی‌اعتبار اعلام کردند. کسانی که با تاریخ اسلام آشنایی دارند و مطالعاتی در زمینه‌ی جنگ‌ها و نبردهای مسلمانان در گوشه و کنار دنیا دارند حتما بهتر می‌توانند در این زمینه ابراز نظر کنند اما به عنوان یک نمونه توجه علاقه‌مندان را به دعاهای علی بن حسین، مشهور به امام سجاد، فرزند حسین‌بن علی و چهارمین امام شیعیان جلب می‌کنم. در دعای بیست و هفتم که مربوط می‌شود به مرزداران اسلام و سپاهیان و لشکریانی که در کشورهای دیگر در حال جنگ بوده‌اند. ایشان برای این مرزداران دعا می‌کند. دعایی که نابودی دشمنان آن‌ها را می‌خواهد و به خشن‌ترین شکلی سرکوب دشمنان را تقاضا می‌کند.«بين دشمن و جنگ‏افزارشان جدايى افكن، و بندهاى دلشان را بگسل، و ميان آنان و زاد و توششان جدايى انداز، و در راهها سرگردانشان ساز، و از مقصد گمراهشان‏كن، وكمك و مدد را از آنان قطع فرما، و از تعدادشان بكاه، و دلشان را پر از رعب و وحشت كن، و دستشان را از فعاليت عليه مرزداران بازدار، و زبانشان را از سخن بر عليه آنان قطع فرما، و با شكست دشمن جمع پشت سر ايشان را متفرق كن، و به واسطه شكست اينان پيروانشان را از ادامه جنگ بازدار، و با خوارى و زبونى آنها طمع كسانى را كه پس از آنها آيند قطع ساز. بارخدايا، زنانشان را از باردارى عقيم كن، و صلب مردانشان را خشك فرما، و نسل چهارپايان و گاو و گوسفندشان را بگسل، به آسمانشان اجازه باريدن، و به زمينشان اذن روئيدن مده.»(صحیفه‌ی سجادیه ترجمه‌ی حسین انصاریان) این‌ها را در مورد چه کسانی می‌گوید. ما ایرانی‌ها! در ادامه‌ی این دعا می‌خوانیم:اَللَّهُمَّ وَ اعْمُمْ بِذلِكَ اَعْدآئَكَ فى‏اَقْطارِ الْبلادِ مِنَ‏الْهِنْدِ وَالرُّومِ وَالتُّرْكِ وَالْخَزَرِ وَالْحَبَشِ وَالنُّوبَةِ وَالزَّنْجِ وَالسَّقالِبَةِ وَالدَّيالِمَةِ وَ سآئِرِ اُمَمِ الشِّرْكِ، بارخدايا اين سرنوشت را بر همه دشمنانت در هر اقليم، – چه در هند و روم و تركستان و خزر و حبشه و نوبه و زنگبار و سرزمين سقالبه و ديلمان و ديگر طوائف مشركين…(همان جا)
خزر را که همه می‌شناسیم و نام دیلمان را هم شنیده ایم. دیلمان سرزمین مرتفع و بسیار زیبایی در استان گیلان است. دیلمان در نزدیکی گرگان و سیاهکل است. زبان و گویش دیلمی در ناحیه گسترده‌ای هنوز رواج دارد.
به هر حال مسلما این هم بخشی از تاریخ ماست و امیدوارم تاریخ‌دانان در فضایی آزاد بتوانند کنکاش دقیق در این موارد بکنند و بخشی از تاریخ کشورمان که همیشه صحبت کردن در باره‌ی آن ممنوع بوده است مورد کنکاش دقیق‌تری قرار گیرد.

ارسال به: Balatarin::Donbaleh::100C::oyax::Mohandes::Del.icio.us::Friendfeed::Twitthis::Facebook::Addthis to other::Subscribe to Comments Feed::Subscribe to Feed

Advertisements

55 دیدگاه »

 1. کاوه آهنگر said

  امیدوارم دوستان دیگر اعتبار صحیفه سجادیه و ترجمه ان را زیر سوال نبرند ….

  • balva said

   احتمالا می‌گویند صحیفه سجادیه را سیاسی نکنید! 🙂

 2. محمدرضا said

  يعني مي فرماييد همه مردم ايران از نظر ايشان دشمن بوده اند؟!! مردمي كه خراج نمي دهند دشمن هستند؟ دعا را خوب بخوان! مربوط به مرزداران است يعني كساني كه مورد تهاجم قرار مي گيرند دشمن هم كساني هستند كه به مرزها حمله مي كنند! خود ما وقتي عراقيها به مرزهايمان حمله مي كردند تشويقشان مي كرديم؟ حالا چون آنها عراقي هستند و ما ايراني و ما لعن و نفرين بر مهاجمان فرستاديم پس ايرانيها بدند؟

  • balva said

   جناب محمدرضای گرامی! منظور مرزهای اشغالی است. یعنی عراقی‌ها آمده باشند و ایران را گرفته باشند و تا مازندران رفته باشند و فقط دیلمان و گرگان باقی مانده باشد. آن‌وقت سربازانی که در دیلمان هستند می‌شوند مرزدار و دیلمانی‌ها می‌شوند مهاجم؟ ضمنا خشونتی که در دعای امام سجاد هست برازنده‌ی هیچ امامی نیست!

 3. محمدرضا said

  جناب بلوا برادر عزيز! مرزهاي اشغالي لغت جديدي است كه بنده تا الان نشنيده بودم! سرزمين اشغالي داريم و محيط آن هم مي شود مرز اما مرز اشغالي فكر مي كنم صحيح نيست! ضمنا عراق هم خود جز تصرفات صدر اسلام است و عراقيها ايران را اشغال نكردند. مجدد عرض مي كنم دعا در مورد سربازاني است كه از مرزهاي سرزمينهاي تصرف شده پاسباني مي كنند در برابر مهاجميني كه به مرزها حمله مي كنند و بحث حمله به مردم ديلمان و جاهاي ديگر نيست. دعا در مورد مرزداران است و بس آنهم به طور عام. شما به سليقه خودتان مرزداران را مي بريد ديلمان و مردم ايران را هم مي گذاريد در مقابلشان و از قول امام دعا مي كنيد. چه خشونتي در كلام امام هست؟ مثلا «بين آنها و جنگ افزارشان جدايي افكن» يا «اسمان را از باريدن بازدار» خشونت است؟ اينها اگر هم اتفاق بيفتد مي شود يك چيزي در حد تحريمهايي كه قرار است چند ماه ديگر بشويم. اگر اين كلام خشونت است پس ادبيات كشورهايي كه در حال جنگ هستند چيست؟ مي خواهيد نمونه بياورم؟ مثلا همين آقاي ا.ن. مي خواهد دست متجاوز را از بازو با چاقوي زنجان قطع كند! اين مي شود خشونت بار در كه شان انسان نيست برادر!

 4. محمدرضا said

  ضمنا جناب بلوا در اين وانفساي به تاراج رفتن كشور به نظر شما خوبست بر سر اين مسائل بحث كنيم و تفرقه در بين صفوف يكپارچه مردم بيندازيم و بهانه به دست كودتاگران بدهيم. ما ممخالف ظلم و زور و كودتا هستيم. مخالف اسلام نيستيم. اگر چه كسي را هم به اسلام مجبور نمي كنيم اما كسي را هم به ترك آن مجبور نمي كنيم. اگر جنبش با اسلام ستيزي عجين شود يا حتي برچسب بخورد شكست خواهد خورد. شك نكن. شكست مي خورد.

 5. balva said

  محمدرضای عزیز، اول این که واقعا متوجه‌ی منظورتان نمی‌شوم! مرزداران یعنی چی؟ مسلمانان حمله کردند ایران را اشغال کردند مردم دیلمان مقاومت کردند و دویست سال جنگیدن و تسلیم نشدن امام سجاد هم دارد دعا می‌کند که این‌ها بتوانند پیروز بشوند و مردم دیلمان رانابود کنند که خب کردند و در گرگان آسیاب از خون کشته‌ها ساختندو نان پختند. خشونت هم که آشکار است وقتی صحبت از عقیم کردن زنان و مردان و بریدن بند دل و این حرف‌ها از خدا می‌خواهند بر مردم هم روا می‌دارند.
  در مورد تفرقه و اتحاد من حرف شما را قبول دارم اما تحاد با آگاهی بدست می‌آید نه با سکوت ناآگهی به قول ماندلا می‌توان بخشید اما نمی‌توان فراموش کرد. من اسلام‌ستیز نیستم مخالف اسلام به عنوان اعتقادی شخصی هم نیستم. اما به‌شدت مخالف اسلام سیاسی و اسلامی که بخواهد حکومت کند و به نام خدا آدم بکشد و دست قطع کند هستم و خواهم بود و تصور می‌کنم مردم ایران روزی پیروز می‌شوند که برای همیشه دین را از سیاست جدا کنند و دین بشود امر خصوصی مردم و با بی‌دینی هم‌سنگ باشد.
  امیدوارم شما دوست خوب هم کمک کنیم در ایرانی زندگی کنیم که دین‌داران ز رانت برخوردار نباشند و دین بهانه‌ی چپاول و کشتار مردم نباشد به قول معروف عیسا به دین خود موسا به دین خود. مردم اگر سیاست‌مداران کاری به کارشان نداشته باشند هم دین‌شان را داران هم بی‌دینی‌شان را.

 6. بلوای عزیز به نکته مهم و درستی اشاره کردی. کلا در هر مکانی که ایرانیان در برابر تهاجم مسلمانان مقاومت شدید کردند، سرکوب پس از پیروزی اعراب شدید تر بوده و فضا پس از غلبه مسلمانان مذهبی تر شد.
  برای مثال قم یکی از بزرگترین مراکز دینی زرتشتیان بود. در برابر هجوم اسلام مقاومت شدیدی کرد و حالا؟
  اشاره به طبرستان نیز کاملا درست است. بعد از قیام بزرگ طبری ها و کشتن عده ای از ایرانیان مسلمان شده. یکی از بزرگترین قتل عام های اعراب بوسیله خلیفه بغداد در مازندران صورت گرفت.
  کتاب «ستیز و سازش» بقلم «جمشید گرشاسب چوکسی» اطلاعات بسیار جالبی راجع به این وقایع میدهد. و منبع بسیار خوبی برای درک دینامیزم مسلمان شدن ایرانیان که چندین قرن طول کشید می دهد.

  • balva said

   پوینده‌ی عزیز، سپاس از منبع و کتابی که معرفی کردی. ظاهرا رجوع مردم ایران به شیعه دقیقا اتفاقی که الان داره می‌افته و از ترس احمدی‌نژاد به دامن میرحسین پناه برده‌اند. وقتی بین مسلمانان اختلاف افتاد ایرانی‌ها طرف حاکم را نگرفتند و به منتقد گرایش پیدا کردند.

 7. خلیل said

  ضمنا این را هم من اضافه کنم که امام سجاد لشگر اموی را دعا می کند، همان لشگری که امام حسین را، به جرم خروج از دین، کشت و خانواده اش را به اسارت گرفت، و دست و پای آقا را با زنجیر به شتر بست که از بالای شتر پایین نیفتد.

 8. Babak said

  من بر عکس شما از عرب و اسلام متنفرم چون تاریخ را خوانده ام و میدانم این عربهای کثیف چه بلایی به سر اجداد ما اورده اند

  • balva said

   بابک عزیز، تنفر راه نجات انسان نیست. جرم پدران را هم نمی‌شود به حساب فرزندان نوشت. ایرانی‌ها هم در گذشته کم جنایت نکرده‌اند. همه‌ی ملت‌ها در تاریخ‌شان نقاط سیاه دارند و نقاط روشن. عرب‌ها هم از این قاعده مستثنا نیستند. از اسلام سیاسی، و شمشیر به دست، عرب‌ها بیشتر از بسیاری از ملت‌ها رنج کشیده‌اند.

  • مجید said

   عرب آن موقع با عرب الان فرق دارد. همچنان که آلمانها که اکثریتشان هیتلر را تایید کردند با آلمانهای کنونی یکسان نیستند. تعصب درست نیست، چیزی که شما میگویید نژادپرستی است که با آنچه که من هستم (مرتد) متفاوت است.

   برادران عربی که با ما همراه هستند (یا ما با آنها همراهیم) کم نیستند. این را بخوانید:

   http://news.gooya.com/politics/archives/2010/10/112259.php

 9. eimi said

  «لیکن بعد از عقد قرار داد سعید تمام مردمان شهر را به جز یک نفر را در دره ای گرد آورد و تمام افراد شهر را از لب تیغ گذراند .»

  با توجه به اين جمله وبسياري جمله هاي شبيه به اين در متون تاريخي در مورد حمله تيمور وكشتار شهرهاي مختلف و… واگرقرار باشد انها را باور كنيم پس مي توان نتيجه گرفت به طور كلي ايراني اريايي در ايران وجود ندارد وهمگي يا عرب هستند يا مغول يا ترك و…
  پس ما عربها،مغولها،تركها و… چرا بايد براي كشتار اريايي ها بحث كنيم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. alpha said

  من تاریخ را خوانده ام و وقتی تاریخ واقعی را مطالعه میکنی بیبشتر به این حقیقت ایمان میاوریم که به قول استاد شفا فقط به زور شمشیر عده ای وحشی گسترش یافت و حالا هر موقع مردم این موضوع را درک کردند دمکراسی را میتوانیم اجرا کنیم

 11. alpha said

  من تاریخ را خوانده ام و وقتی تاریخ واقعی را مطالعه میکنی بیبشتر به این حقیقت ایمان میاوریم که به قول استاد شفا اسلام فقط به زور شمشیر عده ای وحشی گسترش یافت و حالا هر موقع مردم این موضوع را درک کردند دمکراسی را میتوانیم اجرا کنیم

 12. balva said

  «طور كلي ايراني اريايي در ايران وجود ندارد وهمگي يا عرب هستند يا مغول يا ترك و…
  پس ما عربها،مغولها،تركها و… چرا بايد براي كشتار اريايي ها بحث كنيم!»
  جناب eimi گرامی، من به نژاد و این‌جور حرف‌ها اعتقادی ندارم. حق با شما ست. ایران کشوری بسیار بزرگ و پهناور بوده است و در هنگام صلح به دلیل ارتباطات گسترده التقاط نژادی پیش آمده است و در هنگام جنگ هم که دیگر مشخص است. بحث بر سر دفاع از قوم آریایی نیست مسئله این است که درکمان را از تاریخ بالا ببریم و هاله‌های نوری را که گرد بعضی از شخصیت‌های تاریخی و مقدس و نامقدس کشیده شده است فروریزیم. تا آگاهانه‌تر بتوانیم زندگی جمعی و هویت مشترک داشته باشم.

  • مجید said

   ایرانیان پیش از آمدن عرب و ترک و مغول هم کاملا آریایی نبوده‌اند. پیش از آمدن آریاییها به ایران، مردم بومی ایران در این سرزمین زندگی میکرده‌اند و آریاییها پس از آمدن با آنها آمیخته‌اند. قابل اثبات نیست ولی حتا کورش هم احتمالا خالص آریایی نبوده است چون زمان زادن او بسیار با زمان ورود آریاییها به ایران فاصله دارد.

   ایرانیان، آریایی + اقوام بومی ایران پیش از آریاییها + یونانی + عرب + ترک + مغول + سیاه پوست ( بخشی از ژن ما سیاهپوست است) هستند که زبان ملی کنونیشان فارسی است و خود را ایرانی میدانند و فرهنگ مشترکی دارند.

 13. محسن said

  دوستان ببینید واقعا الان باید در مورد این موضوعات بحث بشه؟ بابا اکثر مردم این کشور الان مسلمان وشیعه هستند و خیلی از آنها هم سخت معتقد. باید راهی برای سعادت همین مردم حالا چه مسلمان چه غیر آن پیدا کنیم چرا باید بگیم از اعراب متنفریم حال آنکه ما در ایران در خوزستان عرب داریم یا عرب تبار که خود را به حق ایرانی میداند حتی اگر هم نداشتیم درست است که به نژادهای دیگه توهین بشه؟ خب اسکندر هم به ایران حمله کرد پس یونانی ها فلان و بهمان… دست دوستی به همه دراز کنیم کینه های تاریخی را دور بریزیم یه همه مذاهب و ادیان احترام بگذاریم

  • balva said

   جناب محسن عزیز با این قسمت حرف‌تان که عرب‌ستیزی کار خوبی نیست کاملا موافق هستم اعراب نخستین قربانیان اسلامی سیاسی و شمشیرکش هستند. در مورد این که الان وقت این حرف‌ها نیست موافق نیستم همیشه باید در این موارد بحث کرد. باید به ادیان احترام گذاشت با این حرف‌تان هم موافق هستم اما وقتی ادیان به آدم‌کشی می‌پردازند خودشان احترامی دیگر برای خود قائل نیستند. آیا مسیحیت آدم‌کش قرون وسطا قابل احترام است؟

 14. محمود said

  بيچاره ملتي كه خود را فراموش كرده

 15. فرهاد said

  شما دوستان عزیز یاد گرفته اید قسمتی از یک کتاب را جدا کرده و به نفع خود استفاده کنید….کاری که می شود هزاران بار با قران کرد، مثلا اقای دشتی با تغییر اعراب در جایی از قرآن(تحریف) معنی ان را عوض کرده است…یا همین حکومت قسمتی از قران جدا می کند، که اگر کامل بیان نشود هزار پهلو می باشد و راحت از قران سو استفاده می کند.. حال صحبت بنده با شما در این است کمی فکر کنید و مخاطبان خود را ابله فرض نکنید…و مشکل ایران چیز دیگری است نه این اکاذیب. خانه از پای بست ویران است، مردم ما از قزاق و شاهزاده و …..همه کس دیکتاتور می سازند….

  • balva said

   جناب فرهاد گرامی! چه کسی مخاطبین خود را ابله فرض کرده است؟ من متنی از دعایی را نوشته‌ام به کل آن هم لینک داده‌ام شما لطفا بروید تمامش را بخوانید و بگوید کجای‌اش چیزی نوشته شده است که این قسمت را نفی می‌کند. ضمنا یاد بگیرد به دیگران در سخن‌گفتن‌تان توهین نکنید. اگر شما جزو آن بخش دیکتاتور ساز مردم ایران نیستید پس اجازه دهید در محیطی آرام با هم گفت‌وگو کنیم و بت‌های‌مان را که جلوداران دیکتاتوری هستند بشکنیم.

 16. سمانه said

  براي من خيلي عجيبه كه دارين مو از ماست مي كشين.
  قبول نقل قول تاريخي كردين و از امام سجاد هم دعايي ذكر كردين.
  سوال من از شما اينه چهار چوب عقيدتي تشيع بر اساس عدالت هست. اينكه چيزي گفته شده دقيقا درست باشه يا واقعه و اون دعا وجود داشته باشه قطعي نيست.
  چرا براي پيدا كردن راه حق هميشه به كج راهه مي رين؟ تاريخ ايران باستان سراسر درخشان و زيباست ولي دلايل قبول دين اسلام در همه جا بر اساس فرض و برداشت شما درست نيست.زمان ظهور اسلام خيلي از مزدم ايران در وضعيت اسفباري از ظلم و جور حاكمان قرار داشتند. ببين من نمي خوام بگم به اسلام ارادت يا تعصب داشته باش. ولي باور كن معيار حقيقته. حتي اگه از دشمن آدم باشه. منظورم اينه كه اين آدمها بالاخره عقايد و افكار خوبي هم داشتن ديگه. برچه اساسي تمام عملكرد يه آدم رو اينجوري زير سوال مي بري.

  • balva said

   سمانه‌ی گرامی، راستش را بخواهی همیشه باید «مو» را از «ماست» بیرون کشید اگر می‌خواهیم غذای سلامی تناول کنیم. در مورد چهارچوب عقیدتی تشیع که بر اساس عدالت است من چیزی نمی‌دانم راستش را بخواهی. چیزی که من در صدر اسلام می‌دیدم این بود که عدالت علی برای تقسیم عادلانه‌ی خراج ظلمانه‌ی بود که از ایرانیان و سایر سرزمین‌ها می‌گرفتند، بین اعراب عربستان، نه تمام اعراب حتا. در این سی سال هم آنچه به چشم خود را حکومت شیعه و نایب امام غایب دیدیم چیزی جز ظلم و فساد و تجاوز و ادبار نبود. پس این چهارچوب کی و کجا باید جواب بدهد؟

 17. امیرحسین صالحی said

  آقا جان اشتباه به عرضتون رسیده، اتفاقا امام حسن و امام حسین تو اون جنگ گفتند که درواه ها رو باز کنید که مردم از گرسنگی نمیرن، بخاطر همینم هست که شیعه های اون مناطق شیعه های سفت و سختی هستند و اینکه امام علی نمیذاشته که بچه هاش برن تو جنگ و بجنگن ، چون واسه امامت لازمشون داشته

  • balva said

   امیرحسین خان کی اشتباه به عرض رسونده جناب امام سجاد؟ ضمنا ما نفهمیدم بالاخره در جنگ بودن و دروازها را باز کردن یا پدر گرامی‌شون اجازه‌ی رفتن به جبهه و جهاد در راه خدا را بهشون نمی‌داده؟ حتما مجتبی خامنه‌ای هم به همین دلیل جبهه نرفته تا جانشین پدر بزرگ‌وارشون بشن! راستی ما نفهمیدم یعنی خدا نمی‌تونه امام خودشه تو جبهه‌ها حفظ کنه؟

 18. محسن said

  Balva عزیز اگر اشتباه نکنم منظورت مجاز بودن کنکاش و تحقیق در مورد هر مطلب ، مستقل از شرایط زمانیست تااندازه ای باهات موافقم ولی ببین نمیتوانیم منکر این قضیه بشویم که شرایط سیاسی و زندگی ما موجب گسترش این بحثها که عموما با شتابزدگی و نپختگی عجین است شده است ببینید مثلا در ترکیه یا مصر که در هردوکشور طبقه روشنفکر و پویا وجود دارد کمتر این مسایل مطرح میشود که اسلام با ما چنین وچنان کرده
  تحریک احساسات مذهبی تا این اندازه مطلقا به زیان روشنگری و روشنفکریست و هیچ نتیجه ارزشمندی جز ایجاد گسلهای وحشتناک و تکفیر اندیشه های تحولگرا بدنبال ندارد هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد صحبت از آزادی همجنسگرایی در شرایط محدودیت سازمان یافته دگر جنسگرایی بیهوده وبلکه مضر است
  ضمنا عدم احترام یه دین مادربزرگ ، همسایه ، هموطن یه دلیل مسلمان شدن اجدادمان به فرض به زور شمشیر بنظرم صحیح نیست

  • balva said

   محسن جان، همیشه به ما همین را گفتن. الان وقت فلان حرف و بهمان حرف نیست. باید به این و آن احترام بگذاریم. چشم ما احترام می‌گذاریم. من چند بار تا حالا مادربزرگم را با هزار مکافات بردم امام‌زاده داوود همیشه هم دعا می‌کنه می‌کنه. اما این باعث نمی‌شه وقتی می‌رم امامزاده داوود به خاطر دل اون برم زیات هم بکنم یا جلو نماز بخوونم و روزه بگیرم. همیشه می‌گه تو نماز نمی‌خونی ولی دلت خیلی پاکه از همه‌ی مومن‌ها هم مومن‌تری. حالا این‌ها را می‌گم تا گفته باشم. به‌نظر دروغ‌گویی و ریا بدترین توهین به آدم‌هاست. ما باید صادق باشیم و حرفمونو بزنیم. توی این ممکلت هم تا حالا بی‌دین‌ها کسی را نکشتن دین‌دارها بودن که سایر دین‌دارها و بی‌دین‌ها را کشتن. و اما ترکیه. ترکیه برای قرن‌ها مرکز بزرگ‌ترین حکومت اسلامی بود. اما عصر جدید توانست کاملا دین‌زادیی کنه و تا الان هم به دام اسلام سیاسی نیفتاده. هر چند آمریکا خیلی تلاش کرد نوعی اسلام را در آن‌جا به قدرت برسونه تا ترکیه به جای رفتن به اروپا و اروپایی شدن به عنوان کشوری مسلمان وارد منازعات خاورمیانه بشه که تا حالا که موفق نشدن. راهپیمایی میلیونی مردم ترکیه برای حفظ سکولاریسم و دولت لائیک در چند سال پیش نشان داد که مردم ترکیه تا حدود زیادی آگاهی جمهوری اسلامی شدن را دارند. البته سال‌ها تسلط دیکتاتوری در انجا باعث شده مردم کمی به اسلام علاقمند شوند. زیرا همیشه مردم رفتاری عکس رفتار دیکتاتوران پیش می‌گیرند که خب این اساسا خوب نیست. حالا حرف حرف آورد و روده درازی کردم. یک کلام ختم کلام دوست عزیز آزادی بیان را پای هیچ مصلحتی قربانی نکنیم.

 19. محسن said

  Balva گرامی اگر از آزادی بیان به نحو شایسته استفاده نشود موجب تحدید و تهدید خود آزادی بیان میشود (در شرایط حال حاضر کشورمان) در این کشور حتی در زمان شاه (اطلاعیه رزم آرا هنگام فتح آذربایجان در زمان تسلط فرقه دمکرات را بخوانید) سرکوب بیرحمانه مخالفین یا منتقدین چپ که آشکارا تبلیغات ضد دینی داشتند تحت لوای نابودی کافران و بیدینان بسیار سهل و مردم پسند بوده است دوست عزیز من این چه حرفی است که «سالها تسلط دیکتاتوری در ترکیه باعث شده مردم کمی به اسلام علاقمند شوند» همان سکولارها بسیاریشان کلی مذهبی اند اردوغان و گل ضمن اینکه سکولار هستند و به آن پایبند مذهبی هم هستند و اصلا سکولارها حتی نظامی ها به خود اجازه توهین یه اسلام را نمیدهند تکلیف عوام که روشن است

  • balva said

   محسن عزیز، من موافق توهین به مقدسات یا تحریک توده‌های مردم نیستم و از این نظر با هم اختلافی نداریم. اما این را گسترش دادن به هر نقدی درست نمی‌دانم. مثلا فضاهای اینترنتی جای نیست که نیاز به خودسانسوری داشته باشد. در مورد ترکیه اردوغان و گل مسلمان سکولار هستند درست می‌گوید اما آزادی بیان و انتقاد از اسلام در ترکیه آزاد است. حکومت ترکیه لائیک است. آیا شما می‌دانید پوشیدن حجاب در ادارات دولتی و دانشگاه‌های ترکیه ممنوع است؟ یعنی اجازه ندادن به پوشیدن حجاب در دانشگاه‌ها از انتقاد کردن از اسلام یا فلان امام اهمیت کمتری دارد؟ آیا با آثار عزیزنسین و مبارزه‌ی او علیه سانسور و ترجمه آیات شیطانی توسط او خبر دارید؟ آیا می‌دانید مجله‌ی پولی بوی در ترکیه منتشر می‌شود؟… اگر شما به آزادی بیان در ایران به اندازه‌ی ترکیه اعتقاد دارید خب من حرفی ندارم خیلی خوب است.

 20. 1 said

  آیا واقعا» انتخاب دین آزاد است ؟

 21. رویا said

  با درود به همگی. دوستان عزیز لطفا اینقدر سنگ اس اس اسلام را به سینه نزنید کتاب 23 نبوت علی دشتی یا پس از 1400 سال دکتر شجاع الدین شفا را بخوانید بعد از اسلام دفاع کنید. با سپاس

 22. رویا said

  دوستان آزادی ایران به اندازه افغانستان نیست که چند کانال شخصی موسیقی دارد که ترانه درخواستی پخش میکند
  وای وای وای بر ما ایرانیان سیاه بخت

 23. ناشناس said

  مرگ بر اسلام كه هر چي ميكشيم از اين دين سراسر خشونته.

 24. ناشناس said

  هر كتاب تاريخي رو كه ورق بزني صدها مدرك از اين جنايتهاي اسلام فقط در جهت بسط قلمرو نه چيز ديگري موجوده. حالا نميدونم بعضيها چه جوري روشون ميشه از اسلام طرفداري كنن. ديگه چه جنايتي ديگه بايست بشه كه اينا متوجه شن. لابد فقط راهش همونه كه با شمشير ذولفقار بخوابوني فرق سرشون تا بفهمن مهني اين چيه.

 25. بازم سلام

  منم یه مطلب کوچیک و ناقص در همین مورد نوشتم یعنی تنفر مسلمانان از غیر مسلمانان.

  خوش حال می شم نظر بدین

 26. امیر said

  سلام خدمت همه دوستان و هموطنان عزیز

  در زمان حال مهترین چیزی که مورد نیاز است دستیابی به حقوق اولیه به عنوان یک انسان
  و یقینا حاکمان ظالم چیزی که مطلوبشان است ، به ورطه انشقاق افتادن مخالفان و درگیر شدن آنها با هم است .
  اولویت بندی از مهمترین عوامل نیل به مقصود است .
  از آقای بلوا دعوت میکنم بجای نوشتن مطالبی که بعضا مجهول المرجع و یا بسیار ضعیف القول هستند و فقط مورد بهره برداری دشمنان ملت است خودداری نمایند

  تاریخ طبری مورد تایید شیعه نیست و در مواردی جناب ایشان ( طبری ) به مانند جناب آقای حمید انصاری خودمان عمل کرده ، یعنی تاریخ ننوشته بلکه ساخته است ، لذا مورد تایید نیست . دوره حمله و جنگ اعراب با ایرانیان یک دوره 6 یا 7 ساله از سال 15 تا 22 قمری بوده است ، و حسین ابن علی امام سوم شیعیان حدود 13 سال داشته است و در پایان کل جنگها که شامل سرکوب قیامها هم میشود ایشان 19 ساال داشته است ، لذا منطقا
  به دید سنی نمیتوانسته فرماندهی داشته باشد ، علی الخصوص با توجه به خصوصیات اعرابی که اصلا تاب فرمانبرداری از یکی در آن سن را نداشته اند به عنوان مثال میتوان به داستان جیش اسامه بیست و چند ساله در زمان حیات محمد ابن عبداله اشاره کرد که خیلیها به دلیل جوانی اسامه حاضر به حضور در لشکر نشدند . این موضوع از دیدگاه شرع نیز نمیتوانسته بوده باشد ، چون علی و فرزندانش با خلفا بیعت نکردند .
  تازه اگر سیر کوتاهی در آرای علمای شیعه داشته باشید به این موضوع میرسید که :
  حمله اعراب به ایران یک اشتباه به معنای واقعی کلمه بود چون چیزی از اسلام واقعی وارد ایران نکرد و فقط خوی وحشیگری و خشونت بدوی را به همراه داشت
  رفتار و سیره اهل بیت کاملا برای افرادی که بخواهند حقیقت را درک کنند ، در کلام و رفتارشان موجود است ، بدون پیشفرض و با دقت و با روحیه حقیقت یابی باید جلو رفت .
  تاریخ اهل بیت مثل همه موارد تاریخی مطالب غیر واقع هم وارد آن شده است که باید بدرستی موضوع موشکافی گردد . در این خصوص مطلب بسیار است باشد در مجالی دیگر
  و فرصت برای طرح این موضوعا بسیار ، اولویت این نیست . اینان نه اسلامند و نه مسلمان
  حال ما هستیم و میزان علاقه به دریافت حقیقت واقعی
  پیروز باشید

  • اصخری said

   «تاریخ طبری مورد تایید شیعه نیست»
   e، شرمنده! خب به *** چپ اسب حضرت عباس که نیست!
   چه رویی دارند اینها.

 27. مجید said

  این دعا تنها در باره‌ی جنگاوران دشمن نیست، در مورد مردم نیز است.

  «بارخدايا، زنانشان را از باردارى عقيم كن، و صلب مردانشان را خشك فرما، و نسل چهارپايان و گاو و گوسفندشان را بگسل، به آسمانشان اجازه باريدن، و به زمينشان اذن روئيدن…»

  یعنی به زن و بچه و مادر ایرانی که به جنگ نیامده هم رحم نکرده و آرزوی نابودی آنها را کرده است. سیاستش سیاست زمین سوخته است. یعنی با نیامدن باران و نابودی جانوران آنها را طبیعتا از صحنه‌ی روزگار محو کن.

 28. مجید said

  با نیامدن باران و مردن احشام همه‌ی مردم (یعنی زن و بچه و پدر و مادر آن جنگاور ایرانی) نابود میشود و نه خود او که در جبهه بر علیه اسلام میجنگد.

 29. مجید said

  در ضمن همین که برای گسترش دین هجوم میبرد و شمشیر میکشد کار را خراب میکند. دین، باور است برای آن باید مبلغ بفرستی و تبلیغ کنی مثل گسترش مسیحیت دستکم در برخی نقاط اروپا یا مثل گسترش اسلام در اندونزی و مالزی. همینکه به ایران حمله شد، موضوع بطور ساده زیر سوال میرود. اسلام طبق قرآن فقط برای اعراب شبه جزیره آمده بوده و دیگر ملل. هم اکنون حتا برای همان اعراب عربستان هم دین مناسبی نیست و عربها هم چون ما دست بکار شده و به حول و قوه‌ی خدا (نه الله) کلک این دین در ایران و سرزمینهای عربی و دیگر سرزمینها کنده خواهد شد.

 30. مجید said

  منظور این بود

  … فقط برای اعراب شبه جزیره آمده بوده و نه دیگر ملل…

 31. مجید said

  «…در اين وانفساي به تاراج رفتن كشور به نظر شما خوبست بر سر اين مسائل بحث كنيم و تفرقه در بين صفوف يكپارچه مردم بيندازيم…»

  گرامی، شما اول باید ثابت نمایید که مسئولیت این تاراخ خود اسلام نیست. عجیب است که همه این تاراجها به نام همان اسلام بوده و مورد تایید اکثریت خود ما مسلمانان (دستکم در آغاز) و مورد تایید اکثریت علما (کارشناس اسلام یعنی کسی که اسلام را خوب میداند و دین خودمان را از او یاد گرفته‌ایم) و حال بدون بررسی میخواهید همین عامل اصلی را تبرئه نمایید. دستکم موضوع ۵۰-۵۰ است و شما هستید که باید ثابت کنید که مسيولیت آن تاراج به گردن اصول و فرعیات عقاید اسلامی نیست.

 32. مجید said

  اختلاف در اتحاد مستتر است. یعنی بدون اختلاف، اتحاد معنی ندارد. یعنی وقتی من و یک مسلمان یک جور فکر کنیم دیگر نیازی به اتحاد نیست چون هر دو یکی هستیم (ذوب شدن در یکدیگر) اتحاد وقتی معنی میدهد که من آزاد باشم از اسلام انتقاد کنم، مسلمان هم از خود دفاع کند و در همان حال هر دو بر سر اصولی چون مردمسالاری و آزادی و احترام با هم اتحاد کنیم و پس از بحث عقیدتی در زمینه‌های دیگر همچون آبادانی کشور با هم اتحاد کنیم.

  اینکه من از اسلام انتقاد نکنم و دهنم را ببندم، اتحاد نیست. اگر ما معنی درست اتحاد را همین الان نفهمیم بهتر است که همین جمهوری اسلامی باقی بماند چون پیروزی جنبش سبز باز جمهوری اسلامی و حکومت شاهنشاهی جدیدی ببار خواهد آورد و روز از نو روزی از نو.

 33. مجید said

  اگر هم فکر میکنید که مردم افراطی مسلمان هنوز آماده‌ی پذیرش این حرفهای منطقی نیستند راه چاره این است که بروید و آنها را آگاه کنید. این اول وظیفه‌ی مسلمانان است چون با آنها هم عقیده‌تر هستند. نه اینکه به ما بگویید خفه شویم. بجای اینکه در خرافات با آنها همراه شوید و آب به آسیاب حماقت آنان بریزید (تحت این عنوان که میترسید باورهای آنان لطمه بخورد!) آنها را آگاه کنید.

 34. رامین said

  درود بر همه شما دوستان
  من برای نخستین باره که وارد گفتگوی شما میشم. از جسارت و موضوعات مورد گفتگوی شما خوشم آمد. از جسارت بلوا هم خوشم آمد. خداوند انسانهای بی پروا رو دوست داره و چنین افرادی بسیار زودتر از دیگران به حقیقت دست پیدا می کنند حتا اگر هزاران بار به بیراهه برن.
  تلاش می کنم از این پس در گپ و گفتگوهای شما شرکت کنم.
  همه شما رو دوست دارم چون همینکه با هم حرف می زنید یعنی به دنبال حقیقت هستید.

 35. گفتید که تاریخ طبری که حدود قرن2 هجری نوشته شده بی اعتبار اعلام کردند؟ 😮
  توسط بر وبچ بالاترین؟
  کل تاریخ قرون اولیه اسلامی رو سبیل بیهقی و طبری میگرده. تنها راویان صادق تاریخ.
  کاری که هیچ تاریخدان مسلمان وآخوندی معذرت میخام خایهش رو نداشت ! توی وب فارسی توسط چند تا لینک بالا بیار و داغ کن صورت گرفت!
  یه زمانی تو بالاترین چهارتا آدم حسابی بود(الانم هست حتا شده چهل تا ! ولی امان از تضارب آرا دلخاه مسولان!)
  التماس میکنند ومافیا ایجاد کردند برای دعوت نامه…خجالت آوره

 36. ارش 6363 said

  یک نوشته به سبک حامیان اسلام محمدی:

  ….بله صحفیه سجادیه هم مورد تایید شیعیان خالص نیست. درآوردن برای امام سجاد این ضجه مویه هارو…
  این کلمه ((ایران))هم اصلن از اول وجود نداشته و به پا برهنه های جبال نشین لبنان اتلاق میشد. ملت ما رو ((پرشیا)) میگفتند ورضا شاه با کمک فردوسی این حرفها رو از1313 مد کرد وباعث شد عربها اسم خلیج عر.بی رو مد کنند..؛اگر امامی جایی به عجم توهین کرده منظور همین ایرانیها بوده و ما فارسها نبودیم…
  این طبری قلمدنگ کاغذ سیاه کن با17-18 حلد لاطائلات هم همون موقع از باسن تو بغداد به دارش کشیدند، بسکم اراجیف میبافت.
  از سال293با همکاری نوسترآداموس بوجود آمدن امت شیعیان رو ازدل بنی هاشم ایرانشین قرن 4و به صورت اخصتر از قرن 10صفوی و بصورت فوق اخص! از قرن 14 ولایتی ،پیشبینی کرده بود و بخاطر تعصب مازنی-گیلکی این جفنگیات رو به سید عربی , یکه سوار عالم کون‏ومکان ، داننده زبانهای جابلقا و باقی جاها فرزند علی و یزدگرد ، امام حسین و برادرش! نسبت داده …

  …..دست آخر بارالاها! العفو ! آقامون گفت برید توی فضای وب جنگ سایبری کنید و اونجا روهم فتح کنید و فرمانده بسیج ناحیه برامون کلاس وبلاگ نویسی گذاشت و به خوندن این ظاله گوییها وادارمان کرد….نمیشه هم مثل قدیمها که کتابهای رازی وبوعلی سینا و حلاج و… رو میسوزندند رفت آمریکای شمالی سرورهای اینترنتی رو آتیش زد.
  ..اصلن داره مور مورم میشه نکنه اینها دارند راست میگن….؟

 37. با درود
  من یک پیشنهادی دارم این مطلب را در بالاترین هم منتشر کنید

 38. mahboobeh said

  من محصول جمهوري اسلامي هستم ،من ساخت حكومت اسلامي ام ،رژيم استبداد ديني خود مسئول توليد آدم هاي با انديشه هاي مثل من است .همانطوري كه اين رژيم 7 ميليون معتاد،بيش از 3 ميلين مواد فروش ،چند ميليون زن خياباني توليد كرده است به همان نسبت نيز چند ميليون كفر گو متنفر از تمامي عربده هاي اسلام حاكمان ستمگر توليد كرده است.پيش از تسلط ضد انقلاب در سال 57 اگر مجموع نوشتها و كتب انتقادي و ضد اسلامي را جمع آوري مي كرديم يك جعبه كوچك را پر نمي ساخت اما اكنون يك كتابخانه عمومي هم گنجايش كتابها و مقالات و پژوهشهاي انتقادي و اسلام ستيز را ندارد .

 39. کوروش said

  با درود به هموطنان عزيز
  پس از هزار و چهارصد سال اين وحشيان هنوز سر طرف مقابلشان را مثل گوسفند می برند همانطور که در کربلا دايي(شمر) سر حسين را بريد .
  من نمی دانم ايرانيان چه گناهی کرده بودند که خداوند اين عذاب آسمانی (اسلام) را بر ايران نازل کرد اميدوارم روزی اين شيطان (اسلام و معصومينش ) که گرگی هستند در لباس بره ، از اين مملکت نابود شوند . زنده باد ايران (شيعه زاده 12 امامی از مشهد)

 40. پیام said

  اینها خیلی پررو هستند و تا جعلی دانستن صحیفه سجادیه هم پیش خواهند رفت تا دین خود را نجات دهند. الان حتا میگویند قرآن تجربه معنوی محمد است. یعنی معجزه پعجزه تقریبا بی خیال! یعنی در واقع اقرار به اینکه الله یک سری حرف به محمد زده یا الهام کرده و او چرت و پرت تحویل ملت داده!

 41. شیعه علی said

  درکجا از خودتون میبرینو میدوزین امان خدا بتون نداده امام سجاد مادرش ایرانیه غیرت اونا با خودتون مقایسه نکنین اون که از تاریخ طبریم اوردی جعلیه کسانی که نقل کردن و طبری اسمشونا اورده غیر قابل اعتمادن و اگه راس میگی برش نده کامل کامل بیار مطلبا مردم برید لاقل شما همه جمله را بخونین اون دعا را هم مث ادما عقده ای اشتباه و کاملا مغرضانه برش داده و شدیدا بد و مطابق میلتان ترجمه کردین از خدا بترسید

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: