از گل سرخ نخواهید بوی بنفشه بدهد

«شما تنوع لذت‌بخش و غنای پايان‌ناپذير طبيعت را می‌ستاييد. از گل سرخ نمی‌خواهيد بوی بنفشه بدهد. پس چرا روح انسان، اين ارزش‌مندترين ثروت، بايد تنها به يک شکل وجود داشته باشد؟ من بذله‌گو هستم اما قانون به من حکم می‌کند که جدی بنويسم. من بی‌پروا هستم اما قانون به من امر می‌کند تا سبک نوشته‌ام ملاحظه‌کارانه باشد. خاکستری، صرفا خاکستری، تنها رنگ قانونی آزادی است. هر قطره‌‌ی شبنمی که خورشيد بر آن می‌تابد، با بازی پايان‌ناپذير رنگ‌ها می‌درخشد، اما خورشيد معنوی با همه‌ی گونه‌گونی انسان‌ها و تمام اشيايی که نور آن را باز می‌تاباند، بايد تنها رنگ رسمی را ايجاد کند! شکل ذاتی روح سرخوشی و نور است اما شما سايه را به تنها تجلی درخور تبديل می‌کنيد؛ بر روح بايد جامه‌ی سياه پوشاند، هر چند در ميان گل‌ها نمی‌توان گل سياه يافت. ذات روح هميشه خود حقيقت.» (کارل مارکس، سانسور و آزادی مطبوعات، حسن مرتضوی، نشر اختران، ص 18)
پس از اوج‌گیری جنبش دموکراسی‌خواهی مردم ایران در خارج از کشور و هم‌راهی ایرانیان خارج از کشور با آن‌ها گروهی از تازه‌جداشدگان از جمهوری اسلامی که اکنون در خارج از ایران هستند قصد دارند تا خفقان داخل ایران را در خارج از کشور بسط دهند. البته می‌توان به آن‌ها حق داد زیرا اینان تازه به جرگه‌ی آزادی‌خواهان پیوسته‌اند و هنوز رنگ و بوی استبداد می‌دهند اگر مسئله به همین‌جا خاتم می‌شد زیاد نگران کننده نبود اما مسئله‌ی نگران کننده این است که همین‌ها دارند به عنوان چهره‌های شاخص مطرح می‌شوند و خود را نماینده‌ی جنبش مردم ایران قلمداد می‌کنند و از هم‌اکنون می‌توان دید که چگونه حکومت ضدآزادی را تداوم می‌دهند و می‌خواهند استبداد را ابدی کنند و پیروزی جنبش اخیر با خاتمه یافتن استتبداد و دیکتاتوری قرین نشود.
برای نمونه متنی که در وب‌لاگی آورده شده است نقل می‌کنم و سعی می‌کنم نشان دهم که چگونه دیکتاتوری در لابه‌لای این سطور لانه کرده است و این حرف‌ها چقدر شبیه تبلیغاتی است که کودتاگران و مدافعان دیکتاتوری در داخل کشور می‌زنند.
«حاشیه تظاهرات شهر کلن آلمان
راهپیمائی اعتراضی شهر کلن برگزار شد. هنوز و همچنان جنب و جوش برای همگامی با مردم داخل کشور مشهود است. البته آنها که در ایران به اشکال گوناگون علیه مردم معترض به نتیجه انتخابات توطئه کردند و به توطئه ادامه میدهند، در خارج از کشور هم بیکار نیستند. البته مرحله به مرحله ترفندهایشان را نو و بقول خودمان «به روز» می کنند. مثلا بعد از حضور عجیب عده ای با پرچم های سرخ و یا پرچم های شاهنشاهی در حاشیه اجتماعات دو ماه اخیر در شهرهای مختلف اروپائی و اتفاقا (!) فیلمبرداری از همین حضور و پخش آن در سیمای جمهوری اسلامی با این عنوان که سلطنت طلب ها و مجاهدین خلق با نتیچه انتخابات مخالف‌اند! در اجتماع اخیر شهر کلن، چند نفری سرو کله شان پیدا شده بود که پرچم اسرائیل را بدستشان گرفته بودند و برادران گمنام سفارت جمهوری اسلامی هم مرتب از آنها عکس و فیلم تهیه می کردند.

همان ابتدای این حضور مشکوک، سازماندهندگان اجتماع به مسئولین آلمانی مراجعه کرده و مراتب اعتراض خود را اعلام کردند. آنها، پس از پرس و جو گفتند که از طرف یکی از انجمن های ضد فاشیست آلمانی که عمدتا یهودی ها آن را اداره می کنند، این افراد به این محل تظاهرات ایرانیان آمده اند. به آنها گفته شد: اما این تظاهرات با هدف دیگری برپا شده است و ایرانیان مبتکر آن هستند و ربطی به اسرائیلی ها و یهودی ها ندارد و تازه چرا با پرچم اسرائیل؟

بالاخره موفق شدیم با کمک مسئولین آلمانی، این چند نفر را از دور و بر تظاهرات دور کنیم، اما مطمئن هستم، از همان حضور اولیه سفارتی ها فیلم گرفته و با خرسندی به تهران فرستاده اند. خواستم بقیه را در شهرهای مختلف درجریان بگذارید.» وب‌لاگ سبز به‌داران

استدلال‌های به کار رفته در این نوشته درست مانند استدلال‌های جناح رقیب و اکنون دیکتاتور لقب‌گرفته است. می‌توان فهرست‌وار این استدلال‌ها و تفکری که پشتشان خوابیده است را دید:
۱- حضور اشخاصی با پرچم سرخ و پرچم شاهنشاهی «عجیب» عنوان شده است. انگار اصولا ایرانی که کمونیست یا سلطنت‌طلب باشد وجود خارجی ندارد.
۲- وجود این اشخاص را توطئه جناح رقیب می‌داند و فیلم‌برداری از آنان توسط سفارت جمهوری اسلامی را توطئه‌یی از پیش طراحی شده برمی‌شمارد. (با آوردن واژه‌ی «اتفاقا» و علامت تعجبی در پرانتز)
۳- هشدار می‌دهد که از حضور افرادی با پرچمی متفاوت سواستفاده می‌شود تا بگویند فلان و بهمان . درست همانند همان هشداری که در داخل ایران داده می‌شود که تظاهرات یا افشای تجاوز به زندانیان مورد سواستفاده‌ی دشمنان ایران قرار می‌گیرد. دشمن با نشان دادن فیلم‌ها قصد ضربه زدن به ایران و اسلام را دارد.

روزنامه‌ی کیهان و آقای احمدی‌نژاد و جناب خامنه‌ای هم که از روی هوا حرف نمی‌زنند آن‌ها هم برای اعمالشان استدلال‌هایی دارند استدلال‌هایی که دقیقا ماهیتا همین‌هاست که در بالا به آن اشاره شد. برای جلوگیری از آزادی بیان و اظهار عقیده همیشه همین استدلال‌ها به کار می‌رود: «الان وقت‌اش نیست و دشمنان سؤاستفاده می‌کنند.» در حالی که دشمنان آزادی نباید معلم ما باشند و باید همیشه بدانیم که دشمنان آزادی کار خود را می‌کنند و این ربطی به اعمال ما ندارد. باید بدانیم که همیشه و در هر شرایطی باید از آزادی دفاع کرد. باید بدانیم که ایران دموکراتیک یعنی ایرانی که کمونیست‌ها، مجاهدین خلق، سلطنت‌طلب‌ها و یهودی‌ها و طرفداران اسرائیل و هر مرام و عقیده‌ی دیگری حق اظهار نظر و حرف دارد حتا اگر بخواهد توطئه کند! بگذارید مخالفان توطئه‌شان حرف‌زدن باشد، نوشتن در روزنامه باشد، پخش صدا و تصویر در رادیو و تلویزیون باشد…
این روزها روزهای سرنوشت‌سازی است زیر عبای کسی نروید و به بهانه‌ی وحدت رنگ عوض نکنید و تک رنگ نشوید. مردم ایران جان خود را به کف می‌گیرند و با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان می‌روند و کشته می‌شوند و شکنجه می‌شوند و مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد حق‌شان نیست که خرده دیکتاتورها به عنوان نمایندگان‌شان بساط دیکتاتوری پهن کنند و از پلیس استفاده کنند تا نگذارند رنگی به رنگ سبزشان اضافه شود.
آزادی و تشریک مساعی و فهم متقابل یک‌دیگر همین امروز و همین الان معنا دارد که اگر در جریان مبارزه به دست نیاید بی‌شک فردای پیروزی به دست نخواهد آمد. تک رنگی مربوط به دیکتاتوری و زمستان است. سبز رنگ بهار است و بهار جشنواره‌ی رنگ‌هاست.

ارسال به: Balatarin :: Donbaleh :: Mohandes :: Del.icio.us :: Digg :: Stumble :: Furl :: Friendfeed :: Twitthis :: Facebook :: Addthis to other :: Subscribe to Feed

Advertisements

4 دیدگاه »

  1. balva said

    آزمایش

  2. ندای انقلاب said

    رئیس جمهوره قلّابی ما آقای احمدی نجس عجب آدم بی‌حیا و بی‌شرمی هست بعد از اینهمه قتل و آدم کشی‌تازه می‌خواد بره سازمان ملل بگه چطور باید قتل عام کرد و رئیس جمهور هم شد. آقای احمدی نجس و پدر نجسترش آیت الله دشمن اسلامی یک روز جواب این جنایاتشون را خواهند داد حالا هرچقدر برند سازمان ملل عر و تیز کنند. مارو باش هزار‌ها سال تمدن را دادیم دست یک خر ، آقای احمدی خره و یک خر رون، آیت الله دشمن اسلامی. می‌خواد بره اونجا بگه در ایران همجنس باز نیست ولی‌نمیگه کون بچها و طلاب گذاشتند همجنس بازی به حساب نمیآید.اول میکننمون بعد میکشنمون، بد از حقوق بشر و حقوق مردم حرف میزنند. ما دیگه چه ملت خره بدبختی هستیم که اینها شدند حاکممون. لا اِلهَ اِلَّا اللّه
    «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»

  3. […] از گل سرخ نخواهید بوی بنفشه بدهد […]

  4. […] سایر مطالب مرتبط در بلوا نفی خشونت و گفت‌وگویی دوستانه با دوستان بالاترین از گل سرخ نخواهیم بوی بنفشه بدهد. […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: